Σπιτικό after shave

Άβαταρ μέλους
hariskar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012, 16:32
12
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 48 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

Βρήκα εδώ μία πολύ απλή συνταγή για να φτιάξει κανείς after shave. Το έκανα, το χρησιμοποιώ και μου αρέσει!
Βρήκα και πολλές άλλες πιο πολύπλοκες συνταγές σε ελληνικές σελίδες όπως εδώ και σε ξένες τις οποίες κάποια στιγμή θα δοκιμάσω.
Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό που χρησιμοποιώ και γενικότερα για τα σπιτικά after shave; Έχετε δοκιμάσει κάποια;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Ιούλ 2014, 16:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι αδέσποτους συνδέσμους σε παρακαλώ. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Καλό αλλά δεν θα έπρεπε να έχει και κάτι "πιο δυνατό" όπως οινόπνευμα για να βοηθήσει στον καθαρισμό και στα τραύματα?
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Η βότκα περιέχει 45% οινόπνευμα...
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

45% οινόπνευμα είναι λίγοι βαθμοί και θα οξειδώσει τις ενεργές ουσίες της καλέντουλας και όσο το σκέφτομαι, τόσο πιστεύω οτί θα αλλοιώσει και την αλόη αντί να τις "συντηρήσει".
Το καλύτερο θα ήταν καθαρή αιθυλική αλκοόλη (οινόπνευμα 100%) είναι όμως λίγο τσουχτερή.

Πρόσεχε τις απομιμήσεις καθαρού οινιπνεύματος (μεθυλική αλκοόλη) κοινώς ξυλόπνευμα. Λέγεται ότι δεν είναι και πολύ αθώο, για εσωτερική χρήση τουλάχιστον.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Γενικά δεν αξίζει να φτιάξεις σπιτικό ΑΣ, λόγω χρήματος και κόπου.
Με 10 ευρώ αγοράζεις εξαιρετικά αφτερ σέιβ 100-200ml.
Με 10 ευρώ δεν μπορείς να φτιάξεις 100ml καλό αφτερ σέιβ. Διότι από απαιτούμενα υλικά σπίτι θα έχεις μόνο τη βότκα... Για να συμφέρει κάπως, πρέπει να φτιάξεις μισό με ένα λίτρο!

Η μόνη ρεαλιστική οδός κατά τη γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις ως βάση καλό βάμμα αμαμελίδος (π.χ. Τhayer's withch hazel), που είναι ήδη περιποιητικό του προσώπου σκέτο, και να το εμπλουτίσεις πολύ προσεκτικά με μερικά επιπλέον συστατικά, κυρίως κατάλληλα αιθέρια έλαια, όπως φασκόμηλο, λεβάντα, περγμαμοντο, κ.α. με γνώμονα πρωτίστως τις περιποιητικές τους ιδιότητες και δευτερευόντως το άρωμά τους.
Τα έλαια βεβαίως απαιτούν γνώση και μέτρο. Η θεμελιώδης αρχή της Φαρμακολογίας είναι «η δόση κάνει το φάρμακο δηλητήριο».

Κατά τα λοιπά, υπάρχουν αρκετές συνταγές για σπιτικό ΑΣ, πολύ σοβαρότερες από αυτό που δείχνει η τύπισσα στο πρωινάδικο.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
hariskar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012, 16:32
12
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 48 times
Ηλικία: 53
Επικοινωνία:

digibill έγραψε:Η βότκα περιέχει 45% οινόπνευμα...
Υπάρχει συναταγή με βότκα

Τα after shave που είναι gel δεν έχουν οινόπνευμα, έτσι δεν είναι;
Οικονομικά σίγουρα δε συμφέρει ακόμα και αυτό που έκανα που είναι πολύ απλό, υπάρχει όμως η χαρά του να το φτιάχνεις μόνος σου.
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Πολύ καλή ιδέα το βάμμα αμαμελίδας σαν βαση!!!

Τώρα, όσο για τα AS gel και το αλκοόλ δεν ξέρω, δεν απαντώ. :-)
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Σας παρουσιάζω μια δικιά μου συνταγή από αγνά υλικά που προέκυψε από μελέτη σε συστατικά και MSDS γνωστών εταιριών. Θεωρώ ότι έχω πετύχει τις αναλογίες και η συνταγή ταιριάζει στο λιπαρό μου δέρμα αλλά επειδή ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο θα ήθελα να ακούσω εισηγήσεις για βελτίωση της συνταγής.

Τα συστατικά μπαίνουν με την σειρά που εμφανίζονται στην λίστα.

50ml οινόπνευμα 95%+
κρύσταλλοι μενθόλης
2 σταγόνες γλυκερίνη
2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας
2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμόνι
50ml ροδόνερο (από απόσταξη)

Disclaimer! Try this at your own risk!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ηλια θα μπορουσες ισως να βαλεις μερικες σταγονες βιταμινης Ε αλλα και τα κλασικα ανθονερο αμαμελιδας-γελη αλοε βερα.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Νομίζω ότι 4 σταγόνες αιθέρια έλαια είναι λίγα. Θα πρότεινα 20 σταγόνες αιθέριων ελαίων (1%). Αν βέβαια δεν έχεις αλλεργική αντίδραση έτσι;; Η αναλογία νερού/ανθόνερου και οινοπνεύματος είναι θέμα δέρματος και γούστου (προσωπικά το έχω φτιάξει στους 60° και στους 80°).
Α! Και μια ερώτηση: Το άφτερ βγήκε μήπως θολό και όχι εντελώς διάφανο;
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”