Speick After Shave Lotion

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Πρώτη δοκιμή σήμερα και του after shave της Speick που ήρθε δείγμα από το connaught shaving με την αγορά της κρέμας Musgo Real.

Εικόνα

Το after shave αυτό είνα ένα πολύ καλό προϊόν, το άρωμα ήταν λίγο spicy, μου θύμιζε λίγο μπαχαρικά, ωραίο όμως αντρικό, όχι απωθητικό. Με την πρώτη εφαρμογή στο πρόσωπο κάνει αρχικά έντονη την παρουσία του το αλκοόλ, καθώς ένιωσα ένα κάψιμο, αλλά αυτό ήταν στιγμιαίο και αμέσως ένιωσα μια αίσθηση δροσιάς. Περιποιείται και ενυδατώνει το δέρμα, το άρωμα αρκετά έντονο αλλά δείχνει να μην έχει πολύ μεγάλη διάρκεια. Ήδη 45 λεπτά μετά την εφαρμογή του το νιώθω να εξασθενεί. Στοιχίζει από ότι είδα στην ελληνική αγορά περίπου στα 12€, νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσει κανείς, εφόσον βέβαια του αρέσουν οι lotion.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Είναι πολύ καλό προϊόν δροσίζει και είναι ιδανικό στο να καταπραΰνει σε περιπτώσεις ερεθισμού ή ενός μικρού κοψίματος. Η μυρωδιά όντως δεν διαρκεί αλλά είναι ευχάριστη.
Επίσης πολύ καλό,αν όχι καλύτερο, είναι και το Balm.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για εμένα είναι ένα απο τα καλύτερα Lotion και σίγουρα το καλύτερο απο όσα έχω δοκιμάσει. Έχω αδειάσει 2 μπουκάλια και είναι το πρώτο lotion που πήρα, όταν έπαιζα μόνο με balms.



Πως και δεν είχαμε θέμα για το speick ASL :confused
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Κρίμα πάντως , που ενώ υπάρχουν τόσο ωραία aftershave τα περισσότερα δεν διαρκούν πολύ.

Λιγοστές εξαιρέσεις αυτά που έχουν και αδερφή κολώνια.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ έχω πει πως υπάρχουν κάποιες μάρκες που αν είχαν κολόνια θα είχαν τινάξει την μπάνκα π.χ. Aqua Velva.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Όσο περισσότερο χρησιμοποιώ αυτό το after shave, τόσο περισσότερο μου δείχνει το πόσο σπουδαίο είναι. Η αλήθεια είναι ότι και αρωματικά, είχα πει ότι δεν με είχε ενθουσιάσει (έχοντας δοκιμάσει το δείγμα) έχω αλλάξει γνώμη. Τελικά το κανονικό είναι πολύ καλό, αρκεί να σας αρέσουν τα κιτρώδη αρώματα. Για το δέρμα φυσικά είναι εξαιρετικό σε περιποίηση/επούλωση, μιας και περιέχει witch hazel. Πάρα πολύ καλό σε όλα του.
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Μετα απο αρκετές δοκιμές μπορω να πω οτι το συγκεκριμένο ASL αξίζει τα λεφτά του. Το άρωμα το ειναι όντως ανδρικό και για μένα λιγο δύσκολο στην περιγραφή. Η παρουσία του αλκοόλ δεν μπορω να πω οτι ειναι πολυ έντονη διότι διαρκεί ελάχιστα δευτερόλεπτα.
Μετα απο περίπου 15 λεπτα εξαφανίζονται οι κοκκινιλες και αφήνει το πρόσωπο απαλό και ενυδατωμενο. Δεν εχω μεγάλη εμπειρία στις λοσιόν αλλα το θεωρώ κλάσης ανώτερο απο το προρασο πράσινο ASL.
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Koρυφαίο.
Αν έμενα υποχρεωτικά με ένα AS, θα ήταν αυτό.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

H Speick έχει αφαιρέσει και από το κλασσικό και από το Active asl το alum.
Διάβαζα όμως στο b&b ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το πήρα από τον Γιώργο πριν μερικές μέρες και μου έχει εκτοπίσει τα υπόλοιπα afte shave. Είναι πάρα πολύ καλό στις ιδιότητες, στην αρχή καίει αρκετά αλλά μετά το δέρμα το αφήνει καθαρό από ερεθισμούς. Το άρωμα φέρνει προς λεμόνι αλλά δεν κρατάει σχεδόν καθόλου, μετά από λίγα λεπτά εξαφανίζεται, φοράς δηλαδή άνετα άρωμα. Φοβερό σε απόδοση, αξίζει η αγορά του και με το παραπάνω.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”