Κρυσταλλοι μενθόλης. - Please help

Απάντηση
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Εντάξει, στα μπουκάλια με μεγάλο στόμιο (τύπου κολώνιας Μενούνου) ειναι ευκολο να ρίξουμε κρυστάλλους μενθόλης.

Θα ηθελα όμως να ρωτησω πώς βάζουμε κρυστάλλους μενθόλης σε μπουκάλια με μικρό στόμιο (τύπου δοσομετρητή)??
Για παραδειγμα, σαν πρώτη δοκιμή θελω να βαλω κρυστάλλους σε Cien Ice για να γίνει πιο παγωτικό. Πώς το κάνω ??

Σκεφτηκα να τραβήξω 20μλ με συριγγα, να ριξω/λιωσω στη συριγγα 1-2 κρυστάλλους και να το μεταγγισω πάλι στο μπουκάλι. Τι λέτε ?
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Υπάρχουν δύο τρόποι. Ο ένας είναι σιγά σιγά με προτίμηση σε ακέραιους κρυστάλλους τους βάζουμε από το στενό άνοιγμα έναν έναν ή τη σκόνη λίγη λίγη με τα δάκτυλα. Και με τον άλλο τρόπο παίρνεις ένα μπουκαλάκι πλαστικό από το φαρμακείο (κόστος 10-20 λεπτά) με ακροφύσιο στενού ανοίγματος. Το βγάζεις το ακροφύσιο και βάζεις μέσα after shave κολώντας το μικρό στόμιο της λοσιόν στο μεγάλο του μικρού μπουκαλιού, όπου τινάζοντας και τα δύο μαζί σε επαφή σε πολύ λίγο θα γεμίσεις μέχρι τη μέση. Εκεί λοιπόν με άνεςση βάζεις όση μενθόλη θες να μπει στο μεγάλο ορίτζιναλ μπουκάλι. Το χτυπάς λίγο και διαλύεται. Τώρα με εφαρμογή του ακροφυσίου με το στενό στόμιο σε αυτό της λοσιόν αδειάζεις το πλαστικό δοχείο εύκολα. Ανακατέβεις και να η νέα λοσιόν με όσο menthol θέλεις!! Πολύ απλά.
Αλλά εξ ίσου καλή μέθοδος (ίσως και καλύτερη) είναι αυτή με τη σύριγγα που περιγράφεις πιο πάνω. Μόνο που θέλει αρκετά χοντρή βελόνα για να υπάρχει απρόσκοπτη ροή.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

ntasaef4 έγραψε: 10 Μάι 2018, 14:44 Σε ποια asl έιμαστε οκ δοκιμασμένα να βάλουμε κρύσταλλους; αρωματικά μιλάω κυρίως
Έχω βάλει σε norina fougere και lidl cien ice και για τα γούστα μου, ταιριάζουν οι κρύσταλλοι και στα 2 aftershave.
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Έχει δοκιμάσει κάποιος να βάλει σε Brut ή σε old spice; Σκέφτομαι να πάρω μενθόλη από το λιμάνι..
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Γιατί από λιμάνι ; Σε οποιοδήποτε οργανωμένο φαρμακείο θα βρεις κρυστάλλους και σε πολύ καλή τιμή.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Έχω βάλει και σε Brut και σε Old Spice Wolfthorn ... την Brut ειδικά την είχα κάνει Σιβηρία. .. :D την χρησιμοποίησα πέρσι το καλοκαίρι. Μια χαρά είναι. Απλώς αν βάλεις να προσθέτεις σιγά σιγά και να δοκιμάζεις γιατί ο καθένας έχει διαφορετική ανοχή.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Έχω βάλει στην Old Spice Whitewater με πολύ καλό για τα γούστα μου αποτέλεσμα και θα βάλω και στην Brut Oceans οσονούπω.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Θα πάω να ρωτήσω σε φαρμακεία τότε γιατί συνήθως σε κοιτάνε περίεργα όταν ζητάς τέτοια πράγματα. (όπως όταν είχα πάει να πάρω ισοπροπυλική αλκοόλη). Κυρίως για το Brut θέλω να δοκιμάσω για να ενισχύσω την αίσθηση δροσιάς που σε αφήνει! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! [mention]mengiorgos[/mention] μήπως γνωρίζεις αν το brut oceans έχει αντίστοιχη μυρωδιά με το old spice whitewater;
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Αρωματικά δεν μοιάζουν καθόλου.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Και μόλις πήρα τόσα after shave θα με κάνεις να πάρω και άλλα! }:D

Θα τα δοκιμάσω όλα με τον καιρό! ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”