baby oil αντί για pre shave oil

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάντως εγώ όταν χρησιμοποίησα λάδι η αίσθηση που πήρα ήταν ότι ήταν σαν να είχα βάλει ελαιόλαδο. Εμένα αυτά δεν μου δούλεψαν μου κόλλαγε το ξυράφι και επίσης το ξύρισμα μου δεν είχε βάθος, η λεπίδα πέρναγε πολλές τρίχες από πάνω χωρίς να τις κόβει. Αυτό πιστεύω θα γίνει και με το Baby oil.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

τα λάδια τα pre shave κάνουν δουλειά;
τι διαφορά θα έχουν με το κοινό σε όλους ελαιόλαδο;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Zouve γιατί δε δοκιμάζεις μόνος σου ελαιόλαδο να μας πεις και εμάς;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

δοκίμασα σήμερα το πρωί
η προετοιμασία που έκανα είναι:
1. έπλυνα τα μούτρα μου με ζεστό νερό και με ένα σαπουνάκι με ελιά και βιταμίνες από χόντος
2. έβαλα κομπρέσες με ζεστό νερό για 5' λεπτά συνεχώς
3. έβαλα λαδάκι σε βρεγμένο πρόσωπο το άφησα μέχρι να φτιάξω αφρό (δε το ξέπλυνα)
προσπάθησα να βάλω 4 σταγόνες αλλά λίγο δύσκολο εξαιτίας του εν λόγο "δοσίμετρου"
Εικόνα
τέλος πάντων αυτό που παρατήρησα είναι ότι μεν είχα λιγότερους ερεθισμούς (βέβαια αυτή τη φορά δε δούλεψα πολύ τη κόντρα γιατί έχω θέμα με το λαιμό) αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι όπου έπεφταν οι τρίχες στο νιπτήρα κόλλαγαν πάνω εξαιτίας λαδιού και δεν ξεπλένονταν με το νερό όπως επίσης κολλούσαν στο πινέλο και μετά μέσα στον αφρό !!!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Zouve χρησιμοποίησες κρέμα ή σαπούνι για να κάνεις αφρό?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω δεν αντιμετωπισα κανενα απο τα προβληματα που ανεφερες, γι' αυτο σου λεω παρε ενα φτηνο σχετικα pre της proraso και αν δενσου κανει μπορεις να χρησιμοποιησεις το συγκεκριμενο και για ASB
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Επειδή δοκίμασα και εγω την συνταγή που αναφέρθηκε στην πρώτη σελίδα, να πω οτι τα αποτελέσματα ηταν μέτρια. Ενα αρνητικό είναι οτι λόγω του λαδιού δεν "πιάνει" καλά ο αφρός στο πρόσωπο...Ετσι λοιπόν αφού έβαλα το λάδι και έκανα λιγο μασάζ τρίβοντας στο στο πρόσωπο το άφησα να δράσει 4-5 λεπτά. Μετά όμως το ξέπλυνα με ζεστό νερό και σαπούνι και μετά άπλωσα τον κανονικό αφρό. Πολύ καλύτερα αποτελέσματα χωρίς να εχω προβλήματα με τον αφρό. Τώρα δεν το χρησιμοποιώ πλέον διότι και τα γένια μου δεν είναι πολύ σκληρά, και εχω παρατηρήσει οτι το πλύσιμο με ενα σαπούνι ως pre shave και το άφημα της σαπουνάδας του μέχρι να χτυπήσω τον κανονικό αφρό με καλύπτει πλήρως .(εννοείται πως πριν απλώσω τον κανονικό αφρό ξεπλένω την σαπουνάδα του pre shave σαπουνιού).
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

βρήκα κάτι όχι πολύ καλό για το baby oil (2η παράγραφος) και αυτό. Για όσους βαριούνται να διαβάζουν αυτό και άλλα άρθρα στο διαδίκτυο λένε ότι το λάδι του baby oil (της johnson τουλάχιστον) είναι mineral oil το οποίο λόγω της δομής του κλείνει τους πόρους στο δέρμα και είναι ύποπτο καρκινογόνοκλάσης 3.

Αν και δεν έχω πρόβλημα με τα άκακα χημικά παράγωγα, αυτό ομολογώ με φόβισε λίγο.

από την άλλη το ελαιόλαδο, όπου κι αν κοίταξα προτείνεται ως αντιγηραντικό, που τονώνει την ελαστικότητα του δερματος και δε βουλώνει τους πόρους, διευκολύνοντας και τις τρίχες να μαλακώσουν. Βέβαια είναι πιο ακριβό στη χρήση και αφήνει αίσθηση λαδίλας (μιας και αποτελείται κυρίως από το υγροσκοπικό ελαικό οξύ που εγκλωβίζει την υγρασία και λιπαρότητα του οξεός και του δέρματος)

Τέλος η γλυκερίνη. Γι' αυτήν δε θα τα πω σίγουρα καλύτερα από ότι τα εξηγεί εδώ.
Χημικό ή/και φυτικό προιόν, επιβεβαιωμένα ακίνδυνο (χρησιμοποιείται σε πληθώρα καλλυντικών, φαρμάκων ακόμα και ζαχαρόπαστα [!!!])που σε μικρές ποσότητες και σε υγρό περιβάλλον κρατά την υγρασία στο δέρμα και είναι εξαιρετικά μαλακτικό (πχ μαλακώνει την τρίχα)

εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσετε για pre shave απλή γλυκερίνη που βρίσκεις εύκολα στο φαρμακείο σε τιμές 1,5-2 Ε τα 100 ml. Η γλυκερίνη, που χρησιμοποιείται κατά κόρον, σε ανδρικά καλλυντικά, σαπούνια και γυναικείες κρέμες προσώπου-χεριών κτλπ ενυδατώνει το δέρμα και μαλακώνει τις τρίχες.

Βάζεις μια μικρή στάλα σαν φουντούκι (μικρό) σε υγρά χέρια αφού έχεις πλύνει το πρόσωπο με ζεστό νερό (για να μη μείνει αίσθηση λαδιού) και κάνεις απαλό μασάζ για 1'.

Ξεπλένεις με καυτό νερό και κάνεις lathering κανονικά με ό,τι τραβάει η όρεξή σου. Σε εμένα έχει δουλέψει μαλακώνοντάς μου τα γένια με μεγάλη διαφορά εδώ και 4-5 μήνες.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Πολύ σωστά αυτά που λες Αλέξη. Και εγω είχα πάρει ενα μπουκαλάκι γλυκερίνης πριν απο αρκετούς μήνες και το χρησιμοποιώ με τον τρόπο που λές. Κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά. Κάνεις βαθύ και απροβλημάτιστο ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς και κοψίματα. Την θεωρώ απο τα καλύτερα pre shave. Αξίζει να την δοκιμάσει κανείς. Εκτενέστατο άρθρο απο τον Δορυφέροντα για την χρήση γλυκερίνης ως pre shave υπάρχει εδω
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”