Κρυσταλλοι μενθόλης. - Please help

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alka
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 21:25
8
Has thanked: 48 times
Been thanked: 176 times

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω δύο ASL Aqua Velva. Ένα Williams ευρωπαικό 100αρι και ένα 200αρι US. Σκέφτομαι να βάλω στο ευρωπαικό κρύσταλλους μεθόλης για δοκιμή. Έχω όμως απορίες.

1. Που βρίσκω και με τι κόστος;
2. Τι ποσότητα βάζω;
3. Με ποια διαδικασία τους αναμιγνύω με το ASL;

Κάθε βοήθεια και πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

1) Από το εξωτερικό ή σου δίνω εγώ λίγους.
2) Τρεις συνήθως φτάνουν.
3) Τους πετάς μέσα και λιώνουν.

Edit: Έχει και στο κέντρο, μου φαίνεται φέρνει ο Μανής. Αλλά η συσκευασία είναι μεγάλη και αρκετά ακριβή (>€40 το κιλό ή κάτι τέτοιο). Το θέμα είναι τι θα κάνεις όλη αυτή τη μενθόλη!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Την προηγούμενη εβδομάδα με τον καύσωνα, έβαλα norina fougere μετά το ξύρισμα και ήταν σαν να βάζω ζεστό νερό στο προσωπό μου.
Δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου και δεν ήθελα να καταφύγω σε λύσεις τύπου aftershave στο ψυγείο.

Θυμήθηκα τα post του φίλου "yiannischris" που σε πολλά απο τα ξυρίσματα του αναφέρει "norina+menthol crystals" οπότε έκανα το ίδιο.

Πήγα στο φαρμακείο και αγόρασα 2γρμ χύμα κρυστάλλους μενθόλης (L-menthol Pharmaceutical grade) για 1 ευρω.
Στο badger&blade οι πιο πολλοί έλεγαν για προσθήκη 0,5-1γρ στα 100ml.
Μου φάνηκε πολύ οπότε ξεκίνησα συντηρητικά με 4 κρυστάλλους, οι οποίοι δεν έχουν όλοι ίδιο μέγεθος.

Το aftershave μεταλλάχθηκε προς το καλύτερο, άλλη αίσθηση στο δέρμα.
Πραγματικά είναι οτι πρέπει για καλοκαίρι.

Πρόσθεσα άλλον 1 κρύσταλλο για δοκιμή στο επόμενο ξύρισμα γιατι έπαιρνε και άλλη δροσιά το θέμα :D

Χοντρικά η ποσότητα που έβαλα είναι το 1/15 με 1/20 των 2 γραμμαρίων.
Τώρα τα 0,5-1γρ που βάζουν μερικοί στο Β&Β φαντάζομαι θα δίνουν την αίσθηση παγόβουνου στο πρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ ξεκινάω πάντα με 3 -4 (ανάλογα το μέγεθος ) . Δοκιμάζω στο επόμενο ξύρισμα και από κει και πέρα πρόσθετο ή όχι ανάλογα με το πόση παγωνιά θέλω , συνήθως τα κάνω αρκετά δυνατά :occasion-snowman: , ακόμα και στα χειμερινά βάζω ένα δύο κρύσταλλους. .. νιώθω ότι το menthol λειτουργεί καταπραΰντικά στο πρόσωπο μου :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Το 1γρ είναι όντως πολύ, την πάτησα και γω παρασυρόμενος από τις συζητήσεις στο ΒΒ. Τώρα ρίχνω δυο κρυστάλλους και δοκιμάζω, αν δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα συνεχίζω να ρίχνω κρυστάλλους μέχρι να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Xμ ... :think:

Καλή ιδέα ... Με βάζετε σε σκέψεις ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Είμαι και εγώ λάτρης της μενθόλης,την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χειμώνα καλοκαίρι,με άριστα αποτελέσματα... :)

Το Μεντόλ είναι πολύ ισχυρό ενεργό στοιχείο,η πρόκληση της αίσθησης «ψυχρού» εκλαμβάνεται όμως διαφορετικά ανάλογα με την ευαισθησία του καθένα μας,συστήνεται να ξεκινάμε πάντα με μικρές δόσεις.

Χρησιμοποιώ ζυγαριά ακριβείας,αφού συνθλίβω τους κρυστάλλους χρησιμοποιώντας ένα γουδοχέρι ή το πίσω μέρος ενός κουταλιού του γλυκού,ώστε να γίνουν σκόνη.

Η δοσολογία κυμαίνεται από 0.1 ως 5% (του συνολικού βάρους του προϊόντος) λέω κυμαίνεται γιατί το ποσοστό βγαίνει ανάλογα για την περιοχή που προορίζεται,γάμπες-Βάλσαμο αναλγητικό για τοπική χρήση-για τον πονοκέφαλο στους κροτάφους-καταπραϋντικό τζέλ για τσιμπήματα εντόμων.κ.ο.κ.

Για το πρόσωπο που θέλουμε εμείς είναι από 0.1 ως 0.6% το πολύ,από εκεί και πάνω θα έχουμε ανεπιθύμητες παρενέργειες,δεν είναι τοξικό βέβαια,αλλά θεωρείται πολύ ερεθιστικό για το δέρμα,και κυρίως για τα μάτια του ανθρώπου,και ναί φυσικά και την πάτησα και εγώ πριν από χρόνια,για αυτό είπα να γράψω.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ακόμα πιο ερεθιστικό είναι για τους πνεύμονες που εισπνέονται οι ατμοί τη στιγμή της "εκρηξης" της εξάτμισής του (menthol) την ώρα που το απλώνουμε. Για λίγο όμως, για λίγα δευτερόλεπτα.
Όμως η άτιμη η μενθόλη για μερικά λεπτά μετά το ξύρισμα προσθέτει τόση δροσιά και καταπραϋντική δράση που είναι κυριολεκτικά άλλο πράμα, Πιστεύω ότι επειδή προσφέρει άμεση ανακούφιση είναι ίσως από τους σημαντικότερους και πιο επιθυμητούς παράγοντες για after shave χρήση.
Προσωπικά έχω γενικεύσει τη χρήση τους αλλού λίγο και αλλού πολύ και μερικές φορές, σε δοκιμές για λίγο (προς το τέλος της συσκευασίας για να είναι λίγη η λοσιόν που μένει και να είναι και σχετικά φτηνή πχ από το lidl η ice) φτάνω συνειδητά σε υπερβολή αλλά ποτέ δεν είδα κάτι "τοξικό" έστω και από άποψη αίσθησης.
Αλήθεια σε balm έχει βάλει ποτέ κανείς? Η (σαν ερώτημα) έχει δει κανείς μπαλμ μεντόλ? Ψάχνω αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Οι κρύσταλλοι μενθόλης μου αρέσουν ιδιαίτερα να τους βάζω σε aftershave lotions που δεν είναι mentholated.

Οι κρύσταλλοι έχουν την εξής ιδιαιτερότητα. Διαλύονται μόνο μέσα σε αλκοόλ ή έλαια.
Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να μπούνε αυτούσιοι χωρίς τρίψιμο μέσα στο after shave (με αλκοόλ), αφού μετά από περίπου 10 λεπτά θα έχουν λιώσει πλήρως και αφομοιωθεί από το after shave.

Παρομοίως μπορούν να μπούνε μέσα σε έλαια π.χ. ελαιόλαδο, για μασάζ για ξεκούραση σε πρησμένα πόδια. Και σε αυτή την περίπτωση μπαίνουν αυτούσιοι αφού μετά από λίγο διαλύονται στα έλαια.

ΔΕΝ διαλύονται στο νερό.

Όσο αφορά μερικά balsam, το έχω δοκιμάσει χωρίς ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αυτό οφείλεται κυρίως στην έλλειψη αλκοόλης, αλλά και επειδή τα balsam δεν είναι ιδιαίτερα λιπαρά για ευνόητους λόγους και άρα έχουν πολύ light λιπαρά που δεν επαρκούν για την πλήρη διάλυσή τους.

Η αποδεκτή δοσολογία είναι όπως προαναφέρθηκε από 1% έως 5% με την χρυσή τομή στα aftershave 2% - 3%. Από εκεί και πάνω δηλαδή 4% ή 5% αναφέρεται κυρίως σε ΜΗ ευαίσθητο δέρμα π.χ. χέρια, πόδια.
Κατά την προσωπική μου άποψη πάντα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω βάλει στο balm της Arko .
Διέλυσα σε λίγο Vitos classica μερικούς κρύσταλλους (3 περίπου μέτριους ) και έβαλα και 5 σταγόνες γλυκερίνης φυτικής όταν διαλύθηκαν. Μετά με σύριγγα μέσα στο balm . Καλό χτύπημα και όλα ΟΚ . Θα το ήθελα πιο δροσερό αλλά δεν κάνω υπερβολή στο balm ... αρκετά turbo είναι τα asl που έχω ... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”