Vifrex vs. 444. Τα ζελέ της δροσιάς.

Απάντηση
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Τελικό συμπέρασμα για τα προσφιλή μου ΑS ζελέ μενθόλης:
Προτιμώ σαφώς το ιταλικό Vifrex από το πορτογαλικό 444.


Το 444 είναι πολύ καλό άφτερ σέιβ τζελ. Λιπαρό και προστατευτικό, καταψυκτικό, με έντονα στοιχεία μενθόλης. Τιμή από τα ισπανικά και πορτογαλικά δικτυακά μαγαζιά, 2,69 ~ 4,10 ευρώ.

Η χρήση του 444 είναι πιο ευχάριστη και αποτελεσματική, κατ' εμέ, αν αναμιχθεί στην παλάμη με άφτερ σέιβ λοσιόν. Η αντισηπτική δράση από το οινόπνευμα της λοσιόν συνδυάζεται ωραία με την καταπραϋντική-καταψυκτική δράση του τζελ,.
Ιδια χρήση μπορεί να γίνει και για το Vifrex.
Ωστόσο το ιταλικό τζελ μπορεί να απλωθεί και μόνο του.

Το Vifrex είναι λιγότερο λιπαρό από το 444, και το άρωμά του δεν είναι τυπικό ευκαλύπτου και μενθόλης, διόλου φαρμακευτικό· αφήνει μια λεπτή, διαρκούσα μυρωδιά παλαιού μπαρμπέρικου και κλασικής Eau de Cologne, αλλά όχι τη γλυκιά μπαρμπέρικη μυρωδιά, της Floid π.χ.
Μοναδικό προϊόν, σε περιποίηση και άρωμα, πάμφθηνο (από 2.80 έως 5 ευρώ), αλλά ελαφρώς δυσεύρετο (τώρα μόνο ebay)

Συνοπτικά

444:
+ πολύ καταψυκτικό
+ προστατευτικό
+ βρίσκεται εύκολα
- λιπαρό
- έντονο άρωμα μενθόλης


Vifrex:
+ λεπτό άρωμα
+ λίγο λιπαρό
+ προστατευτικό
+ καταψυκτικό
- δυσεύρετο

ΥΓ
Μένει να δοκιμάσω άλλο ένα παρόμοιο προϊόν: το ιταλικό τζελ Visal.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Το Vifrex το έχει κσι ο Connaught αλλά με πιο τσιμπημένη τιμή.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Δεν εχω δοκιμασει ποτε καποιο τετοιο αφτερ και εχω ψηθει ετσι οπως τα λες. Ποσο καιρο κραταει με συχνη χρηση το 444;
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μήνες... Κάθε φορά βάζεις ποσότητα μεγέθους στραγαλιού (και λιγότερο).
Εξάλλου, είναι τόσο φθηνό που αξίζει εξαρχής να πάρεις τουλάχιστον 2-3 συσκευασίες....
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εχω το 444 για μενα εχει μια καλη δοση μενθολης..δεν δοκιμασα τα αλλα 2 και δε με βλεπω να το κανω λογω paraben..το 444 ειναι απαραιτητο με aftershave πολυ απλα στα συστατικα τους...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Μετά από αρκετά ενδελεχή χρήση τόσο του Πορτογαλλικού όσο και του Ιταλικού, κατέληξα ότι προτιμώ, σαφώς, το Iταλικό Vifrex από το Πορτογαλλικό 444.

Το 444 είναι προστατευτικό, πράγματι, και θα συμφωνήσω με τον Νίκο παραπάνω ότι είναι και λιπαρό, κάτι που δεν το εντοπίζω στο Vifrex.
Kαι τα δύο δροσίζουν και απαλύνουν, ιδιαίτερα όταν αρχίζει και πιάνει η ζεστούλα, είναι απόλαυση η χρήση τους. Βέβαια, το 444 σίγουρα απαιτεί παράλληλη χρήση και ενός lotion, κάτι που δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό με το Vifrex. Aυτό σίγουρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μόνο του αλλά όχι ότι μπορείς να κάνεις ίδια χρήση όπως με ένα κλασσικό balm. Σίγουρα και αυτό, προσωπικά, το συνδυάζω με κάποιο lotion.

Aπο αρωματική άποψη, σίγουρα υπερισχύει το Ιταλικό, μιάς και το Πορτογαλλικό, πρακτικά, δεν έχει σχετικά καθόλου άρωμα.
Θα συμφωνήσω και σε αυτό με τον Νίκο παραπάνω ότι, φέρνει η μυρωδιά του σε κάτι παλιακό μπαρμπέρικο, αλλά "δροσιστικά" μπαρμπέρικο, όχι τύπου πχ pashana ή floid.

Aπό άποψη κόστους, το Ιταλικό είναι όχι μόνο φθηνότερο αλλά περιέχει και μεγαλύτερη ποσότητα.

Άρα, δεν βρίσκω λόγο να προτιμήσω το Πορτογαλλικό από το Ιταλικό, αν και ΕλληνοΠορτογάλλος ... :ugeek:
Η αλήθεια να λέγεται ο Ιταλός τον έφαγε τον Πορτογάλλο :)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

για το vifrex πηγαινα αλλα τελικα πηρα το 444 λογο paraben που εχει το vifrex...θα μου πειτε ψιλα γραμματα...τοσα χρονια δεν ξεραμε καν τι ειναι το paraben!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Νομίζω ότι ένα vifrexακι είναι ότι πρεπει για τις ζεστές μέρες που θα έρθουν. Και θα απογειωσει και κάτι cien ice που έχω και κάτι 2phase και Felce Azzurra.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”