Proraso Pre Shaving Cream

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Αφού διάβασα όλα τα προηγούμενα Post σε αυτό το άρθρο μάλλον θα την αποκτήσω και εγώ αν και δεν το σκεφτόμουνα.

Όταν διάβασα την πρώτη σελίδα, είδα ελάχιστα ενθουσιασμένους. Με μια ματιά όμως στις επόμενες δύο κατάλαβα ότι τελικά είναι ένα προιόν που κάποιος πρέπει να έχει στην συλλογή του.
Για να το χρησιμοποιήσει από pre-shave μέχρι σε συνδιασμό με ASL που είπε ο Κωνσταντίνος....
Πιστεύω θα είναι μια από τις άμεσες προσθήκες μου. Ίσως για τις μέρες που δεν θα μπορώ να κάνω μια καλή προετοιμασία ή όταν θα χρησιμοποιήσω κάποια επιθετικό ξυράφι (βλέπε Feather).

Πολύ ωραίοι πάντος όλοι οι σχολιασμοί!!!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Τι να πω για αυτό το καταπληκτικό προϊόν .........Δεν περίμενα σε καμιά περίπτωση οτι θα είχε τόσο θεαματικά αποτελέσματα στο ξύρισμα. Χρησιμοποιώ το άσπρο βαζάκι διότι το πράσινο έχει αρκετά έντονο άρωμα και δεν το προτιμώ. Στην περίπτωση μου δεν χρειαζόταν να κάνω δοκιμές επι δοκιμών για να καταλάβω αν όντως κάνει δουλειά , αντιθέτως τα πράγματα ηταν απλά. Με μια μονο δοκιμή θα έβγαζα συμπέρασμα . Και η δοκιμή αυτή άκουγε στο όνομα Aristocrat . Αυτήν την καταπληκτική μηχανή απο όλες τις απόψεις που ενω μου έκανε πάρα πολύ καλό ξύρισμα σχεδόν πάντα μου άφηνε razor burn στην περιοχή του λαιμού αλλά και ενα ελαφρύ κάψιμο την επόμενη ημέρα απο το ξύρισμα. Οπότε το Proraso Pre έπεσε κατευθείαν στα βαθειά. Το αποτέλεσμα ? Αποκάλυψη !!!!
Σε καμία των περιπτώσεων δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα ! Μηδενικοί ερεθισμοί , ούτε τσουξίματα , ούτε καψίματα , ούτε razor burn τίποτε απολύτως ....."Ξανακέρδισα" αυτές τις 2 καταπληκτικές μηχανές που έχω (Aristocrats ) αλλά και γενικά το ξύρισμα με αυτό το προϊόν πάει σε άλλο επίπεδο ειδικά όμως οταν βάζεις στο παιχνίδι επιθετικές μηχανές ή σαπούνια-κρέμες με ελλειπή προστασία ή κάνει κάποιος ελλειπή προετοιμασία .
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και καλύτερα pre shave απο αυτό διότι δεν έχω αγοράσει άλλο πέρα απο το proraso . Σίγουρα μπορεί να υπάρχει και κάτι καλύτερο αλλά στην τιμή που κοστίζει το proraso και την δουλειά που κάνει έρχεται με γκόλ απο τα αποδυτήρια...... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Καλημέρα σε όλους!
Την χρησιμοποιώ εναλλάξ με EJ Hydrating Lotion. Την θεωρώ ανώτερη. Πραγματικά κάνει πολύ καλή δουλειά για ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς. Θα αποτελέσει standard της προετοιμασίας μου. Καταπληκτική!
:thnx
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Αποκτηθηκε χθες απο Θεσσαλονικη μαζι με το Βαλσαμο για το καψιμο, της ιδιας εταιρείας και θα δοκιμαστει παραυτα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Οι εντυπώσεις μου.

Διάλεξα επίτηδες ένα κακό setup.
*Γένια 4 ημερών.
*Σκληρό artisan σαπούνι μενθόλης που δεν κάνει πολύ αφρό, ούτε με διάρκεια. Φόρτωσα καλά τον ταπεινό χοίρο της Omega και έκανα καλούτσικο αφρό στο μπωλ.
*Super Iridium κουρασμένη λεπίδα. 4η χρήση.
*Weber Bulldog Stainless Steel Razor. (Πολύ καλή είναι, αλλά όχι ΕJ.)
Για να κάνω ακόμη χειρότερα τα πράγματα, επέλεξα όλη η διαδικασία να γίνει με ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ.

Αφού απλώθηκε το pre-shave (άσπρο), μπήκε από πάνω ο αφρός με απαλές κινήσεις μπογιατίσματος.

1ο χέρι προς τα κάτω. Γλύστρα, κανένα κόλλημα της λεπίδας, όχι πολύ βαθιά, αλλά με κανένα κόψιμο.
2ο χέρι μόνο με το σαπούνι και κόντρα με το ξυράφι πιασμένο πλάγια (slant alternative). Σαφώς πιο αργά και προσεκτικά. Tραβούσε αρκετά η λεπίδα.
Κανένας σοβαρός ερεθισμός, κανένα κόψιμο.

Τελείωμα με το βάλσαμο Sul filo del rasoio, το οποίο μου άφησε δέρμα μωρού!

Ετιμηγορία: Το presave αξίζει. Μπορεί να κάνει ΤΗΝ διαφορά.
Άραγε υπάρχει σε σανδαλόξυλο? :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μετά από αρκετά βαζάκια Proraso Pre, έχω προβληματιστεί για το ποια τελικώς είναι η επίδραση στο ξύρισμα.
Έχω την αίσθηση ότι η άνεση που αισθανόμαστε όταν χρησιμοποιούμε το proraso pre shave, οφείλεται όχι στο μαλάκωμα και σήκωμα της τρίχας, το άνοιγμα των πόρων κλπ. αλλά στην "παγωμάρα" του menthol.

Δηλαδή στην ουσία βάζουμε αναισθητικό στο πρόσωπό μας για να μην αισθανόμαστε το ξυράφι. Προσωπικά λέω να το καταργήσω, τουλάχιστον για την φθινοπωρινή /χειμερινή σαιζόν.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω που το λατρευω το εχω καταργησει αρκετους μηνες τωρα. Δεν ειχα καποιο συγκεκριμενο λογο απλα ετσι. Απο τοτε χρησημοποιω πολυ σπανια το Village Barber απλα και μονο γιατι το εχω και λυπαμαι να το πεταξω.
Πολυ συχνα ομως χρησημοποιω το Garbolic σαπουνι το οποιο για μενα ειναι το καλλιτερο και ισως το πιο αθωο. Αλλου τυπου σαπουνι δεν εχω δοκιμασει διοτι πιστευω οτι δεν θα κανει δουλεια και αντι να ενθδατωνει θα στεγνωνει την μουρη. Garbolic και παλι Garbolic.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγω παντως χρησιμοποιησα musgo real glyce lime soap με παρόμοια αποτελέσματα με το proraso απλά χωρις τη μενθολη...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω το χρησιμοποιω ως post shave μαζι με το liquid cream της proraso. 8)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Harry έγραψε:Μετά από αρκετά βαζάκια Proraso Pre, έχω προβληματιστεί για το ποια τελικώς είναι η επίδραση στο ξύρισμα.
Έχω την αίσθηση ότι η άνεση που αισθανόμαστε όταν χρησιμοποιούμε το proraso pre shave, οφείλεται όχι στο μαλάκωμα και σήκωμα της τρίχας, το άνοιγμα των πόρων κλπ. αλλά στην "παγωμάρα" του menthol.

Δηλαδή στην ουσία βάζουμε αναισθητικό στο πρόσωπό μας για να μην αισθανόμαστε το ξυράφι. Προσωπικά λέω να το καταργήσω, τουλάχιστον για την φθινοπωρινή /χειμερινή σαιζόν.
Στο άσπρο preshave δεν πρέπει να έχει πολλή μενθόλη. Σίγουρα δεν με παγώνει.
Το Stirling Orange Chill να δεις τι έχει. Παρόλα αυτά ούτε εκείνο αναισθητοποιεί το δέρμα. Μια χαρά καταλαβαίνεις την λεπίδα και άνετα μπορεί να ερεθιστείς.
Το κολλοειδές βρώμης που υπάρχει στο preshave, είναι πολύ γλίτσα και εξαιρετικά ενυδατικό/προστατευτικό. Φοβερό παράδειγμα η εξαιρετική σειρά κρεμών Aveeno.

Προσωπικά πιστεύω είναι απλά ένα επιπλέον στρώμα "λιπαντικού" μεταξύ της επιδερμίδας και της λεπίδας. Δεν μου είναι απαραίτητο με ένα καλό σαπούνι (MWF, La Toja, Cella). Eίναι για τα φτωχά setup και για τις δύσκολες μέρες που το πρόσωπο δεν σηκώνει πολλά - πολλά.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”