Proraso Pre Shaving Cream

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eίμαι ( ήμουν ? ) ένας απο αυτούς που έλεγαν πως δε χρειάζομαι pre shave κρέμες. Ακόμα και τη πράσινη pre shave της Proraso που είχα ποτέ δε την έβαζα σαν pre αλλά σαν after. Έφταιγε ο ευκάλυπτος βέβαια και το ότι μου "χάλαγε" αρωματικά τον αφρό που είχα ετοιμάσει.
Μετά απο τις τελευταίες αναρτήσεις όμως άρχισα να το ξανασκέφτομαι και αν - λέω αν - βρεθεί κανένα άσπρο και μόνο άσπρο βαζάκι μπροστά μου ίσως και να το πάω στο ταμείο...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

εγώ -και δεν ντρέπομαι να το πω-
αν δεν ήταν το άσπρο pre-shave της proraso
ίσως να μην ξαναπιανόμουν με το ΠΞ

θα έχει ενδιαφέρον πάντως
αφού τελειοποιήσω την τεχνική μου
να κάνω ένα ξύρισμα χωρίς pre-shave
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ηλίας έγραψε:Eίμαι ( ήμουν ? ) ένας απο αυτούς που έλεγαν πως δε χρειάζομαι pre shave κρέμες. Ακόμα και τη πράσινη pre shave της Proraso που είχα ποτέ δε την έβαζα σαν pre αλλά σαν after. Έφταιγε ο ευκάλυπτος βέβαια και το ότι μου "χάλαγε" αρωματικά τον αφρό που είχα ετοιμάσει.
Μετά απο τις τελευταίες αναρτήσεις όμως άρχισα να το ξανασκέφτομαι και αν - λέω αν - βρεθεί κανένα άσπρο και μόνο άσπρο βαζάκι μπροστά μου ίσως και να το πάω στο ταμείο...
Ηλια τα pre shave της proraso τα αξιζουν τα λεφτα τους.αν σε ενοχλει το αρωμα του πρασινου παρε το λευκο.ειναι το ιδιο καλο και εχει ουδετερο αρωμα.σιγουρα εστω και λιγο θα δεις διαφορα. ;)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Αλλά μπορεί να δεις και μεγάλη διαφορά !! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Έχω τα preshave sandalwood και Jermyn Street της ToOBS και τα χρησιμοποιώ με τις αντίστοιχες κρέμες. Με τα εγκωμιαστικά σχόλιά σας για τα preshave της Proraso, με πείσατε να τα πάρω και τα δύο. Το άσπρο για τους κρύους μήνες και το πράσινο για τους ζεστούς. Έχω και τα σαπούνια της Proraso, άσπρο (μου το είχε χαρίσει ο Petros) και πράσινο, οπότε θα γίνουν ωραία σετάκια.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
sliCk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιουν 2015, 10:13
8
Been thanked: 6 times

Βλέπω ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το pre shave της Proraso. Εγώ χρησιμοποιώ την κρέμα και σαν pre και σαν post save. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και περιγράφω πιο κάτω τον τρόπο, ο οποίος σε εμένα λειτουργεί άψογα (σκληρά, πυκνά γένια).

- Βρέξιμο με ζεστό νερό στο πρόσωπο
- Πλύσιμο και μασάζ στο πρόσωπο με σαπούνι γλυκερίνης ή λαδιού ενίοτε.
- Ξέβγαλμα με ζεστό νερό και μετά χωρίς να στεγνώσουμε με πετσέτα το πρόσωπο εφαρμογή του pre-save. Προτιμώ το λευκό σαν pre, το πράσινο σαν post. Όπως λοιπόν το πρόσωπο είναι βρεγμένο, παίρνω με τα δάχτυλα, πολύ μικρή ποσότητα και την βάζω στο πρόσωπο. Όταν καλύψω τις περιοχές, που θέλω, αρχίζω με τα ακροδάχτυλα μασάζ αντίθετα στις τρίχες, ώστε η κρέμα να πάει παντού.

Έχει σημασία το πρόσωπο να είναι βρεγμένο και η ποσότητα μικρή.

- Ετοιμάζω το αφρό και τον περνάω πάνω από την κρέμα.
- Στο δεύτερο πέρασμα δεν καθαρίζω τελείως το πρόσωπο, ρίχνω νερό να φύγουν τα πολλά αλλά αφήνω μία ιδέα από λιπαρότητα της κρέμας, που έχει μείνει.
- Τελειώνω το ξύρισμα, καλό ξέβγαλμα και μετά alum.
- Ξεπλένω το alum με κρύο νερό και μετά πάλι δεν σκουπίζουμε με πετσέτα. Με την ίδια τεχνική παίρνω μικρές μικρές ποσότητες από την κρέμα, τοποθετώ στο πρόσωπο και τέλος πάλι με τα ακροδάκτυλα απλώνω κάνοντας απαλό μασάζ.

Σε δύσκολο πρόσωπο με σκληρά, πυκνά γένια και ξύρισμα ακόμα και καθημερινό, προσωπικά έχω μηδέν κοψιματάκια και κανένα ερεθισμό. Αυτά τα ολίγα από εμένα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα γίνω κουραστικός αν το ξαναπώ μα περιμένω το κόκκινο Pre της Proraso ( το οποίο θα βάζω after ).

'Ηταν η ιδέα μου ή μήπως το άσπρο ήταν απλά ένα πιό ήπια αρωματισμένο πράσινο ; :ninja_hide
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Eχοντας εξαντλήσει μέσα σε ένα εξάμηνο ένα βαζάκι με άσπρο Proraso, δεν έχω καταλήξει στο αν προσφέρει πολλά στην όλη διαδικασία.

Αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι μια στρώση από αυτήν την κρέμα σου επιτρέπει να ξυριστείς χωρίς καμία άλλη προετοιμασία. Το έκανα πολλές φορές, άλλες για δοκιμή, άλλες επειδή δεν είχα χρόνο για ντους, και με έσωσε. Όταν όμως η ξούρα γίνεται αμέσως μετά το ντους (όπως κάνω κι εγώ συνήθως), μάλλον δεν είναι απαραίτητο.

Αν θα ξαναπάρω; Λογικά ναι, αλλά δεν θα βιαστώ. Ισως να περιμένω κι εγώ μέχρι να φέρει κάποιος εδώ το κόκκινο.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Roadrunner έγραψε:Ισως να περιμένω κι εγώ μέχρι να φέρει κάποιος εδώ το κόκκινο.
Το 'φερε τελικά ο Γιώργος. Ετοιμος είμαι να το τσιμπήσω, αλλά με συγκρατεί η άδεια τσέπη... :doh:
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Χθες σε επίσκεψη μου στον Χόντο της πλατείας Αριστοτέλους για να δοκιμάσω κάποια αρώματα είπα ευκαιρία είναι μια που θα πάω να χτυπήσω και το proraso sandalwood pre shave. Αμ δε.......σιγά μη το έφερναν... :angry-cussingblack: Είχαν μόνο το άσπρο και το πράσινο. Άντε τώρα θα πρεπει να τρέχω στον Χόντο στην Απολλώνια πολιτεία . Με την πρώτη ευκαιρία βέβαια....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”