444 Gel

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Η Πορτογαλία είναι μια χώρα που έχει πολλά όμοια στοιχεία με την Ελλάδα: μέγεθος, πληθυσμό, οικονομικά στοιχεία...
Από πλευράς, όμως, παραγωγής προϊόνων παραδοσιακού ξυρίσματος είναι έτη μπροστά: Semogue, Musgo Real, Confianca κ.ά. τα οποία έχουν και χαίρουν μεγάλης εκτίμησης μεταξύ της παγκόσμιας ξυριστικής κοινότητας.
Ένα από αυτά τα προϊόντα είναι το gel 444.
Πρόκειται για ένα διαφανές gel σε σωληνάριο , το οποίο χρησιμοποιείται σαν AS, είτε σκέτο είτε αναμεμιγμένο με το AS σας.
Ειδικότερα, παίρνετε λίγο gel σε μέγεθος αρακά ή ρεβυθιού, το απλώνετε ελαφρά στα χέρια σας, προσθέτετε το AS και σπλατς.... Επειδή δε, έχει μενθόλη είναι πάρα πολύ ωραίο και δροσιστικό τώρα το καλοκαίρι.
Εγώ το βάζω πολλές φορές μετά το AS.
Εξαιρετικό προϊόν.
Και είναι αυτό εδώ:
Εικόνα
Εικόνα
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Είναι άοσμο Βαγγέλη; Αν το βάλεις μόνο του χωρίς μείξη άλλου after shave, αφήνει κάποια κρούστα; Τιμή;
NavalArchitect

Δε συστήνεται να 'φοριέται' από μόνο του. Πολύ καλό και αποτελεσματικό.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και το άλλο παρόμοιο, το Vifrex το οποίο έχει άρωμα (αρκετά ελαφρύ) μέντας από όσο θυμάμαι.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

vanm66 έγραψε:...χρησιμοποιείται σαν AS, είτε σκέτο είτε αναμεμιγμένο με το AS σας...
NavalArchitect έγραψε:Δε συστήνεται να 'φοριέται' από μόνο του...
Σωστά. Λάθος διατύπωση: εννοούσα σκέτο, όχι μόνο του, αλλά ακριβώς μετά το AS. :thnx Κωσταντίνε!
wolfy έγραψε:Είναι άοσμο Βαγγέλη;... ...αφήνει κάποια κρούστα; Τιμή;
Είναι σχεδόν άοσμο Αντώνη. Μια υποψία μυρωδιάς μέντας που πρέπει να κάνεις προσπάθεια για να γίνει αντιληπτή.
Όχι, δεν αφήνει κρούστα.
Τιμή: εδώ κι εδώ
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Χρησιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ παιδιά.
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Πάντως Βαγγέλη με έβαλες στο τρυπάκι!!!

Την παρήγγειλα σήμερα μαζί με το Pottasium!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Υποψιν (Γ.Παντζας)

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Βαγγέλη εξαιρετική η πατέντα που μας πρότεινες!!!! Πρόσθεσα ελάχιστο στο χέρι μου και το ανακάτεψα με το αγαπημένο μου asl: το Floid.
Αποτέλεσμα; εξαφάνισε το κάψιμο από το οινόπνευμα και άφησε το δέρμα μου απίστευτα απαλό, ενυδατώνοντας το ταυτόχρονα. Με έναν μαγικό τρόπο σαν να μετέτρεψε ένα asl σε asb...
Σίγουρα θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ με όλα τα asl μου!!!
Με τα asb μάλλον δεν έχει νόημα να χρησιμοποιείται, αφού έχουν ούτως ή άλλως αυτήν την ενυδατική δράση.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Είχα βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο προϊόν από περυσι που το πρωτοάκουσα, όπως άλλωστε φαίνεται και μερικές δημοσιεύσεις παραπάνω. Υπήρχαν όμως άλλα πράγματα που προείχαν και έπρεπε να δοκιμάσω. Γενικά την κατηγορία after shave μέχρι και πριν από μερικούς μήνες την είχα πολύ παραμελημένη, οπότε από την στιγμή που αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτήν, ήταν αναμενόμενο ότι κάποια στιγμή θα έπαιρνα και το 444.

Εικόνα

Οι λόγοι που το πήρα είναι ουσιαστικά 4.

1. Μου αρέσει η μενθόλη στα after shave, οπότε η έξτρα δροσιά που σου προσφέρει είναι μεγάλο κίνητρο για μένα.
2. Στα ταξίδια δεν μπορώ να έχω το Thayers μαζί μου, οπότε θα το αναπληρώνει αυτό.
3. Τον χειμώνα χρησιμοποιώ και ενυδατική εκτός από asl, οπότε αντί για μια καθαρόαιμη ενυδατική, μπορεί να πάρει την θέση του αυτό που καλύπτει και την 1η περίπτωση.
4. Είναι σχεδόν άοσμο, οπότε δεν μπερδεύονται τα αρώματα.

Το εφαρμόζω όπως ο Βαγγέλης, βάζω λίγη ποσότητα στα χέρια μου και το αναμειγνύω με την lotion. Το αποτέλεσμα είναι να παίρνω έξτρα παγωμάρα στο πρόσωπο, που μου αρέσει γιατί σε ξυπνάει και σου ανεβάζει την διάθεση και από την άλλη αφήνει πολύ απαλό το δέρμα. Στα πολύ θετικά του είναι ότι μετριάζει την αίσθηση του καψίματος στις lotion, ειδικά σε αυτούς που έχουν θέμα με το "κάψιμο". Νομίζω ότι είναι πολύ κοντά σε αυτό που γράφει πιο πάνω ο Μανώλης, δεν μετατρέπει σε καμία περίπτωση μια lotion σε balm, αλλά σίγουρα με την ταυτόχρονη χρήση του με κάποια lotion, παίρνεις χαρακτηριστικά του balm χωρίς όμως να χάσεις αυτά της lotion.

Πολύ φθηνό προϊόν, στην Πορτογαλία πωλείται στο 1-1.5€, για αγορά από ένα online μαγαζί θα υπολογίσετε περίπου στα 4.5-5€ με τα μεταφορικά αντά τεμάχιο (ανάλογα με την ποσότητα). Σίγουρα αξίζει μια δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

christostz03 έγραψε:Aπό ASB:
444 aftershave balm
σκέφτομαι να το δοκιμάσω κι εγώ

έχω δύο ερωτήσεις:

1. Τα 37g μου φαίνονται λίγα. Να πάρω 3 ή χρειάζεται λίγη ποσότητα, οπότε να περιοριστώ στα 2.

2. Το βάζεις μαζί με το ASL, χρειάζεται μετά και ASB ή κάνει την ίδια δουλειά?

ευχαριστώ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”