ΟΔΗΓΟΣ - Pre shave oils

Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

δεν σου την λεω. αλλα ετσι να ξερεις προφερετε προράζο
zorz
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 13:57
12
Τοποθεσία: athens
Ηλικία: 45

JohnnyBlade έγραψε:δεν σου την λεω. αλλα ετσι να ξερεις προφερετε προράζο

Δεν παιζει θεμα......... αλλα στην Ιταλια που ειχα βρεθει και εψαχνα κρεμες /σαπουνια , μονο μια μαρκα εβρισκα συνεχεια !!!! :cry προρατσο και προρατσο μου ελεγαν.. ειρωνικα το εγραψα :bigsmilie
Παντως τη pre/post κρεμα τη δοκιμασα και στις 2 λειτουργιες της ..σαν after.. δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικος αλλα ξεπερναει τα balm !!! (λοτιον δεν εχω δοκιμασει) η αισθηση του λες και δεν εχεισ βγαλει τριχεσ ποτε στη μουσαδα!! πολυ καλο προιον.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

συναδελφοι επειδη εχω μπερδευτει λιγακι με τα pre-shave λαδια .... και θα ηθελα να χρησιμοποιησω λαδακι πριν το ξυρισμα .... αφου βγω απο το μπανιο και ξεπλυνω τη μουρη μου απο το σαπουνι κιτρινο γλυκερινη ΠΑΠΟΥΤΣΑΝΗΣ (καλο σαπουνι για να καθαρισει η επιδερμιδα ?????) ..... μετα βαζω ζεστο νερο στη μουρη μου για να ανοιξουν οι ποροι και μετα λαδακι ... και μετα χτυπημα κρεμας ... σωστα ???? .... αν ειμαι σωστος θα ηθελα να ρωτησω οτι ακολουθωντας ολη αυτη τη διαδιακασια απο τη στιγμη που βρεχουμε τη μουρη μας με ζεστο νερο μεχρι να αρχιζουμε να ξυριζομαστε δεν εχει περασει ενα σεβαστο χρονικο διαστημα με αποτελεσμα οι ευεργετικες ιδιοτητες του ζεστου νερου (δηλαδη ανοιγμα πορων) να εχουν χαθει ???? ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Μετά από την παραίνεση του φίλου Στέφανου (....το οποίο ο ίδιος χαρακτήρισε ενδιαφέρον θέμα :megagrin ), ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να μάθω τις απόψεις σας σχετικά με το σωστό τρόπο χρήσης των Pre shave oils.

Τί ισχύει/είναι καλύτερο τελικά ?
α) Μερικά λεπτά μετά την εφαρμογή του λαδιού, περνάμε απ'ευθείας τον αφρό που έχουμε παρασκευάσει (χωρίς νερό)
ή
β) μεταξύ του λαδιού και του αφρού, μεσολαβεί καλό βρέξιμο του προσώπου με ζεστό νερό.

Αφορμή για αυτό στάθηκαν οι οδηγίες μιας υπαλλήλου στο εξειδικευμένο κατάστημα της L'Occitane και καθώς
οι απόψεις διίστανται, θα ήθελα (φαντάζομαι και ο φίλος "Έλα Αλέκο") και τη διαφωτιστική γνώμη σας επί του θέματος
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παρόλο που δεν τα χρησιμοποιώ καθώς η εμπειρία μου με ένα AOS μου έδειξε ότι δεν πήγε καλά σε εμένα, ο ενδεδειηγμένος τόπος χρήσης είναι (κατα την γνώμη) μου ο εξής:

Στο τελευταίο στάδιο της προετοιμασίας, με βρεγμένο πρόσωπο, πρίν από την εφαρμογή του αφρού, βάλουμε ΛΙΓΟ από το λάδι, και το απλώνουμε στο πρόσωπο κάνοντας απαλό μασάζ. Αφήνουμε 2 λεπτά και εφαρμόζουμε τον αφρό χωρίς να ξεπλύνουμε. Αυτές ήταν και οι οδηγίες της AOS.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Απόστολε δέχομαι αυτό που λες, απο την στιγμή που ήταν και οδηγία της AOS. Αλλά αν το πάρουμε με βάση την λογική και όσα γνωρίζουμε απο χημεία, το νερό θα σχηματίσει ένα φιλμ στο δέρμα και τα γένια, που δεν θα αφήσει το λάδι (καθότι υδρόφοβο) να πλησιάσει. Άλλωστε είναι γνωστή η "αντιπαλότητα" αυτών των δυο υλικών :confused .
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αν και στις οδηγιες χρησης στο πρωτο ποστ δεν το αναφερω, ΙΜΗΟ το λαδι πρεπει να μπαινει μετα τον καθαρισμο του προσωπου και μετα απο στεγνωμα του με μια πετσετα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω παιδιά, εγώ το δοκίμασα με 747 διαφορετικούς τρόπους. Σε εμένα δεν δούλεψε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Apostolos έγραψε:Στο τελευταίο στάδιο της προετοιμασίας, με βρεγμένο πρόσωπο, πρίν από την εφαρμογή του αφρού, βάλουμε ΛΙΓΟ από το λάδι, και το απλώνουμε στο πρόσωπο κάνοντας απαλό μασάζ. Αφήνουμε 2 λεπτά και εφαρμόζουμε τον αφρό χωρίς να ξεπλύνουμε. Αυτές ήταν και οι οδηγίες της AOS.
εγω αυτην την τακτικη εφαρμοζω .... χρησιμοποιω το Somersets που το εχω αγορασει απο τα Hondos ..... τωρα να σας πω την μαυρη αληθεια δεν ξερω κατα ποσο εχει βοηθησει στο να γλυστραει το ξυραφι σε σχεση με την περιοδο που δεν εβαζα λαδακι ..... παντως οσο καιρο βαζω λαδακι δεν εχω προβληματα ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχοντας αποκτήσει μια σχετικά μικρή εμπειρία και ακολουθώντας τις οδηγίες της St.James of London (Creightons),ακολουθώ την εξής διαδικασία. Έπειτα από καλό πλύσιμο του προσώπου προχωρώ σε επίσης καλό στέγνωμα. Στην συνέχεια απλώνω μια μικρή ποσότητα πάνω στα γένια και την αφήνω για 3-4 λεπτά. Δηλαδή όσο που να χτενίσω μαλλιά και μουστάκι και να "χτυπήσω" τον αφρό.
Τέλος απλώνω κατευθείαν το αφρό στο πρόσωπο (χωρίς να σκουπίσω/πλύνω το λάδι) και συνεχίζω κανονικά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”