Προτάσεις για καταπολέμηση ερεθισμών

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Δημήτρη απο εδώ? Εμένα με αφήνει να παραγγείλω αμα θέλω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

E-bay παιδιά
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
NavalArchitect

Εγώ το είχα πάρει από τη Αγγλική ιστοσελίδα, αλλά είναι πιό ακριβό από Αμερική.

Άρη, το TWH είναι γενική λοσιόν για το δέρμα, χρησιμοποιείται από τα μέσα του 19ου αιώνα, έχει ιδιότητες που φροντίζουν και ανανεώνουν το δέρμα, είναι πάρα πολύ ενυδατικό για λοσιόν. Είναι πάρα πολύ καλό για μετά το ξύρισμα και είναι σχετικά φυσικό προιόν.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Ερεθισμός. Το μόνιμο πρόβλημα-αγχος που έχει κάθε άντρας πριν το ξύρισμα. Το μόνιμο ξενερωμα μετά το ξυρισμα, αν εμφανιστούν.
Με τη μικρή μου εμπειρία και μετά απο λίγους πειραματισμούς, αρχίζω να καταλήγω ότι μία μηχανή ανοιχτής κεφαλής αντί κλειστής είναι η λύση στο πρόβλημα.(για χρήστες CC)
Αν καποιος ηδη ξυριζεται με ΟC και ερεθιζεται, φαντάζομαι η σαβέτα, και ακόμη περισσότερο με το μαχαίρι, μειώνουν τις πιθανότητες για ερεθισμούς στο έλασσον. Όταν μου το επιτρέψει η τεχνική μου θα πειραματιστώ κι εκεί (με σαβέτα).
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μαχαίρι = καθόλου ερεθισμοί

*YMMV
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Μετά το όποιο after shave, και με στεγνό δέρμα, είδα πως η χρήση κρεμών ξυρίσματος (Arko, Nivea κτλ) περιορίζει την κοκκινίλα σε ερεθισμένα σημεία ή όπου έχει εσωτερικές τρίχες.

Το καλύτερο βέβαια είναι να αποφεύγουμε τα πολλά χέρια στα σημεία που ξέρουμε πως έχει ευαισθησία.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Σε ερεθισμούς χαμηλά στο λαιμό είδα καλά αποτελεσματα με την παρακάτω κρέμα αγορασμένη 7€ σε φαρμακείο.

Εικόνα
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Σε σημειακο ερεθισμο, τυπου θυλακιτιδας,
οταν επιμενει, βαζω λιγη αλοιφη φουσιντιν,
και επιταχυνει εντυπωσιακα την ιαση.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Με αφορμή την δημοσίευση του Θεόδωρου, επιτρέψτε μου να πω δυο πράγματα χωρίς παρεξήγηση, που καλό είναι να τα γνωρίζουμε.

Σίγουρα θα βοηθάει η Fucidin, αλλά θέλει προσοχή. Είναι αντιβίωση και όπως ισχύει για κάθε αντιβίωση, η αλόγιστη χρήση της θα έχει σίγουρα συνέπειες*, και ας είναι τοπική αλοιφή. Οπότε μην την δει κάποιος ως πανάκεια.

Οι πιθανότερες αιτίες ερεθισμών είναι η λανθασμένση τεχνική, η χρήση λάθος προϊόντων, το ξηρό δέρμα και άλλες που έχουμε αναλύσει πολλάκις στο φόρουμ. Εαν τελικά κάποιο δερματικό πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται, τότε καλύτερα κάποιος να επισκεφθεί έναν καλό δερματολόγο και στην περίπτωση που χρειαστεί αντιβίωση να ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες του.

* Να αναφέρω δύο συνέπειες που όσο και να φαίνονται σπάνιες ή περίεργες δεν είναι και τόσο, ειδικά μετά από αλόγιστη χρήση τέτοιων κρεμών.
1) Διατάραξη της χλωρίδας του δέρματος που μπορεί να οδηγήσει σε δερματίτιδες που επιμένουν και ταλαιπωρούν.
2) Δημιουργία ανθεκτικών βακτηρίων στο δέρμα και μετά απλά άντε γειά. Δεν νομίζω να θέλει κανείς θυλακίτιδα που δεν θεραπεύεται, τουλάχιστον εύκολα, με αντιβιωτικά...
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Ελπιζω να εγινε κατανοητο οτι αναφερθηκα σε εμπειρια μιας και μοναδικης σημειακης επαλειψης,
και οχι σε προταση θεραπειας, χωρις την γνωμη του δερματολογου.
Ακομα και ετσι ομως, να διευκρινισω οτι δεν προτεινω σε κανενα την οποιαδηποτε χρηση φαρμακου χωρις
ιατρικη οδηγια γιατι μπορει να μας φερει σε απροσδοκητα ασχημες
καταστασεις της υγειας μας, ή να επιδεινωσει ενα προυπαρχον προβλημα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”