Brut Original ASL

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα μετά το ξύρισμα δοκίμασα τη Βrut Special Reserve Cologne . Με το Sir Irisch Moos για σαπούνι .

Απ'ότι κατάλαβα Βrut Classic και Brut SR είναι το ίδιο και το αυτό, αν και τη πρώτη δε τη βρήκα στο ράφι το συμπέρασμα βγήκε απο τις κριτικές που διάβασα στο διαδίκτυο .

Είχα κάποιες επιφυλάξεις πριν τη βάλω στη σακούλα και φύγω απο το κατάστημα γιατί στη πίσω πλευρά έγραφε : made in USA El Paso TX και ναί για όσους είχαν αμφιβολία εκεί παρασκευάζεται και η " αμερικάνικη έκδοση " του aftershave. Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα .

Ανάμεικτες οι εντυπώσεις μιάς που είχα αναφέρει παλιότερα πως προτιμώ την ευρωπαϊκή "πράσινη" .

Βέβαια δύο με τρείς μήνες καθημερινής σχεδόν χρήσης Norina Fougere είναι αρκετοί για να σου εντυπωθεί στο μυαλό η γλυκύτητα στο αρωμά της και η κιτρώδης κορυφαίες νότες της αμερικάνικης έκδοσης να σου φαίνονται παράταιρες και σίγουρα δε θα ήθελα να βγάλω βιαστικά συμπεράσματα . Είναι και ο καιρός πάρα πολύ ζεστός και δε βοηθά καθόλου..

Στα θετικά σημειώνω πως αμέσως μετά το ξύρισμα και αφού έβαλα μπόλικη ( sic ) δεν έτσουξε, δεν έκαψε .
Στα αρνητικά η τιμή της. 13,30 € / 50 ml αλλά τί να κάνουμε ; Μεγάλο πράγμα το απωθημένο :boeller
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Καλησπέρα Ηλία, να την χαρείς :megagrin βλέπω στο ίντερνετ τα 88ml στα 12.90ευρω, εάν επιτρέπεται από ποιο κατάστημα την πήρες;
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ευχαριστώ ! Απο τον Πατίστα . Συνήθως πηγαίνω στο κατάστημα της Ευριπίδου αλλά σήμερα με τόση ζέστη ούτε λόγος..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ζάχος

Δεν είναι τα ίδια αυτά τα δύο. Το πρώτο που πήρες είναι κολώνια, το δεύτερο after shave. Επίσης το πρώτο έχει σπρέυ το οποίο δεν βγαίνει, το δεύτερο είναι συνήθως πλαστικό μπουκάλι σαν τις AV american, χωρίς σπρέυ, με στόμιο περιορισμού ροής. Σίγουρα η περιεκτικότητα οινοπνεύματος είναι διαφορετική. Δεν κάνει για ξύρισμα, μιλώντας πρακτικά αλλά και δερματολογικά. Ξυρίστηκες και ψέκασες το πρόσωπο ή ψέκασες στο χέρι κι έριξες μετά στο πρόσωπο; Δεν βολεύει όπως το σκέφτομαι. Το οινόπνευμα γενικά δεν κάνει καλό στο δέρμα, ειδικά άμα ξυριζόμαστε και μετά βγαίνουμε στον καλοκαιρινό ήλιο! Πρέπει να ακολουθείται από κάποια ενυδατική με ικανοποιητικό δείκτη αντιηλιακής προστασίας.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Παιδιά έκανα γκάφα. Εκεί που γράφω 50ml γράψτε λάθος. :oops

Είναι 88 άρα και η δική μου.

Ζάχο ψεκάζω στη παλάμη και μετά βάζω στο πρόσωπο. Στο λαιμό ψεκάζω απευθείας απο κοντινή απόσταση και απλώνω με τη παλάμη.

Το ίδιο κάνω και με το Dior Fahrenheit aftershave.

Υπάρχει όμως και Brut edc χωρίς σπρέι. Δε τη βρήκα αυτή τη φορά.

Τις διαφορές μεταξύ asl και edc , τις γνωρίζω αλλά σ'ευχαριστώ για τις επισημάνσεις.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Η brut βγαίνει και σε splash-on lotion.Είναι σαν κολώνια με στόμιο χωρίς βαποριζατέρ.Για όλο το σώμα.Επίσης μια και έχω και αυτό και τις 2 κολώνιες,και τα 2 aftershave.Αν εξαιρέσεις το Αμερικάνικο που έχει μενθόλη και λίγο-αλλά λίιιγο-διαφορετική μυρωδιά,όλα έχουν παρόμοια ένταση,διάρκεια και αίσθηση.
Καλοξύριστο πάντως!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tηλέμαχε εμένα ευτυχώς μενθόλη δε μου μυρίζει. Λίιγο λεμόνι παραπάνω απο την ευρωπαϊκή έκδοση, ναί.
Κι αυτό σε αποδεκτά επίπεδα. Μέντα + Brut είναι απαράδεκτος συνδιασμός . :megagrin

Ευχαριστώ πάντως !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας-Πατρα
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2015, 18:17
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 47 times

Ωραιο κλασικο ''αντρικο'' αφτερ, μου θυμιζει ωραια χρονια και το τιμω συχνα.Σε καποια αποθηκη εχω βρει και το γαλαζιο-oceanis το οποιο ειναι κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο και το προτεινω σε ολους,φοβερη εμπειρια.
Ζάχος

Άμα σας έβαζαν να μυρίσετε ευρωπαϊκή και αμερικανική έκδοση, χωρίς να ξέρετε ποιά είναι ποιά, βάσει των διαφορών που αναφέρετε ότι αντιλαμβάνεστε, θα τις βρίσκατε;

Πολύ δύσκολα, αν δεν έχετε και σύμμαχο την τύχη.

Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, θυμάμαι να έχουμε στο σπίτι ένα μπουκαλάκι Brut κι ένα Old Spice.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Eγω προσωπικά θα έβρισκα τις διαφορές.Ειδικά αν την έβαζα στο δέρμα μου μιλάμε για 100% διαφοεριετική αίσθηση,λόγω μενθόλης.
Brut κι ένα Old Spice είχαμε κι εμείς σπίτι,εξού κι εγώ τις τιμώ δεόντως.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”