Brut ASL εκτός της Original !

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Η κλασσική Brut Original After Shave, ομολογώ ότι δεν μου άρεσε ποτέ και δεν την είχα αγοράσει ποτέ,
αν και την είχα μυρίσει αρκετές φορές όταν την έβλεπα ακόμη στα super market , γιατί ήταν πάμφθηνη.
Αναφέρομαι σε αυτή:
Εικόνα

Ωστόσο , υπάρχουν και άλλοι τύποι , οι οποίοι δεν είναι πολύ γνωστοί.

Η Brut aftershave EAU DE BRUT
Εικόνα

Η Brut aftershave MUSK
Εικόνα

H Brut aftershave SPORT STYLE
Εικόνα

Και ακόμη Brut aftershave ALASKA , BRUT AFTER-SHAVE OCEANS

Έχει δοκιμάσει κάποιος , κάποια από αυτές ;;
Στο scroutz τις βλέπω σε μαγαζί των Β.Π. σε απίστευτα χαμηλή τιμή (4,40€ το μπουκάλι)
και μιας και με έπιασε καταναλωτικός οίστρος για ξυριστικά, λέω να πάρω κάποια.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχω την Classic, την Musk, την Oceans και εχω μυρισει την Sport Style. Μια χαρα αρωματα ειναι.

H Musk ειναι σαν την Classic + musk, δηλαδη εχει την πικρα της κλασσικης συν την γλυκα του musk - συνολικα γλυκοπικρη αισθηση, μια χαρα συνδιαζεται με οτι "εξωτικο" εχεις σε σαπουνι.

Η Oceans δεν εχει βαση την Classic - ειναι ενας συνδυασμος Marine και Αγγλικης κολωνιας. Πολυ δροσερη και "αριστοκρατικη" κολλαει με αντιστοιχου υφους σαπουνια και ατμοσφαιρα. Εχει και εντυπωσιακη διαρκεια.

Η Sport Style ειναι μια προσπαθεια για κατι πιο μοντερνο (στο στυλ της Aqua Velva Sport) αλλα με πιο σοβαρο υφακι. Θα αρεσει σε πιο νεους ξυριστες - προσωπικα ψαχνω παντα κατι πιο "παλιακο" σε μυρωδιες - οποτε δεν την αγοραζω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Με βάση όσα γράφεις φίλε Herco, η musk δεν κάνει για μένα (αφού δεν μου άρεσε η original).
Πρέπει να μου ταιριάζει η Oceans. Όταν λες "αγγλικής" φαντάζομαι ότι εννοείς κάτι κλασσικό , όχι Burberry.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ναι - κατι παλιοτερο απο την Burbys :-)
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχω δοκιμασει ολες τις εκδοχες της brut. σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον herco.η musk πιστευω οτι ειναι πιο πολυ χειμωνιατικη γιατι εχει αρκετα εντονο αρωμα.η oceans ειναι πιο ελαφρια,θα ελεγα καλοκαιρινη αφου εχει νοτες εσπεριδοειδων και λουλουδιων.η διαρκεια της ειναι σιγουρα πολυ καλη. απο τις υπολοιπες θα ελεγα οτι ξεχωριζει λιγο η sport style που βγαζει φρεσκαδα και σαπουνι.οι υπολοιπες εκτος της original δεν με εντυπωσιασαν.
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

Εικόνα

Υπάρχουν και άλλες όπως η instict (κίτρινη), passion (κόκκινη), revolution [δες παρακάτω]
σχεδόν όλες τις έχω δοκιμάσει σε body sprays
κάποιες σε ASL (musk, original, ocean) ενώ σε EDT μονάχα τη κλασσική (made in Μexico και made in France) και τη Musk

Με αυτή που ξετρελάθηκα σαν μυρωδιά ήταν η eau de brut
φοβερό άρωμα και πολύ απαλό μου θύμισε καθαριότητα ενώ ερχόταν πολύ κοντά στη Τerre d'Hermes

Μια άλλη που ξεχωρίζει από τη σειρά είναι η oceans εξαιρετικό άρωμα φρεσκάδας πραγματικά μετά από ένα πρωινό ξύρισμα σε ζωντανεύει και σε ξυπνάει !!!!

Όλες οι άλλες είναι κλασσικά αρώματα του εμπορίου πολύ γλυκές και δε ξεχωρίζουν από τις "μάζες"

Η musk είναι σαν τη πράσινη απλώς γλυκίζει

Βέβαια το κακό με αυτές, όσο αναφορά τα δυο edt που έχω, είναι το longevity δηλαδή δε κρατάνε πάνω σου ώρες, το καλό όμως είναι ότι είναι τόσο φθηνές που μπορείς να ανανεώνεις το άρωμα συνεχώς χωρίς τύψεις

Παραθέτω κατάλογο αρωμάτων πλην της πράσινης (από Γαλλία μεριά - Faberge):
Brut Alaska
Brut Identity
Brut Instinct
Brut Musk
Brut Oceans
Brut Passion
Brut Sport Style
Brut Revolution

Επίσης έχουν βγάλει και δύο εκδόσεις σε αμερικάνικο μπουκάλι δυστυχώς δεν τις έχω μυρίσει να σας πω
Brut Black (Brut Titan)
Brut Blue Cologne

το 80% από όλες αυτές θα τις βρείτε στον Χαρμάνη στη Π. Ράλλη είναι πάμφθηνες και μπορείτε να τις συνδυάσετε με αντίστοιχα body sprays και ASL!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε θα τη γλυτώσω τη βόλτα στη Π.Ράλλη μου φαίνεται :devil .

Να ρωτήσω κάτι, μήπως γνωρίζετε τη σχέση αυτής της Βrut :
Εικόνα

μ'εκείνης :

Εικόνα

ή μήπως είναι δύο εντελώς διαφορετικά asl ?

Διάβαζα στο B&B πως όταν κάποιοι έψαχναν την Brut Dominant στα ράφια των σ/μ, είχε αντικατασταθεί απο την Aqua Velva Musk.
Tυχαία επιλογή λέτε ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ηλια η brut dominant ειναι αμερικανικη και δεν νομιζω οτι κυκλοφορει στην ευρωπαικη αγορα.νομιζω οτι μπορεις να την βρεις διαδυκτιακα. την αλλη την brut passion πρεπει να την φερνει ο χαρμανης.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Επίσης, Χαρμάνης υπάρχει και στην Ομόνοια (Σωκράτους και Σατωβριάνδου), αν και τις Brut μπορεί να τις πετύχετε φτηνά και σε υπεράνω υποψίας συνοικιακά μαγαζιά.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To ξέρω Μάχο. Ρωτάω για αρωματικές συγγένειες. ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”