Pashana original after shave lotion

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Στον αντίποδα των αέρινων, θαλασσινών, λεμονάτων after shave στέκονταν τα ...μπαρμπέρικα.
Βαριά σκοτεινά αρώματα, έντονα και με μεγάλη διάρκεια. Μιά φορά και ένα καιρό, αυτά μεσουρανούσαν στις προτιμήσεις των αντρών και η αγορά τους αυτές τις μέρες μπορεί να ξενίσει τον αμύητο που δεν έχει μάθει στα κλασσικά "παλτά" αλλοτινών καιρών.
Το Pashana είναι το κλασσικό ρετρό μπαρμπέρικο after shave εκείνων των εποχών, βαρύ σε σημείο ζάλης και λιποθυμίας με διάρκεια που μετριέται σε " όλη μέρα ".Αρωματικές νότες απο πατσουλί, σανδαλόξυλο, κέδρο και δενδρολίβανο συμπληρώνουν ένα αρωματικό κουαρτέτο που σε ταξιδεύει ..εκεί.
Στην αναζήτηση μου στο διαδίκτυο, κάποιος το παρομοίαζε με το ισπανικό Floid αλλά αυτό δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αφού το Floid έχει μενθόλη :confused
Εγώ αν είχα συλλογή απο after shave θα το έβαζα στο ίδιο ράφι με τα Jovan Musk και English Leather.
Για χειμώνα ό,τι πρέπει στο rotation. Για το καλοκαίρι δε ταιριάζει.
Παρακαλείσθε να του συμπεριφέρεστε με προσοχή.Είναι ένας παλιός gent και κινήσεις τύπου splash on είναι ας πούμε απρεπής. ( και θα υποστείτε τις συνέπειες ! )


Εικόνα
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ωραια και ακριβης περιγραφη Ηλια. Πριν γυρισω πισω στο παραδοσιακο ξυρισμα χρησημοποιουσα μονο old spice και οινοπνευμα καθαρο για after shave. Ο λογος ηταν οτι ολα τα διαφημησμενα κλπ μου εφερναν αλεργια και φτερνισματα. Μετα την επιστροφη μου στα παραδοσιακα αρχισα σιγα σιγα να χρησμοποιω τα "δικα μας" Floid, Myrsol,Ogallala,tabac κλπ χωρις κανενα προβλημα. Δυστυχως το pashana με γυρισε πισω στις μερες τις αλλεργιας.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Είναι βαρύ και ασήκωτο το άτιμο. Το μυρίζω ακόμα και τώρα. Τιμής ένεκεν στα παλιά το αγόρασα ( δεν είναι και ακριβό ) αλλά δε ξέρω αν και όποτε με το καλό τελειώσω το μπουκάλι το ξανακάνω. Δε θα μπορούσα να στοκάρω όπως ας πούμε με την Aqua Velva ή το Old Spice Whitewater ( που δε βρίσκω :( )
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αγαπημενο AS. Μυρωδια βαρια, αντρικη, μπαρμπερικη και φυσικα αποκλειστικα χειμωνιατικη. Αρωματικα μπορει πραγματι να συγκριθει με το Floid μονο που θα χαρακτηριζα το Floid πιο εξευγενισμενο ενω το Pashana εχει, οπως λεμε και στο χωριο μου, πιο in your face μυρωδια.
Οι ιδιοτητες του ειναι αποδεκτες για λοσιον, φυσικα και δεν πιανει την περιποιηση της AV. Ειναι ενα AS που δεν νομιζω οτι θα λειψει απο το χειμερινο μου rotation.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Το χρησιμοποίησα μία φορά, ήταν αρκετή... Δεν ταιριάξαμε. Και τώρα που μου λέτε πως του μοιάζει το ισπανικό Floid μου κάνατε την καρδιά περιβόλι :cry

ΥΓ. Παρ' όλα αυτά ωραία περιγραφή Ηλία!
Γιάννης
Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Είναι βαρύ μεν αλλά πολύ ευγενές το άρωμα του Pashana. Έχω επιστρέψει στις "μπαρμπέρικες" μυρωδιές. Το Pashana έχει το πλεονέκτημα ότι η μυρωδιά του μένει στο σώμα. Το αισθάνεσαι. Τώρα επειδή θεωρώ ότι είναι ευγενική μυρωδιά και δεν έχει την οξύτητα κάποιων ελεφρύτερων ας πούμε αρωμάτων, καθίσταται για μένα προτιμότερα. Μεγάλο πλεονέκτημα και η τιμή του. Value for money.
:hellas1
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Το είχα πάρει από φόβο, αλλά τελικά πείσθηκα και το αγόρασα.

Μοιάζει με το Floid το ιταλικό το μεγάλο μπουκάλι που είχα, αλλά είναι πιο βαρύ και αρρενωπό, με χαρακτήρα.
Το ερωτεύτηκα.
Είναι το πιο αρρενωπό αφτερ σέιβ που έχω δοκιμάσει ώς τώρα.
Καίει λίγο στο πρόσωπο και η ενυδάτωσή του δεν είναι η κορυφαία, ίσως χρειαστεί λιγο μπαλμ μετά.
Αλλά στρώνει το δέρμα, και το άρωμα είναι μοναδικό.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οταν το μυρισα στο Γιωργο δεν το ειχα παρει παρολο που μου αρεσε.το μετανοιωσα.ειναι μεσα στα μελλοντικα σχεδια μου μαζι με aqua velva musk και clubman special reserve.αυθεντικα αντρικα αρωματα. ;)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εγώ θυμάμαι πως με το που το μύρισα το αγόρασα. Τόσο καλή εντύπωση μου είχε κάνει. Βέβαια, όταν αργότερα το έφερα σπίτι και το χρησιμοποίησα όπως ορίζει η παρασκευή του, για aftershave δηλαδή και όχι για εισπνεόμενο αερο-λόσιον, κατάλαβα πως δε ταιριάζουμε και του βρήκα άλλον ιδιοκτήτη.
Το ίδιο συνέβη και με το Αlt-Innsbruck και είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα ξανασυμβεί με κάτι άλλο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

«Παππούλη!»

Είναι το νέο μου παρατσούκλι. Από χθες το βράδυ πρέπει να το άκουσα 5-6 φορές από τη γυναίκα μου. Βέβαια κι εγώ δεν έχω ενθουσιαστεί, να πω την αμαρτία μου.

Μπορεί στο ποστ μου λίγα λεπτά μετά το χθεσινοβραδινό ξύρισμα να έγραψα θετικά σχόλια, λόγω της θετικής ανταπόκρισης της επιδερμίδας μου στην Pashana, αλλά αυτή αυτή η πουδρέ αίσθηση που αφήνει μετά από ώρες, όταν υποχωρεί το "εκκλησιαστικό" άρωμα που μυρίζεις στο μπουκάλι, δεν μου πολυάρεσε.

Δεν σκέφτομαι ακόμα να το δώσω, πάντως. Επειδή έκατσε σχετικά καλά στο δέρμα μου, λέω να το κρατήσω -και να το χρησιμοποιώ για ειδικές περιστάσεις.

Αλλά κι αν αργότερα το θεωρήσω απάλευτο και αποφασίσω να το δώσω, θα ζήσω και χωρίς αυτό. Τι να κάνουμε, δεν ταιριάζουν όλα σε όλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”