After Shaves - Τρόποι παρασκευής (Bay Rum και λοιπα)

Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Σήμερα άλλαξα τη συνταγή μειώνοντας τα ποσοστά ελαίου και γλυκερίνης. Λίγα λόγια για τη προηγούμενη συνταγή μετά από 5 ημέρες και 3 εφαρμογές:
Ήθελε λιγότερο προϊόν κατά την εφαρμογή στο πρόσωπο, η χρήση γλυκερίνης σε συνδυασμό με το αλκοόλ και τα αιθέρια έλαια απελευθερώνουν νερό μετά από μέρες (οπότε χρειάζεται ανάδευση ή αφαίρεση του με σύριγγα ή βρασμό).Αρωματικά η λεβάντα κυριάρχησε με καθόλου νότες κέδρου.
Το αποτέλεσμα όμως με βοήθησε ώστε να βρεθώ εδώ:

32 ml Gin Bombay (64%)
14,5 ml Λάδι Which Hazel (29%)
2 ml Glycerine (4%)
1.5 ml Vanillia Oil (3%)
4 drops Cedarwood
6 drops Bergamot (άλλαξα τη μυρωδιά :P :P )
Τελικό προϊόν 50ml.

H Βάση ανακατεύεται μόνη της και έπειτα προστίθενται τα αρωματικά έλαια. Ανάδευση καλή, μια φορά για κάθε μέρα για 4-5 ημέρες στο ψυγείο.
Παρατηρήσεις
1) Με τη προσθήκη jojoba oil, καστορέλαιου και βουτύρου καριτέ που βρήκα έχεις μιας πρώτης τάξης balm (με οινόπνευμα). Μετρήσεις PH δεν έχω ακόμα.
2) Για τη παρασκευή Lotion απαιτούνται ανθόνερα Which Hazel μέντας ή ευκαλύπτου...(τα περιμένω)
3) Οι συνταγές που υπάρχουν στο δίκτυο για DIY aftershave είναι κάτι μεταξύ Lotion και Balm με ή χωρίς οινόπνευμα.

Βλέπουμε πάλι σε 4 μέρες O:) O:)
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Εντυπώσεις:
Splash effect: ΚΑΛΟ 5/10
Cool effect: ΜΕΤΡΙΟ 5/10
Λιπαρότητα: ΜΕΤΡΙΑ 5/10
Άρωμα: ΜΕΤΡΙΟ 4/10
Προστασία: ΚΑΛΗ 5/10

1) Μετά από 1ώρα στο πρόσωπο μια σχετική λιπαρότητα, χρησιμοποίησα ακριβώς την ίδια ποσότητα με τη προηγούμενη φορά. Σαν να έχεις βάλει balm η εντύπωση
2) Το cooling και splash effect βελτιώθηκε κάθετα θετικά... Εδώ νομίζω ότι έχει σχέση ότι το προιόν είναι στο ψυγείο. Αρκετά εντυπωσιασμένος, καλή επικάλυψη και διαλυτικότητα του προιόντος στο πρόσωπο
3) Στυπτικά δεν είχα θέμα, μιας και το ξύρισμα ήταν super, με κάλυψε η αίσθηση της γρήγορης επαναφοράς του προσώπου προ ξυρίσματος μετά από 2ώρες.
4) Το άρωμα του όσο αφορά τη βάση (κέδρος-βανίλια) ήταν υπέροχο με τις νότες βανίλιας να τσιμπάνε, χρειάζεται αύξηση ποσότητας του περγαμόντου γιατί έχασε σε οξύτητα και εύρος...
Ευελπιστούμε στα καλύτερα !!
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ έκανα κάτι άλλο που δεν το περίμενα αλλά μου ...βγήκε. Τις δύο afl gien (ice & xbolt) από το lidl, τις ανακάτεψα σε ένα μεγαλύτεο μπουκάλι (κυριάρχησε η μυρουδιά του xbolt) και έβαλα μέσα και αρκετή μέντα σε κρυστάλους που πήρα από ένα τοπικό φαρμακείο. Βγήκε μία asl πολύ καλή αλήθεια. Μάλλον όμως έκανα κατάχρηση στην μέντα. Την επόμενη φορά αν υπάρξει λιγότερο menthol. Και φτηνά πράματα..
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”