Fine American blend

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιατί είναι περίεργο Νίκο; Μπορεί ο κύριος Fine να έχει αποκλειστικό συμβόλαιο με τον σαπωνοποιό για αυτό το σαπούνι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
nikos.a

Δημήτρη, το λέω από την άποψη ότι ο Ολλανδός παραγωγός για να φτιάξει το σαπούνι καλύπτει κάποιες Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Άρα θα μπορούσε να πωλείται και στην Ευρώπη χωρίς άλλες διαδικασίες. Τα ξέρεις. Πολλοί Αμερικάνοι παραγωγοί κοιτάζουν να πάρουν πιστοποίηση, ώστε να αρχίσουν να πωλούνται τα προϊόντα τους στην Ευρώπη νόμιμα. Το άλλο περίεργο είναι πως δεν βρήκε κάποιον από τους Αμερικανούς artisan παραγωγούς που να ανταποκριθεί σε αυτά που ζητούσε, δηλαδή ένα σαπούνι αντίγραφο στην απόδοση με το Tabac, να είναι tripple- milled κλπ. αλλά με διαφορετικό άρωμα.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ο κ. Fine στην σελίδα του περιγράφει πως κατέληξε στο Ολλανδό παραγωγό
► Εμφάνιση spoiler
Σε γενικές γραμμές λέει ότι ήθελε να φτιάξει ένα σαπούνι με τις ιδιότητες του Tabac και το άρωμα του Fine. Μετά από ανεπιτυχής προσπάθειες από Αμερικανούς παραγωγούς να κλωνοποιήσουν το Tabac στράφηκε προς Ευρώπη μεριά όπου βρήκε αυτό που έψαχνε.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Πρεπει να το δοκιμασουμε το αρωμα του που ειναι ιδιο με του americqn blend ειναι τελειο.Επρεπε ομως να ειχε μεταλλικο στρογγυλο κουτι και οχι χαρτινο.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Έχω μπερδευτει: ο Mr Fine είναι ο Douglas?
any shave you can walk away from, is a good shave!
nikos.a

Δεν υπάρχει Douglas. Είναι Ιδέα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 19 Απρ 2016, 05:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση, όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ο Mr. Fine είναι ο Todd Cerami
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το Fine american Blend αγοράστηκε από φίλο μου,σε μια συσκευασία σετάκι,από το πολύ γνωστό "κλωνο-μάγαζο"
με το Fine 24mm και την Fine Superlite Slant Razor,όλα σε ένα δηλαδή...

Το συζητήσαμε___αλλά στο τέλος υπέκυψε,και την μπουμπούνισε,το σετάκι το έχω εγώ,και θα επιστραφεί στον ιδιοκτήτη όταν δοκιμαστεί η slant, τα αποτελέσματα παιδιά και με δυο λόγια είναι:

Το 24αρι Angel Hair δεν έχει τρίχα plisson όπως έχει το 20αρι,αλλά similar,και κακό splay,η Fine Superlite Slant Razor είναι κατασκευασμένη από πλαστικό πολυμερές (ABS Bakelite) ζυγίζει 15g και είναι κλώνος,πιστή ανακατασκευή της Bakelite Slant,και με ίδια κεφαλή με την Razorock Stealth Slant την αλουμινένια,(IB) ___
από το άλλο γνωστό "κλωνο-μάγαζο",το σαπούνι είναι που με μπερδεύει,δεν ξέρω και δεν με νοιάζει ποιος "Ολλανδός" το κατασκεύασε,σίγουρα όμως για να έχει αυτό το εξαιρετικό αρωματικό αποτέλεσμα,και ιδιότητες,του δόθηκε η συνταγή,
άλλο ένα "σιγουράκι" είναι ότι παιχνίδι παίζεται 100%

Η βιομηχανία (marketing) έχει πάρει στροφή προς την αντιγραφή-κλωνοποίηση,και με ότι συνεπάγεται με αυτό,είναι ένα τεράστιο θέμα που δεν θα αναλύσω τώρα,μιλώ για: συνθετικά πινέλα,ξυριστικές μηχανές,σαβέτες,λεπίδες,σαπούνια, asl,asbalm,και πολλά ανδρικά και γυναικεία αρώματα,κ.ο.κ.

* Τα κλωνο-μάγαζα τα απεχθάνεσαι,αλλά και τα αγαπάς,τα απεχθάνεσαι γιατί Κλωνοποιούν τα πάντα,
και τα αγαπάς γιατί στα πουλάνε φθηνά,σημειώσατε (Χ) ...
**Και ένα video preview του Fine American blend...
***Αυτό και αν είναι :text-offtopic: οι πληροφορίες πάντως εδόθησαν,και αν θέλετε μπορεί να πάει στην σούπα,
με όλα τα υπόλοιπα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
nikos.a

Tony, τα σχόλια που διαβάζω σε φόρουμ συγκλίνουν στο ότι ναι μεν είναι καλό σαν σαπούνι αλλά όχι τόσο καλό ώστε να συγκριθεί με το Tabac. Υπάρχουν διαφορές. Θα συμφωνούσες; Επίσης έχω δει και σχόλια από μέλη που δεν έχουν αφήσει προϊόν για προϊόν αδοκίμαστο, ότι το άρωμα είναι λίγο πιο γλυκό από του asl, ότι δεν είναι ταυτόσημο.

Υ.Γ. Το Maggard είναι εξαιρετικό κατάστημα, τους έχω προτιμήσει ακόμα και για πολύ ακριβές αγορές.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ νομίζω ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα διαβάζοντας κριτικές άλλων, γιατί ο καθένας έχει άλλα κριτήρια.
Πάντως εμένα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ότι είναι triple milled με το άρωμα του American Blend. Και μπράβο του Todd που το κατάφερε (ο οποίος ξεκίνησε από το reddit και από το υπνοδωμάτιο του, φτιάχνοντας after shave μόνος του).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”