Alpa Windsor pre-shave lotion

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

alpa.jpg
Καιρό τώρα ήθελα να δοκιμάσω ένα άλλο pre-shave πέρα απ' το (πολύ καλό, δεν λέω) άσπρο της Proraso και την περιέργεια μου την είχε κινήσει η συγκεκριμένη λοσιόν, για την οποία έγραφε κατά διαστήματα εγκωμιαστικά σχόλια ο φίλος herco στο "Ξύρισμα της ημέρας". Την πήρα, λοιπόν, και τη δοκίμασα για πρώτη φορά σήμερα, με το αποτέλεσμα να ξεπερνά τις προσδοκίες μου.

Κατ' αρχάς πρόκειται για λοσιόν. Κανονική λοσιόν, όχι παχύρρευστη, είναι σαν οινόπνευμα (έχει και τέτοια μυρωδιά). Είπα να τη δοκιμάσω χωρίς καμία προετοιμασία για να τεστάρω τις δυνατότητές της, αν και προβληματίστηκα για το πώς εφαρμόζεται. Δεν το σκέφτηκα πολύ: Εριξα αρκετή ποσότητα μες στη μία χούφτα, άπλωσα μετά τη λοσιόν και στα δύο χέρια και από κει στο στεγνό πρόσωπο. Επανέλαβα τη διαδικασία για να καλύψω όλη την επιφάνεια που είχε γένια και το άφησα να δράσει για κανά δυο λεπτά. Στο διάστημα αυτό ένιωσα ένα, όχι ακριβώς τσούξιμο, αλλά σαν να ζεσταίνεται η επιδερμίδα. Δεν ήταν κάτι ενοχλητικό δηλαδή.

Στη συνέχεια, facelathering με σαπούνι Hercules κ.λπ. αλλά το θέμα είναι το αποτέλεσμα: για πρώτη φορά στους εξίμισι μήνες που ξυρίζομαι με DE το πρώτο πέρασμα, το "προς τα κάτω" που λέμε (WTG) ήταν τόσο αποτελεσματικό. Εδώ υποψιάζομαι ότι βρίσκεται η μεγάλη δύναμη της λοσιόν. Ισως να μην προστατεύει τόσο πολύ το δέρμα όσο η κρέμα της Proraso, αλλά βοηθά περισσότερο στο να είναι βαθύ το ξύρισμα. Πάντως, δεν είχα ερεθισμούς ούτε με την Alpa -γι' αυτό, βέβαια, παίζουν ρόλο τα πάντα: προετοιμασία, κρεμοσάπουνο, λεπίδα κ.λπ. Περισσότερα θα μας πει ο herco -ή κι εγώ ύστερα από μερικές χρήσεις ακόμη.

Πάντως, είναι ένα καλό προϊόν, σε καλή τιμή (6.90), που βρίσκεται σε γνωστό μας κατάστημα (hairmaker). Είναι λίγο πιο ακριβό απ' τα Proraso (που σίγουρα αντέχουν και περισσότερο καιρό), αλλά προσωπικά με κέρδισε και θα φροντίσω να το έχω πάντα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αν έβαζες και τα συστατικά,θα ήταν καλύτερα νομίζω για όλους μας...

Καλορίζικη και καλά ξυρίσματα... :megagrin
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εκτός που έχει parabens,νομίζω είναι περισσότερο για ξύρισμα με ηλεκτρική.Σίγουρα κάνει δουλειά με κρέμα και safety?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Γενικά όλα τα pre τα βλέπω με ..σκεπτικισμό. Βέβαια αν ερχόταν επιτέλους και στην Ελλάδα το κόκκινο pre της Proraso τότε θα το έπαιρνα χωρίς σκέψη και πάλι όμως ...μάλλον σαν after θα το χρησιμοποιούσα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κάνει και για wet και για dry shaving, τουλάχιστον έτσι έχω δει να λένε. Και σε μένα, το αποτέλεσμα ήταν θετικό και χθες και σήμερα.

Όσο για τα συστατικά, όπως τα βρήκα στο hairmaker (δεν είμαι σπίτι για να δω το δικό μου μπουκάλι):

53% Alcohol Denat., Water, Glycerin, Disopropyl Adipate, Perfume, Ethylparaben, Menthol, Linalool, Benzyl Benzoate, d-Limonene, o-Isomethyljonon, Amyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Benzyl Cinnamate, Citral, Citronellol, Coumarin, Geraniol.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Παρότι κάνει αρκετά καλή δουλειά ως pre-shave, το τσούξιμο που προκαλείται με την εφαρμογή του έχει αρχίσει να με "χαλάει", με συνέπεια τον τελευταίο καιρό να το χρησιμοποιώ αραιά. Γενικότερα έχω αλλάξει αντίληψη περί των pre-shave κρεμών/λοσιόν/λαδιών τις τελευταίες μέρες, βλέποντας πόσο καλή δουλειά κάνουν στο δέρμα του απλό πράσινο σαπούνι ελαιολάδου (ή το Σπλέντιτ) γι' αυτήν τη δουλειά.

Θα χρησιμοποιηθεί μέχρις ότου τελειώσει το Alpa Windsor (όχι όμως τακτικά), αλλά δεν με βλέπω να το ξαναπαίρνω.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

πως χρησιμοποιηται το σαπουνι Σπλεντιτ ως pre-shave;;
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Φτιάχνεις αφρό, όπως θα τον έφτιαχνες αν ήθελες να ξυριστείς (αυτόν τον αφρό που κάνει το Σπλέντιτ τέλος πάντων), τον απλώνεις στο πρόσωπο με το πινέλο. Το αφήνεις για ένα λεπτό να μαλακώσει το γένι, το ξεπλένεις και προχωράς. Ετσι το κάνω εγώ, τουλάχιστον.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

καλημερα, ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”