ΟΔΗΓΟΣ - Pre shave oils

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τι ειναι:

Λαδακι ειδικο, για πριν το ξυρισμα! χαχα
Λοιπον. Ειναι ειδικης συνθεσης λαδι, το οποιο αλειφεται σε ηδη καθαρισμενα γενια. Οι ουσιες του αποροφονται απο την τριχα και το δερμα, το οποιο το θρεφει, επιδιωρθωνει και βοηθαει να μην δημιουργηθει καποιο bump. Παραλληλα προετοιμαζει την τριχα για το σφαξιμο της μαλακωνοντας την, με αποτελεσμα να μην καταπονειται το ξυραφακι τοσο, αρα μπορει να βγαζει πιο πολλα καθαρα ξυρισματα!

Κατα κανονα δεν εχουν αλκοολ, αποτελουνται κυριως απο φυσικα, φυτικα προϊοντα και ειναι δερματολογικα ηλεγμενα προϊοντα! Τωρα τι προβλημα εχει ο Αποστολης δεν το ξερω, πρωτη φορα διαβασα οτι υπαρχει προβλημα με αυτα. Τεσπα.

Χρηση: Απλη. Βαζετε ελαχιστη ποσοτητα (μερικα προϊοντα ειναι σε μικρα μπουκαλακια και το λαδακι βγαινει με τη σταγονα, οποτε μετρατε 3-4 σταγονες!!!) στα δακτυλα και το αλειφετε στο προσωπο σας! Κανετε ενα μικρο μασαζ για 1-2 λεπτα και μετα αρχιζετε να χτυπατε την κρεμουλα σας. Ας πουμε οτι θελετε αλλα 2-3 λεπτα για να την χτυπησετε σωστα και καλα. Ο λογος? Το λαδακι θελει περιπου 5 λεπτα να ειναι μονο του πριν μπει η κρεμουλα στο προσωπο, για να επιδρασει. Ενδιαμεσα μπορειτε να πλυνετε δοντια, ή να χτενισετε και να στεγνωσετε τα μαλλια, ή ο,τιδηποτε αλλο. Τα 5 λεπτα συνολικα κατ'ελαχιστον ειναι must! Αφου περασει ο χρονος και κανετε ο,τι εχετε να κανετε, απλωνετε την κρεμα, κανετε τα 2-3 λεπτα πινελομασσαζ, και ξεκινατε το ξυρισμα! Πιστεψτε με η διαφορα ειναι εμφανης!

Παρακατω μερικα λαδακια αλλα και μια λιπαρη κρεμουλα σα λεπτορευστο gel τα οποια ειναι πολυ καλα:

Anthony Logistics For Men - Pre-Shave Oil
Zirh for men

Αυτο εδω διατυμπανιζει οτι μπορει εξ ολοκληρου να αντικαταστησει την κρεμα

Αυτο ειναι το emulsion που ανεφερα πιο πανω, το καπως λεπτορευστο gel, το οποιο το γνωριζω και το προτεινω! Μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν after shave!

Εδω εχει αρκετα και καλα, και σε πολυ καλες τιμες! (μεχρι και προϊοντα του ακατανομαστου Κορρε εχει... χαχα)


Αυτα τα λιγα για την ωρα, σιγουρα θα επανελθω, οποιος εχει να πει, να ρωτησει, να συμπληρωσει κατι, μπορει να το κανει! :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ευτυχως το δικο μου γενι με την διαδικασια που ακολουθω κοβεται σαν βουτυρο.....

Καλη προταση ομως για οσους βρεθουν σε συνθηκες που δεν ευνοείται η προετοιμασια του wet shave
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ορθα. Και μην ξεχνας οτι υπαρχει και η κατηγορια που φυτρωνουν ατσαλοσυρματα αντι για γενια.. (π.χ. η αφεντομουτσουναρα μου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Αυτό με τα ατσαλοσύρματα ξαναπές το!

Σίγουρα μια καλή προετοιμασία είναι το πάν αλλα ποτέ δεν μας χαλάει φατάζομαι μια βοήθεια(λαδάκι) για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ δεν έιχα πρόβλημα ερεθισμών από την σύνθεση (έχω το AOS λεβάντα). Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν απέδιδε, και δεν απορροφούταν με αποτέλεσμα να δημιουργεί μια επιφάνια όπου το ξυράφι δεν έκοβε. Αυτό συμβαίνει στις πολύ λιπαρές επιδερμίδες όπως η δικιά μου. Πάντως εγώ όχι μόνο το έχω ακούσει από πολλούς, αλλά από την πλειοψηφία (ότι τα λάδια δεν δουλεύουν).
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχω αναφερει καπου αλλου οτι τα συγκεκριμενα προϊοντα ειναι υπερτιμημενα και οχι καλης αποδοσης, ειδικα για την τιμη τους? (κατι σαν το "καπως καλυτερο σαπουνι" της Fresh Line.. χαχα). Αυτα που υπεδειξα λειτουργουνε πολυ καλα (2 απο αυτα εχω δοκιμασει).

Τοτε πρεπει να καθαριζεις με τετοιο σαπουνι που να μην αφηνει πραγματικα ιχνος απο λιπος στο προσωπο σου Αποστολε.. Οχι με Dove ή δεν ξερω και γω τι..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τη άποψη μου για την AOS την έχω πεί και εγώ σε άρκετά posts. Δεν είναι ότι καλύτερο.
Κατα τα άλλα δες το πρώτο ποστ


Δε με προσέχεις :cry:
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εσυ δε με προσχεχεις..
Θα στο θεσω διαφορετικα. Δεν χρειαζεσαι βιολογικες παπαριες ουτε απο το Body shop, ουτε Apivita, ουτε Korres, χρειαζεσαι ΣΑΠΟΥΝΙ γαμωτο! Ο παππους σου ειχε βιολογικες παπαριες στη διαθεση του? Οχι! ΣΑΠΟΥΝΙ ειχε! Σ-Α-Π-Ο-Υ-Ν-Ι-!

Σας εχουν περασει εκει, οτι ο,τι ειναι βιολογικο ειναι καλυτερο! Και ποιος σε ειπε οτι ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ?!?!? Νομιζωεις οτι γινεται ειδικα στην Ελλαδα ελεγχος?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τεστάρεις, δοκιμάζεις δηλαδή και εξάγεις συμπεράσματα. Τα υπόλοιπα αφορούν άβουλα θύματα και κάτι τέτοιο ποτέ δεν υπήρξα...
Οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες (για αυτόν που τις κάνει μόνο)
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ειπα ουτε υπαινιχθηκα ποτε κατι τετοιο.. Μιλησα γενικα για την κατασταση στην Ελλαδα που θυμιζει κοπαδι..

Δεν ηταν προσωπικη επιθεση σε σενα.

ΣΑΠΟΥΝΙΙΙΙΙ!!!! ειπααααααααααααα :mrgreen:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”