Denim after shave

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τα after shave της Denim τυγχάνουν εσχάτως μεγάλης εκτίμησης στο φόρουμ και επειδή λέω να πάρω κι εγώ ένα σήμερα, είπα να ανοίξω ένα τόπικ (που δεν υπήρχε -αμαρτία).
aftershave.jpg
Κυκλοφορεί σε πέντε τύπους, όμως οι δύο πιο διαδεδομένες εκδόσεις (τουλάχιστον στην Ελλάδα) είναι η Original και η Black. Είχα χρησιμοποιήσει κάποτε την Original, πάνε σχεδόν δέκα χρόνια, αλλά θυμάμαι έντονα το αντρικό άρωμα που ήταν και πολύ δημοφιλές στα '80s και '90s ανάμεσα στους νέους -και όχι μόνο- της εποχής. Το δε σλόγκαν "για τον άνδρα που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ", στη διαφήμιση με την γκόμενα που ξεκουμπώνει το πουκάμισο, έχει μείνει στην ιστορία.

Επειδή βρίσκεται εύκολα και σε νορμάλ τιμή (κάτω από 6 ευρώ τα 100 ml) και το θεωρώ πάνω απ' τον μέσο όρο όσον αφορά τις ιδιότητες, καλό είναι να συγκεντρωθούν εδώ οι απόψεις για όλες τις βερσιόν του. "Ψήνομαι" π.χ. και για την Black εκδοχή, ενώ είμαι περίεργος να δω πώς μυρίζουν τα Tornado και Silver, που δεν θυμάμαι να τα έχω πετύχει πουθενά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ ωραιο κειμενο ! Να προσθεσω οτι υπαρχει και έκτο που κυκλοφορει παντου στην Ελλαδα :-)
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω δοκιμασει το original,black,wild και gold.πιο πολυ μου αρεσει το black το οποιο αρωματικα μου θυμιζει λιγο το agua brava. σιγουρα προκειται για vfm. ποιοτικα ειναι καλα προιοντα,ενω η ενταση και η διαρκεια ειναι καλη(3-4ωρες).
οπως ειπα υπαρχει και το denim wild.
DENIM-WILD-Eau-de-Toilette-100ml-Metal-Boxed.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Βασικά έχω χρησιμοποιήσει την original και μου άρεσε όπως και το άρωμα της black,το οποίο μ'άρεσε πιο πολύ!Αυτό όμως που έχω αγοράσει διότι είναι κάπως δυσεύρετο είναι το musk το οποίο μ'αρέσει πιο πολύ!Τρομερό άρωμα!!!Θα το έβαζα στην κατηγορία "barbershop".Βέβαια επειδή αυτό είναι γενικό να τονίσω 2-3 πράγματα.Παρομοιάζει με το floid και την aqua velva και θα έλεγα οτι είναι η πράσινη εκδοχή τους,αν με πιάνετε.Έχει λίγο musk όχι white αλλά βαρύ και αντρικό.Γλυκίζει αλλά χωρίς να το λές καθαρά γλυκό.Μέτρια διάρκεια και μοιράζεται κοινά στοιχεία με την κολώνια kanon αν τη θυμάστε?Την έχω οποτέ το λέω με σχετική σιγουριά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Βρήκα και Denim Fire (τώρα τι άρωμα είν' αυτό, μη ρωτάτε) στο "Regina" των Κ. Πατησίων, ενώ με ένα γρήγορο search στο ίντερνετ είδα ότι υπάρχει και Heat και Chill και ποιος ξέρει τι άλλο! Tελικά πήρα μόνο το Original, όπως έγραψα και στο "Αγοράζοντας στην Αθήνα". Σκοπός είναι να το αναπληρώσω όταν τελειώσει με άλλη βερσιόν του Denim. Αύριο που θα ξυριστώ θα το χρησιμοποιήσω και είμαι περίεργος να δω αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Άλλο ένα πολύ καλό after shave. Έχω χρησιμοποιήσει το Original, που το συνδυάζω πάντα με την ομόσταυλη κρέμα ξυρίσματος. Ωραίο, έντονο, ανδρικό άρωμα, ξεπηδάει κατευθείαν από την δεκαετία του '80. Γενικά η Denim είναι μια εταιρεία που την αγαπώ και την θεωρώ πολύ αξιοπρεπή και αξίζει κανείς να δοκιμάσει τα προϊόντα της.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

ΑΝ τα προλάβει... >:) :beah2
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Τι να σε κάνω βρε μπαγάσα, ξέρεις εσύ! ;)
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Η black θα έλεγα είναι πιο "καλοκαιρινή" έκδοση. Εμένα μου δημιουργούν αυτή την αίσθηση γενικά τα χρώματος μπλε asl.
Και η black είναι χρώματος μπλε.
Θεωρώ απίθανο να αρέσει σε κάποιον η original και να μην του αρέσει η black.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Χρησιμοποιώ, λοιπόν, τον τελευταίο καιρό την Original και μ' αρέσει πολύ. Το άρωμα διαρκεί αρκετές ώρες και οι ιδιότητες ως άφτερ σέιβ είναι καλές. Yστερεί, ωστόσο, στο θέμα της ενυδάτωσης σε σχέση με άλλες λοσιόν όπως η Aqua Velva (με την οποία "συγγενεύει" αρωματικά) και πολύ περισσότερο η Floid -προφανώς κι από άλλες που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Είναι όμως μία τίμια λύση σε πολύ καλή τιμή, που θυμίζει λίγο και τις... γιορτές των παιδικών μας χρόνων. Τότε που μπαμπάδες, θείοι, εμφανίζονταν όλοι φρεσκοξυρισμένοι, αρώματα σαν κι αυτό θυμάμαι ότι φορούσαν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”