Κρυσταλλοι μενθόλης. - Please help

Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Πήρα χθες με 2,5 ευρώ ένα σακουλάκι των 20 γραμμαρίων από εδώ.
Οι κρύσταλλοι είναι σε σχήμα μικρής παστίλιας, θρυμματίζονται όμως σχετικά εύκολα και μπορείς να τους ρίξεις και σε συσκευασίες as με λεπτότερο στόμιο (Aqua Velva).
Έριξα έναν κρύσταλλο στην AV 200ml (στο 75% της αρχικής ποσότητας) και έναν στη Brut Original (στο 55%).
Πρώτη δοκιμή της AV σήμερα (η οποία δε με ικανοποιούσε στο κομμάτι της δροσιάς) και οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Αλλάζει ελαφρώς το άρωμα πάντως, δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα... Ίσως δοκιμάσω και άλλον έναν ή μισό, θα δω.
Όσοι γουστάρετε μενθόλη πάρτε άφοβα!
Όταν τη δοκιμάσω θα γράψω και για τη Brut.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

1-2 κρύσταλλους να βάλετε στα 100 ml.H υπερβολική ποσότητα νομίζω προκαλέι έγκαυμα.Kαι σε κάποιους τύπους δέρματος δεν είναι ανεκτή ούτε τόση ποσότητα.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Σίγουρα δε θέλει υπερβολές και κυρίως πρέπει να δοκιμάζεις σταδιακά, όπως έχουν πει και άλλα μέλη προηγουμένως.
Πάντως έχω δει και έξω ότι κάποιοι βάζουν 4-5 στα 100ml χωρίς πρόβλημα (πέρα από την παγωμάρα) - εγώ το βρίσκω υπερβολή βέβαια...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Συντηρητικά πάντα οπως και με όλα τα υπόλοιπα,αιθέρια έλαια,γλυκερίνη και λοιπά.Και υπάρχουν και ευαίσθητοι, μη το ξεχνάμε.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Επανέρχομαι μετά τη δοκιμή και της ''νέας'' Brut. Η λοσιόν έχει μεταμορφωθεί προς το καλύτερο, με μια αναμενόμενη μικρο-αλλοίωση στο άρωμά της φυσικά.
Αναλογικά υπολογίστε ότι με δύο κρυστάλλους μενθόλης σε ένα γεμάτο μπουκάλι 100ml παίρνεις πολύ δροσερόν ''αντίκτυπο'' σε φρεσκοξυρισμένο πρόσωπο. Δε θα συνιστούσα περισσότερους σε κάποιον άλλον, εγώ θα προσθέσω περίπου μισόν κρύσταλλο ακόμα.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Είχα αγοράσει απο εταιρία φίλου που εμπορεύεται ιατροφαρμακευτικά προϊόντα αυτό . ο σύνδεσμος δεν είναι απο το site του φίλου αλλά κάποιο τυχαίο που βρήκα ακριβώς αυτό που μου έδωσε.

Έχω βάλει ένα κρύσταλλο στη Whitewater (90ml) k Myrsol Lemon (140ml). Μπορεί να μην είναι κατάψυξη αλλά είναι αρκετό ειδικά για την Myrsol που έχει ήδη μενθόλη.
Μπάμπης
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Αφου ειχα ψαξει στα φαρμακεια και στα αρωματοπωλεία της πολης μου για κρυσταλλους μενθολης και δεν εβρισκα, τελικά ενα φαρμακείο ειχε λιγους για δική τους χρήση και μου εδωσε λίγα γραμμάρια σε ενα βιδωτο μικροσκοπικό κουτακι δειγματος. Όμως το ξεχασα μέσα στο αυτοκινητο με τη ζεστη και τον ηλιο και έλιωσαν, εγιναν υγρό. Ευτυχως δεν χυθηκε. Το εβαλα στο ψυγείο και ξαναεγινε στερεο αλλά μια μαζα, όχι πια ξεχωριστά κρυσταλάκια.
Για δώστε συμβουλές, κύριοι, τι κανω τωρα ?? :think:
Το αφηνω στη ζεστη να ξαναλιωσει για να το μεταγγισω ευκολα με συριγγα στο asl ??
Το αφηνω όπως ειναι στερεο και σπαω ενα κομματάκι, το τριβω και ριχνω τα τρίμματα στο μπουκάλι??
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Εγώ θα σου πρότεινα να σπάσεις σε μικρότερα κομμάτια μιας και λιώνουν εύκολα έτσι.
Τώρα μην μπαίνεις στην διαδικασία κάθε φορά να το λιώνεις και να το χρησιμοποιήσεις.
:!: Πρόσεχε τα μάτια σου μόνο οταν το σπάσεις σε κομμάτια. Κ μετά καλό πλύσιμο τα χέρια :!:
Μπάμπης
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Ευχαριστώ Μπάμπη! Αυτό περίπου εκανα. Με ενα μαχαιράκι εκοψα μικρές λωριδες/κομματάκια. Τρίφτηκαν βεβαια αρκετα αλλά όχι όλα. Πάντως χρησιμοποιείται ευκολα. Εβαλα λίγο ηδη στο Cien Ice, αλλαξε λιγο προς το δροσερότερο, μαζί και το άρωμα, αλλά μαλλον θελει κι άλλο για να νιωσεις τη μενθολη.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Ηλία κοίτα μπορείς να βάλεις 3 ανά 100ml για να είσαι ΟΚ (αν δεν έχει καθόλου φυσικά, το έχω δοκιμάσει σε ένα 50ml που είχα (1,5 κρύσταλλο) και ήταν αρκετά δροσερό). Αν έχει ήδη το after σου βάζεις 1-2/100ml. Και φυσικά στο Floid Vigoroso δεν θα έβαζα κανένα επιπλέον γιατί είναι ήδη αρκετά δροσερό.

Εγώ πάντως τα αγόρασα μάλλον για να μου φύγει η τρέλα και να χρησιμοποιήσω 6-7 από τους δεκάδες που έχει το πλαστικό μπουκαλάκι.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”