Brut Original ASL

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

το κακό είναι ότι δεν έχουν διάρκεια ούτε το ASL ούτε το EDT.
Το άρωμα είναι υποκειμενικό στο κάθε ένα μας αν μας αρέσει ή όχι
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

OK το AS για μένα είναι κάπως λογικό να μην έχει διάρκεια. Τώρα για το EDT θα σε γελάσω.

Από εκεί και πέρα ίσως θα έπρεπε να οριστεί ένα μέσο όρος διάρκειας των διαφόρων τύπων αρώματος.
Γιατί απ όσο ξέρω τώρα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει διάρκεια κάτι γιατί δεν έχουμε συγκρίσιμη τιμή.
Αυτό που μπορούμε να πούμε όμως είναι ότι θα θέλαμε να κρατάει περισσότερο.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το έχω βάλει στο rotation μαζί με το Τabac original καθώς είναι τα δύο μοναδικά lotions που έχω μέχρι στιγμής.
Αυτό το συνδιασμό αρρενωπότητας και φρεσκάδας που σου δίνουν τα lotions δε το βρήκα αλλού... :dance5

...και τόσα χρόνια έβαζα balsams.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Ενα πολύ καλό δοκιμασμένο Afs το οποίο χρησιμοποιώ σε rotation με το Aqua Velva,με αυτό ξεκίνησα στα 17 μου το ξύρισμα και συνεχίζει να με συντροφεύει ακόμη και σήμερα !! 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

στην ΕΠΙΚΑΛ το έχει με 3.5e περίπου
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nα γράψω λίγα πραγματάκια για το Brut Musk στο νήμα του Brut Original.

Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ν'ανοίξω άλλη ενότητα μιάς και μιλάμε για την εξευγενισμένη μορφή του Brut με τη προσθήκη musk το οποίο δεν έχει καμμία σχέση με έντονα παρόμοια αρώματα τύπου Jovan.( Jovan Musk )

Στη πρώτη μυρωδιά απο το μπουκάλι καταλαβαίνεις κάτι ας πούμε γλυκερό.Αν τα έχεις και τα δύο μπροστά σου ( Original - Musk ) η διαφορά γίνεται εύκολα αντιληπτή.Μέχρι εδώ όμως.

Μετά αρχίζουν οι ομοιότητες, γιατί απο τη στιγμή που θα τρέξει στη παλάμη σου και στη πρώτη επαφή με το δέρμα μυρίζεις Brut.Νέτα σκέτα και απλά. Η προσθήκη του musk είναι ανεπαίσθητη και δε μπορώ να καταλάβω αν το έφτιαξαν για να προσελκύσουν όσους θεωρούσαν το Brut βαρύ asl με κάτι λίγο πιό ελαφρύ αρωματικά ( προσοχή όχι υποτονικό )και μετά να μπούνε στα χωράφια του Original ή αν ήθελαν να ξεκουράσουν τους χρήστες του Original με μία αρωματική ζαβολιά.
Το θέμα είναι πως σε ένα άρωμα τόσο χαρακτηριστικό αν δε κάνεις μιά δραστική αλλαγή ουσιαστικά δε κάνεις τίποτα.Μ

Αφού ξεκαθαρίσαμε τα περί αρώματος ας πούμε και λίγα πραγματάκια ακόμα. Έγραψα παραπάνω πως το Brut Musk δεν είναι υποτονικό.Δεν είναι.Κάθε άλλο.Με το τρόπο που βάζω εγώ τα asl, δηλαδή splash on και βάλε , το άρωμά του κρατάει για αρκετή ώρα.
Είναι ενδιαφέρον πάντως πως το Musk καίει, στην εφαρμογή, λιγότερο απο το Original και ίσως και απο πολλά άλλα asl που έχω δοκιμάσει.

Περί ενυδάτωσης είναι αστείο να μιλάμε. Κάνει πολύ καλά τη δουλειά μιάς λοσιόν με οινόπνευμα και άρωμα.Ο νοών νοείτω. Κοκκινίλες και ερεθισμοί δεν υπάρχουν στο ρεπερτόριο.

Τη καλύτερη πάντως ατάκα για τη Βrut, την άκουσα απο τη σύζυγό μου. " Απο πότε το "παπάκι" για τη λεκάνη βγαίνει και σε after shave ? " :xp1
:hystericalbs1
Δε πειράζει. Δε κολλάμε πουθενά! Η Brut είχε, έχει και θα έχει μιά θέση στο rotation πάντα, άλλες φορές συχνότερα άλλες φορές πιό αραιά γιατί μου θυμίζει όσο κανένα asl τη παιδική μου ηλικία.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Ωραία παρουσίαση Ηλία! Το Musk είναι το πορτοκαλί Brut? Είχα σκεφτεί να το αγοράσω αλλά θεωρώ το άρωμα του original αξεπέραστο...Τώρα όμως με έβαλε σε σκέψεις!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26460 times
Been thanked: 25943 times

Ωραία παρουσίαση Ηλία!

Είναι αλήθεια ότι και εγώ έχω γλυκιές αναμνήσεις από την κολώνια, έπαιζε πολύ πριν αρκετά χρόνια. Μέχρις εκεί όμως, ως after shave δεν με καλύπτει.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ναι, είναι το ας το πούμε πορτοκαλί. Φθηνό και προσβάσιμο απο το supermarket της γειτονιάς.Τώρα πιά να ξέρεις πως αγοράζεις ένα Βrut με μικρή διαφορά και όχι ένα διαφορετικό Brut.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Δεν με εχουν εντυπωσιασει τα ευρωπαικα Brut. Παντα μου αφηναν μια αισθηση ανικανοποιητου. Εχουν φαει σουτ σε φιλους. Θεωρω παντως πολυ καλυτερο το αμερικανικο, το κλασικο δηλαδη στο ψηλο πρασινο γυαλινο μπουκαλι. Το ιδιο ισχυει και για το αντιστοιχο αρωμα. Διαφερουν αρκετα σε ιδιοτητες, αρωμα και διαρκεια αυτου, συστατικα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”