444 Gel

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σωστός . Αλλά είπαμε ymmv ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το 444 το δοκίμασα πρόσφατα, το είχα εδώ και καιρό στην wish list μου. Το πήρα από τον Γιώργο και ευτυχώς πήρα αρκετά ώστε να μην τσιγκουνεύομαι την ποσότητα. Έρχεται σε ένα μικρό σωληνάριο των 37γρ, είναι άοσμο και διαφανές τζελ.
Η δοκιμή έγινε και με τους 2 τρόπους :

- Ανακάτεμα με Floid Vigoroso

-Aqua Velva και μετά 444

Στην πρώτη χρήση εξουδετέρωσε το οινόπνευμα και πήρα extra extra δροσιά (φυσικά ευθύνεται και το Floid για την δροσιά), στη δεύτερη με "έκαψε" λίγο η Aqua Velva και μετά μου ήρθε η δροσιά της, βάζοντας όμως και 444 μετά ήταν σαν να βάζω πάγο στο πρόσωπό μου, πετούσα από την χαρά μου. Νομίζω θα κρατήσω το δεύτερο τρόπο μιας και μου αρέσει το κάψιμο - απολύμανση και μετά η δροσιά. Η αίσθηση είναι απίστευτη ειδικά αν προηγείται asl που έχει μενθόλη, κυριολεκτικά παγώνεις !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

δοκίμασε και αυτό που προτείνει η εταιρία

πρώτα ASL
και μετά 444, με λίγες σταγόνες από το ASL
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το βάζουμε πάντα μαζί με το ASL οχι balm. Ιδανικά βάλουμε πολύ λίγο (όσο ένα μπαλάκι αρακά) στην παλάμη μας μαζί με το lotion, τρίβουμε με το άλλο χέρι ή μερικά δάκτυλά και μετά εφαρμόζουμε στο πρόσωπο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

elefsina73 έγραψε:Ανοιγω νεο θεμα γιατι με την αναζητηση δεν βρηκα κατι!!!
Εφερα απο πορτογαλια δυο σωληναρια 444.
Αλλα υπαρχει ενα προβλημα ρε μαγκες. Οταν το βαζω πανω μου νοιωθω το πραγμα και κολλαει ρε φιλε.
Μετα απο μια ωρα ακουμπαω το δερμα μου και το νοιωθω κολλωδες.
Στην αρχη εβαλα αμεσως μετα απο αυτο institut karite,και νομιζα οτι το εκανε η ενωση των δυο.
Αλλα και μετα που το εβαλα μονο του τα ιδια σκατα. Ενω μου αρεσει η δροσια η καψιλα και μυρωδια του,αυτη η αισθηση της κολλας,
μου την σπαει τοσο σε σημειο να τα πεταξω στα σκουπιδια.
Τι γινεται ξερει κανενας???
η λύση είναι Ταλκ! ;)
Ηλίας-Πατρα
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2015, 18:17
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 47 times

Μπηκε στην παραγγελια (πρωτη μου) και αναμενω.Περιμενω κατι πολυ τιμιο απο τα οσα διαβαζω.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Antonis έγραψε: Το εφαρμόζω όπως ο Βαγγέλης, βάζω λίγη ποσότητα στα χέρια μου και το αναμειγνύω με την lotion. Το αποτέλεσμα είναι να παίρνω έξτρα παγωμάρα στο πρόσωπο, που μου αρέσει γιατί σε ξυπνάει και σου ανεβάζει την διάθεση και από την άλλη αφήνει πολύ απαλό το δέρμα. Στα πολύ θετικά του είναι ότι μετριάζει την αίσθηση του καψίματος στις lotion, ειδικά σε αυτούς που έχουν θέμα με το "κάψιμο". Νομίζω ότι είναι πολύ κοντά σε αυτό που γράφει πιο πάνω ο Μανώλης, δεν μετατρέπει σε καμία περίπτωση μια lotion σε balm, αλλά σίγουρα με την ταυτόχρονη χρήση του με κάποια lotion, παίρνεις χαρακτηριστικά του balm χωρίς όμως να χάσεις αυτά της lotion.

Πολύ φθηνό προϊόν, στην Πορτογαλία πωλείται στο 1-1.5€, για αγορά από ένα online μαγαζί θα υπολογίσετε περίπου στα 4.5-5€ με τα μεταφορικά αντά τεμάχιο (ανάλογα με την ποσότητα). Σίγουρα αξίζει μια δοκιμή.
+1
Εδω και μερικούς μηνες διαβάζοντας το παρόν νημα εφρμοζω κι εγω ετσι το 444 σχεδον με καθε λοσιον, με πραγματικα εξαιρετικα αποτελεσματα!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Είχα πάρει το 444 εδώ και καιρό. Το χρησιμοποίησα αρκετές φορές πριν γράψω αυτό το ποστ.
Είμαι από τους ξυριστές που μετά το after shave lotion και αφού στεγνώσει, βάζω είτε after shave balsam ή after shave cream,
Έτσι λοιπόν μετά το ASL έβαζα την 444.
Λυπάμαι, αλλά δεν διαπίστωσα καμία απολύτως προστασία.
Ενώ μου αρέσει η μενθόλη σαν άρωμα και αίσθηση δροσιάς,στα αρνητικά να προσθέσω ότι το συγκεκριμένο τζελ είχε μία αποφορά σαν από χαρτόκουτα. Για όσους έχουν δουλέψει σε αποθήκες με πολλά χαρτοκιβώτια καταλαβαίνουν τι θέλω να πω.
Επιπλέον έστω και η μικρή ποσότητα μετατρέπεται σε γλίτσα σε αυτούς που έχουν λιπαρό δέρμα, ιδίως το καλοκαίρι.
Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δοκίμασες να το χρησιμοποιήσεις όπως αναφέρουν οι περισσότεροι, παραπάνω;
Μια ελάχιστη σταγόνα -σαν φακή- στην παλάμη, μαζί με το Asl.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Όχι δεν δοκίμασα έτσι, αλλά αυτή τη σταγόνα σαν φακή την άπλωσα στο πρόσωπο το πρωί που ξυρίστηκα. Το απόγευμα που γύρισα σπίτι το πρόσωπο ακόμα με έτσουζε και τράβαγε, όπως αμέσως μετά το ξύρισμα. Έβαλα after shave και με έτσουξε σαν να είχα ξυριστεί εκείνη τη στιγμή και όχι πριν 10 ώρες!
Είναι η δεύτερη φορά που παθαίνω ακριβώς το ίδιο με την 444. Πράγμα που σημαίνει, τουλάχιστο για μένα, ότι δεν προσφέρει απολύτως καμία προστασία και επούλωση.
Προσωπικά δεν μου έχει ξανασυμβεί με οποιοδήποτε balsam ή κρέμα, να μην κάνει έστω μια στοιχειώδη επούλωση μετά από 10 ώρες.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”