Ανθονερο Αμαμελιδας (Witch Hazel)

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Lotion, σαν νερό είναι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Ο Κωνσταντίνος είπε πριν ότι ενυδατώνει πάρα πολύ καλά. Θα μπορούσε, δηλαδή, να αντικαταστήσει ένα balm;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Υπάρχουν άνθρωποι που το χρησιμοποιούν ως αποκλειστικό after shave και είναι πολύ ικανοποιημένοι. Εγώ προσωπικά, το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με κάποια after shave lotion, γιατί θέλω την απολύμαση (με το οινόπνευμα που περιέχει) και το άρωμα. Η γνώμη μου είναι ότι αν συνδυαστεί με ένα balm ή lotion, μπορεί να πάρει κανείς το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Τουλάχιστον σε μένα έτσι λειτουργεί άψογα μέχρι στιγμής και ως γνωστόν...ομάδα που κερδίζει, δεν την αλλάζεις. :megagrin

Συνεπώς δεν βλέπω κάτι ως μονόδρομο, μονοδιάστατα δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντηθεί (μπορεί ή δεν μπορεί), είναι κάτι που δοκιμάζεις και αποφασίζεις. Για μένα είναι 2 διαφορετικά προϊόντα, μπορείς όπως σε όλα να τα χρησιμοποιείς σε συνδυασμό ή ανεξάρτητα, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι μπορεί να αντικαταστήσει ένα balm ή όχι, αυτό εξαρτάται από εσένα, το πως συμπεριφέρεται στο δέρμα σου και ανάλογα με τα γούστα σου.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εκτος απο αυτα που λεει ο Αντωνης το Witch Hazel βγαινει σε απειρες μορφες και σε after shave. Το συγκεκριμενο που λεει ο Αντωνης και χρησημοποιω και εγω ειναι κυριως αντυσιπτικο ειναι το medicated το οποιο κανει και για πληγες και κοκκινιλες κλπ. Κανει την ιδια και καλλιτερη δουλεια με το alum. Εαν θελεις after shave που περιεχει witch hazel υπαρχουν απειρα απο την Thayers.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Και'γω το medicated γλυκοκοιτάζω. Είναι άοσμo;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Το Medicated έχει μια φαρμακευτική (δεν βρίσκω άλλον όρο να στο περιγράψω) μυρωδιά, εμένα προσωπικά μου αρέσει και γιαυτό και το παρήγγειλα. Εξαφανίζεται όμως πάρα πολύ γρήγορα από την ώρα που θα το εφαρμόσεις (σε δευτερόλεπτα). Απόσο ξέρω υπάρχει και άοσμο, δεν είμαι σίγουρος όμως κατά πόσο άοσμο είναι (εννοώ αν έχει κάποια μικρή μυρωδιά). Αν το γνωρίζει κάποιος άλλος καλύτερα, μπορεί να σε διαφωτίσει.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Χθές δοκίμασα αφέψημα αμαμελίδας (1 κσ σε 4 κούπες νερό).
Αφού κρύωσε το εφάρμοσα με ένα βαμβάκι στο πρόσωπο μετά το ξύρισμα. Σφίγγει το δέρμα και το αφήνει απαλό. Δεν ξέρω αν το έκανα πολύ αραιό και ποιες οι διαφορές του σε σχέση με ένα εμπορικό νερό αμαμελίδας (το ονομάζουν ανθόνερο αλλά στην πραγματικότητα ΔΕΝ είναι.)

Ότι μικρό ερεθισμούς είχα φύγανε.
Δεν χρησιμοποίησα after save, αφού γενικά δεν το έχω ανάγκη. Για την ακρίβεια δεν έχω κανένα στην κατοχή μου.

Πρέπει να βρώ καθαρό τζελ αλόης (σε νορμάλ τιμή) και να το ντοπάρω με αμαμελίδα, ώστε να φτιάξω ένα είδος σπιτικής λοσιόν για όλες τις χρήσεις.
(Τσιμπήματα κουνουπιών, ερεθισμοί κτλ)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Εγώ είχα αυτό Παναγιώτη και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια βρίσκω το Thayers ακόμα καλύτερο.

Τώρα για το αν είναι πραγματικά ανθόνερο ή όχι θα σε γελάσω, δεν έχω την γνώση να το διακρίνω.
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Δες εδω για aloe vera gel.

Το ανθόνερο είναι το υπό-προϊόν της διαδικασίας παραγωγής αιθέριου ελαίου. Κατά την απόσταξη του φυτού, τα πτητικά αρωματικά έλαια παίρνουν τον δρόμο τους για να γίνουν αιθέριο έλαιο, ενώ το υδαρές αρωματικό απόσταγμα που απομένει μας δίνει το ανθόνερο. Το ανθόνερο κρατάει ένα σημαντικό μέρος από τα αιθέρια έλαια του φυτού από το οποίο προέρχονται.
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.
Από ότι έχω βρεί στο νετ, στην απόσταξη δεν μπαίνουν μόνο άνθη, αλλά και βλαστοί και φλούδα.
Οι ιδιότητες μας ενδιαφέρουν και όχι τα ονόματα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”