Fine American blend

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τόλη, πιστεύω πως αυτό που ψάχνεις θα το βρείς στο Floid Black. Περισσότερο φρουτένιο παρά καραμελένιο αλλά σίγουρα γλυκίζει.
Δοκίμασέ το αν θες.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Μην ξεχνάμε οτι το american blend έχει λιγα και αγνά συστατικά.Επίσης είναι ρεπλικα ενος αρώματος που έχει σταματήσει και επιπλέον η διαρκεια του είναι εξωπραγματική για after shave.Ακριβως αυτά είναι που ανεβάζουν την τιμή του.Αν συνυπολογίσουμε και τα μεταφορικά απο ΗΠΑ τοτε η τιμή του ανεβαίνει και άλλο...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ποιο αρωμα σταματησε;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

To ysl-rive gauche.Βγαίνει πλέον σε άλλο μπουκάλι και έχει λίγο διαφορετικό άρωμα απο οτι πριν.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Ηλία σε ευχαριστώ και έχεις δίκιο. Το έχω το Floid Black αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσεις ακόμα. Έχω μια σχετική τρέλα με τα asl. Έχω συσσωρεύσει αρκετά και τα καταναλώνω ένα ένα. Το Floid Black μου θυμίζει το 1 million της Paco Rabane. αλλά σε πολύ πιο light έκδοση. Το γνήσιο πάντως 1 million της Paco Rabane asl που έχω επίσης, είναι το μοναδικό asl που το νιώθεις να καίει λίγο (αίσθηση θερμότητας) σε αντίθεση με αυτά που έχουν menthol.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμή σήμερα πρωί το Fine American Blend ASL.
Γενικά πολύ ωραίο μπουκάλι, ωραία χρώματα, καλός δοσομετρητής και ροή.
Μενθόλη σε ιδανικά επίπεδα.
Άρωμα light Brut + πούδρα σε ιδανική ένταση και διάρκεια. Μετά από περίπου 3 ώρες το άρωμα παραμένει χωρίς να είναι έντονο και ενοχλητικό. Μετατρέπεται κάτι που μοιάζει σε old spice. Μπαρμπέρικο άρωμα γενικά χωρίς να ενοχλεί, αλλά χωρίς να είναι και παιχνιδιάρικο.
Η προστασία ένοιωσα ότι είναι καλή και στα συν μπαίνει ότι δεν αφήνει λιπαρότητα ή γυαλάδα.
Στα μείον η υψηλή του τιμή.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμή πάλι πριν λίγες μέρες με τον καύσωνα. Το άρωμα δεν έφευγε με τίποτα. Η γυναίκα μου παραπονέθηκε ότι είναι πολύ έντονο και δεν της άρεσε. Το ξανακλείνω μέσα στο συρτάρι. Πάει για χειμώνα.....
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Ναι το χειμώνα είναι ότι πρέπει....
Η αλήθεια είναι ότι η συμπεριφορά τόσο των αρωμάτων όσο και των after shaves, για να μην πω και των σαμπουάν, αλλάζουν ανάλογα με την εποχή.
Αυτό συμβαίνει όχι μόνο λόγο των κλιματολογικών αλλαγών, αλλά και της επιδερμίδας η οποία προσαρμόζεται σε αυτές τις αλλαγές - σαν ζωντανός οργανισμός που είναι - και ζητάει διαφορετικά πράγματα.
Συνεπώς νομίζω - προσωπικά πάντα - ότι ένας πρώτος διαχωρισμός είναι αυτός ανάλογα της εποχής.
Ένα βαρύ άρωμα π.χ. δε μπορεί να φορεθεί το καλοκαίρι, αλλά το χειμώνα είναι οκ.

Επίσης επειδή συνήθως το χειμώνα δεν ιδρώνουμε πολύ, ένα λιπαρό ASL δεν είναι πρόβλημα, ίσα ίσα είναι ιδανικό για το κρύο.

Αναλόγως επειδή το καλοκαίρι ερχόμαστε συχνότερα σε επαφή με το νερό, ένα απαλό σαμπουάν είναι καταλληλότερο από ένα δυνατό σαμπουάν.
Μου έχει συμβεί δηλαδή ένα απαλό σαμπουάν που χρησιμοποιούσα το καλοκαίρι χωρίς πρόβλημα, να μου κάνει πυτιρίδα το χειμώνα, ενώ ένα δυνατό σαμπουάν μου έκανε τα μαλλιά "σύρμα" το καλοκαίρι την στιγμή που το χειμώνα ήταν το ιδανικό.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Μετά το σημερινό πρωινό ξύρισμα έπεσε το Fine American Blend classic ASL.
Η ειδοποιός διαφορά ήταν ότι αφού στέγνωσε το ΑΣΛ στο πρόσωπο και λόγο του ψύχους των ημερών, μπήκε η NIVEA MENS cream (το στρογγυλό κουτάκι), σαν παράγοντας ενυδάτωσης και περιποίησης.
Το άρωμα της NIVEA MENS cream είναι αρκετά καλό. Αυτό που δεν περίμενα ήταν να δέσει τόσο πολύ με το άρωμα του Fine American Blend και να το βελτιώσει, προσδίδοντας έναν τόνο Λεμόνι - Ταμπάκ (καπνισμένου λεμονιού).
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Είχε μείνει λίγο asl στο πρώτο μπουκάλι που είχα παρει και το βρήκα αλλοιωμενο. Ηταν περίπου 2 χρόνια ανοιχτό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”