Μπαρμπερικα after shave

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εγω σε κατι κουρεια που με πηγαινε ο πατερας μου αρχες δεκαετιας 80 το αρωμα που θυμαμε ειναι λεμονι απο χυμα κολωνια και που και που λεβαντα παλι χυμα κολωνια.Αφτερ σειβ το πιο παλιο που θυμαμε ειναι το aqua velva. ;)
Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Μια άλλη μυρωδιά που παραπέμπει σε μπαρμπέρικο είναι αυτή της Florida Water. Απλώς μόνο από ιντερνετ μπορεί να αγοραστεί.
:hellas1
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Λοιπον να αναφερω ορισμενα αφτερ σειβ και κολωνιες που κατα την γνωμη μου φερνουν σε μπαρμπερικα η barber shop οπως τα λενε στις ΗΠΑ.1ο και πολυ αγαπημενο το brut το οποιο βγαινει και σε κολωνια.2ο το pinauld clubman που χρησιμοποιειται σε ολα σχεδον τα classic barber shops των ΗΠΑ.3ο το aqua velva το οποιο ειναι μια σταθερη αξια.4ο το mennen skin bracer που ειναι ενα γλυκο αρωμα με παρα πολυ μενθολη και τελευταιο οχι ομως και εσχατο το old spice ενα πικαντικο αρωμα που εχει αποδειξει την αξια του εδω και πολλες δεκαετιες. :D
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το τελευταιο διαστημα χρησιμοποιω πολυ σαν asl την κολωνια τυπου brut ε.μενουνος 60ο.αυτη η κολωνια μου θυμιζει οσο καμμια αλλη που εχω χρησιμοποιησει το αρωμα που εβγαινε απο τα παλια κουρεια .ενα φρεσκο fougere αρωμα που φερνει λιγο στην αυθεντικη brut και λιγο στο pinauld clubman classic,χωρις ομως να ειναι τοσο βαρυ αρωματικα οσο αυτα τα 2 αρωματα.μου θυμιζει οπως εχω πει παλι την κολωνια που εβαζε ο κουρεας στον πελατη αφου τον ειχε ξυρισει και κουρεψει.ενα old school αρωμα που ταξιδευει σε αλλες εποχες.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Έχετε να προτείνετε κάποιο after shave chypres?

Προστέθηκε μετά από 32 λεπτά 54 δευτερόλεπτα:
Chypres ξυλωδη.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το Alpa Chypre ειναι βαρυ και "μπουχτηστικο" chypre. Παντως δεν τα λες και μπαρμπερικα.
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Με μία αναζήτηση στο ίντερνετ δύσκολα βρηκα after shave chypres. Απο γνωστή μάρκα μόνο proraso αλλά είναι λίγο τσιμπημενη η τιμή του. Το alpa είναι πιο λουλουδατο αντί ξυλωδες.Αν υπάρχει θέμα επιλογή αφτερ σειβ ας μεταφερθεί γιατί στην αναζήτηση δεν βρίσκω.
Nemo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2018, 02:05
5
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Ο μπαρμπέρης στον οποίο πήγαινα ως πιτσιρίκι με τον πατέρα μου κ τον παππού μου στην Αθήνα της δεκαετίας του 70, χρησιμοποιούσε ανελιπώς Old Spice. Πιστεύω ότι "έκοβε" το A/S με νερό για λόγους οικονομίας αλλά η μυρωδιά ήταν χαρακτηριστική. Ο παππούς μου χρησιμοποιούσε Skin Bracer κι ο πατέρας μου 4711 και τα αγαπώ και τα δύο πολύ, τίποτα όμως δεν μου θυμίζει μπαρμπέρικο, ούτε καν το Pinaud Clubman που παραπέμπει οσφρητικά σε κουρείο όλους τους αμερικανούς, όσο η Old Spice.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”