Proraso Pre Shaving Cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστίσει: 2 φορές
Έχει ευχαριστώ: 189 φορές

Re: Proraso Pre Shaving Cream

Δημοσίευση από BABIS » πριν από 3 χρόνια

Latest post of the previous page:

Tony έγραψε:Τελικά βρε παιδιά η Proraso Pre Shaving Cream μπαίνει σε στεγνό πρόσωπο; η βρεγμένο;

Γιατί εγώ την χρησιμοποιώ σε βρεγμένο πρόσωπο (όχι να τρέχουν τα νερά) απλά να είναι υγρό το δέρμα,την απλώνω με κυκλικές κινήσεις,και την αφήνω 3 λεπτά όπως λέει ο κατασκευαστής,αλλά μου κάνει αφρό,μήπως βάζω πολύ ποσότητα;
Εγώ τη βάζω σε τελείως στεγνό.
Χωρίς καμία άλλη προετοιμασία.
Και απλά την απλώνω σαν γράσσο.
Χωρίς να την τρίψω, χωρίς τίποτε.
Απλά την απλώνω σε όλη την περιοχή του προσώπου που θα ξυρίσω.
Και μετά κατευθείαν αφρό με το πινέλο.

Κάνω τέλειο ξύρισμα και απορώ πως δεν την είχα ανακαλύψει νωρίτερα.
Έπρεπε να πλήσιάσω να συμπληρώσω ... 30 χρόνια ξύρισμα για να τη βρω ;

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστίσει: 3427 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3598 φορές

Δημοσίευση από Ηλίας » πριν από 3 χρόνια

Eίμαι ( ήμουν ? ) ένας απο αυτούς που έλεγαν πως δε χρειάζομαι pre shave κρέμες. Ακόμα και τη πράσινη pre shave της Proraso που είχα ποτέ δε την έβαζα σαν pre αλλά σαν after. Έφταιγε ο ευκάλυπτος βέβαια και το ότι μου "χάλαγε" αρωματικά τον αφρό που είχα ετοιμάσει.
Μετά απο τις τελευταίες αναρτήσεις όμως άρχισα να το ξανασκέφτομαι και αν - λέω αν - βρεθεί κανένα άσπρο και μόνο άσπρο βαζάκι μπροστά μου ίσως και να το πάω στο ταμείο...

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
έχει ευχαριστίσει: 307 φορές
Έχει ευχαριστώ: 239 φορές

Δημοσίευση από Blade Runner » πριν από 3 χρόνια

εγώ -και δεν ντρέπομαι να το πω-
αν δεν ήταν το άσπρο pre-shave της proraso
ίσως να μην ξαναπιανόμουν με το ΠΞ

θα έχει ενδιαφέρον πάντως
αφού τελειοποιήσω την τεχνική μου
να κάνω ένα ξύρισμα χωρίς pre-shave

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: parker
personna
omega
proraso
pino
έχει ευχαριστίσει: 11699 φορές
Έχει ευχαριστώ: 8315 φορές

Δημοσίευση από macho » πριν από 3 χρόνια

Ηλίας έγραψε:Eίμαι ( ήμουν ? ) ένας απο αυτούς που έλεγαν πως δε χρειάζομαι pre shave κρέμες. Ακόμα και τη πράσινη pre shave της Proraso που είχα ποτέ δε την έβαζα σαν pre αλλά σαν after. Έφταιγε ο ευκάλυπτος βέβαια και το ότι μου "χάλαγε" αρωματικά τον αφρό που είχα ετοιμάσει.
Μετά απο τις τελευταίες αναρτήσεις όμως άρχισα να το ξανασκέφτομαι και αν - λέω αν - βρεθεί κανένα άσπρο και μόνο άσπρο βαζάκι μπροστά μου ίσως και να το πάω στο ταμείο...
Ηλια τα pre shave της proraso τα αξιζουν τα λεφτα τους.αν σε ενοχλει το αρωμα του πρασινου παρε το λευκο.ειναι το ιδιο καλο και εχει ουδετερο αρωμα.σιγουρα εστω και λιγο θα δεις διαφορα. ;)

ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
έχει ευχαριστίσει: 4470 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5363 φορές

Δημοσίευση από aris22 » πριν από 3 χρόνια

Αλλά μπορεί να δεις και μεγάλη διαφορά !! :megagrin

Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Άβαταρ μέλους
desperado
Λύκειο
Λύκειο
έχει ευχαριστίσει: 3514 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3902 φορές

Δημοσίευση από desperado » πριν από 3 χρόνια

Έχω τα preshave sandalwood και Jermyn Street της ToOBS και τα χρησιμοποιώ με τις αντίστοιχες κρέμες. Με τα εγκωμιαστικά σχόλιά σας για τα preshave της Proraso, με πείσατε να τα πάρω και τα δύο. Το άσπρο για τους κρύους μήνες και το πράσινο για τους ζεστούς. Έχω και τα σαπούνια της Proraso, άσπρο (μου το είχε χαρίσει ο Petros) και πράσινο, οπότε θα γίνουν ωραία σετάκια.

Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather

Άβαταρ μέλους
sliCk
Νήπιο
Νήπιο
Έχει ευχαριστώ: 6 φορές

Δημοσίευση από sliCk » πριν από 2 χρόνια

Βλέπω ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το pre shave της Proraso. Εγώ χρησιμοποιώ την κρέμα και σαν pre και σαν post save. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και περιγράφω πιο κάτω τον τρόπο, ο οποίος σε εμένα λειτουργεί άψογα (σκληρά, πυκνά γένια).

- Βρέξιμο με ζεστό νερό στο πρόσωπο
- Πλύσιμο και μασάζ στο πρόσωπο με σαπούνι γλυκερίνης ή λαδιού ενίοτε.
- Ξέβγαλμα με ζεστό νερό και μετά χωρίς να στεγνώσουμε με πετσέτα το πρόσωπο εφαρμογή του pre-save. Προτιμώ το λευκό σαν pre, το πράσινο σαν post. Όπως λοιπόν το πρόσωπο είναι βρεγμένο, παίρνω με τα δάχτυλα, πολύ μικρή ποσότητα και την βάζω στο πρόσωπο. Όταν καλύψω τις περιοχές, που θέλω, αρχίζω με τα ακροδάχτυλα μασάζ αντίθετα στις τρίχες, ώστε η κρέμα να πάει παντού.

Έχει σημασία το πρόσωπο να είναι βρεγμένο και η ποσότητα μικρή.

- Ετοιμάζω το αφρό και τον περνάω πάνω από την κρέμα.
- Στο δεύτερο πέρασμα δεν καθαρίζω τελείως το πρόσωπο, ρίχνω νερό να φύγουν τα πολλά αλλά αφήνω μία ιδέα από λιπαρότητα της κρέμας, που έχει μείνει.
- Τελειώνω το ξύρισμα, καλό ξέβγαλμα και μετά alum.
- Ξεπλένω το alum με κρύο νερό και μετά πάλι δεν σκουπίζουμε με πετσέτα. Με την ίδια τεχνική παίρνω μικρές μικρές ποσότητες από την κρέμα, τοποθετώ στο πρόσωπο και τέλος πάλι με τα ακροδάκτυλα απλώνω κάνοντας απαλό μασάζ.

Σε δύσκολο πρόσωπο με σκληρά, πυκνά γένια και ξύρισμα ακόμα και καθημερινό, προσωπικά έχω μηδέν κοψιματάκια και κανένα ερεθισμό. Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστίσει: 3427 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3598 φορές

Δημοσίευση από Ηλίας » πριν από 2 χρόνια

Θα γίνω κουραστικός αν το ξαναπώ μα περιμένω το κόκκινο Pre της Proraso ( το οποίο θα βάζω after ).

'Ηταν η ιδέα μου ή μήπως το άσπρο ήταν απλά ένα πιό ήπια αρωματισμένο πράσινο ; :ninja_hide

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Εξοπλισμός: Edwin Jagger DE89L/Lord L6
Omega 10005/Omega 10015/Liojuny Finest Hawaii 24mm

Software Φθινοπώρου 2017

Σαπούνια/κρέμες: Wilkinson Sword soap stick, Top Ten Dynamic, La Toja stick, Tabac Orginal, Φαένα Μύρτιλλο.

After shave: Brut Original lotion, Prosar Classic lotion, Beau Mec Blue Ice balm, Herbana Ginger Apple gel.
έχει ευχαριστίσει: 2417 φορές
Έχει ευχαριστώ: 2488 φορές

Δημοσίευση από Roadrunner » πριν από 2 χρόνια

Eχοντας εξαντλήσει μέσα σε ένα εξάμηνο ένα βαζάκι με άσπρο Proraso, δεν έχω καταλήξει στο αν προσφέρει πολλά στην όλη διαδικασία.

Αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι μια στρώση από αυτήν την κρέμα σου επιτρέπει να ξυριστείς χωρίς καμία άλλη προετοιμασία. Το έκανα πολλές φορές, άλλες για δοκιμή, άλλες επειδή δεν είχα χρόνο για ντους, και με έσωσε. Όταν όμως η ξούρα γίνεται αμέσως μετά το ντους (όπως κάνω κι εγώ συνήθως), μάλλον δεν είναι απαραίτητο.

Αν θα ξαναπάρω; Λογικά ναι, αλλά δεν θα βιαστώ. Ισως να περιμένω κι εγώ μέχρι να φέρει κάποιος εδώ το κόκκινο.

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Εξοπλισμός: Edwin Jagger DE89L/Lord L6
Omega 10005/Omega 10015/Liojuny Finest Hawaii 24mm

Software Φθινοπώρου 2017

Σαπούνια/κρέμες: Wilkinson Sword soap stick, Top Ten Dynamic, La Toja stick, Tabac Orginal, Φαένα Μύρτιλλο.

After shave: Brut Original lotion, Prosar Classic lotion, Beau Mec Blue Ice balm, Herbana Ginger Apple gel.
έχει ευχαριστίσει: 2417 φορές
Έχει ευχαριστώ: 2488 φορές

Δημοσίευση από Roadrunner » πριν από 2 χρόνια

Roadrunner έγραψε:Ισως να περιμένω κι εγώ μέχρι να φέρει κάποιος εδώ το κόκκινο.
Το 'φερε τελικά ο Γιώργος. Ετοιμος είμαι να το τσιμπήσω, αλλά με συγκρατεί η άδεια τσέπη... :doh:

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
έχει ευχαριστίσει: 4470 φορές
Έχει ευχαριστώ: 5363 φορές

Δημοσίευση από aris22 » πριν από 1 χρόνο

Χθες σε επίσκεψη μου στον Χόντο της πλατείας Αριστοτέλους για να δοκιμάσω κάποια αρώματα είπα ευκαιρία είναι μια που θα πάω να χτυπήσω και το proraso sandalwood pre shave. Αμ δε.......σιγά μη το έφερναν... :angry-cussingblack: Είχαν μόνο το άσπρο και το πράσινο. Άντε τώρα θα πρεπει να τρέχω στον Χόντο στην Απολλώνια πολιτεία . Με την πρώτη ευκαιρία βέβαια....

Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”