Tabac Original After shave lotion - balsam

Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

Το ASL είναι απλά καταπληκτικό. Δεν έχω άποψη για το balsam, διότι τα αποστρέφομαι ως ο διάολος το λιβάνι ;) ;) . Άμεση αποροφητικότητα, καταπληκτική ενυδάτωση και τρομερό άρωμα. Σε συνδυασμό με το edc της σειράς νιώθω ξυριστικά ολοκληρωμένος κάθε φορά. Όσον αφορά το edt, δεν είναι το ίδιο με το edc (γλυκίζει πάρα πολύ) και αν το συνδυάσετε με το asl το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό (προσωπική άποψη). Επίσης, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το asl με την χαμηλή περικτηκότητα σε οινόπνευμα, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα κάνει θαύματα σε ευαίσθητες επιδερμίδες. Σημειωτέον ότι, λόγω δουλειάς απαιτείται να είμαι ξυρισμένος καθημερινά, οπότε χρησιμοποιώντας το asl καθημερινά, μπορώ να πώ μετά βεβαιότητας ότι κάνει άριστα τη δουλειά του.
Amat Victoria Curam
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

Την ζαχαρωνω πολυ τωρα τελευταια...εχει αυτο το παλιο μπαρμπερικο αρωμα...νομιζω θα ειναι το επομενο asl.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Αφού σε ενδιαφέρει το παλιό μπαρμπέρικο, κοίτα και προς Floid. Το vigoroso και το suave. Εξαιρετικό μπαρμπέρικο άρωμα!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σαν αρχάριος στο πξ, στα μισά και παραπάνω ξυρίσματά μου (επειδή ακόμη δοκιμάζω ξυραφάκια) έχω ερεθισμούς.
Ενώ στο σαπούνι, όταν το βάζω, νοιώθω κάποια "τσιμπήματα", αλλά όχι κάτι το τρομερό για να το σταματήσω, το balm είναι απλά καταπληκτικό!
Αν έχω ερεθισμό, τσίμπημα μετά το ξύρισμα, τσούξιμο, οτιδήποτε, σε δευτερόλεπτα το έχει πάρει!
Αρκετά αισθητό κατά την εφαρμογή του αλλά σε δευτερόλεπτα έχει πάρει τα πάντα αφήνοντας από πίσω του ελάχιστη λιπαρότητα στο δέρμα.
Τόσο όσο που λέμε.
Βέβαια, δεν έχω λιπαρό δέρμα, οπότε, ίσως, όποιος έχει λιπαρό δέρμα να πρέπει να το δοκιμάσει πρώτα πριν το πάρει.
Μιχάλης
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Ένας προβληματισμός, όσον αφορά τα tabac... Σίγουρα το έχουν παρατηρήσει και άλλοι από ό,τι βλέπω μέσα στο φόρουμ.
Κάποια tabac, Πάντα από την Original series, ΔΕΝ είναι ίδια -αρωματικά- μεταξύ τους. Τρανό παράδειγμα, το EDT.
Ναι μεν η βάση του μοιάζει, αλλά είναι έντονο στο λεμόνι ίσως και λεβάντα. Σίγουρα διαφορετικό. Επίσης, δεν έχει διάρκεια.Το απλό asl έχει μεγαλύτερη! Σκεφτείτε πως κατά τη ταπεινή μου άποψη, δε μπορούν καν να συνδυαστούν! Από την άλλη, σαπούνι, κρέμα ξυρίσματος, asl, mild fluid, beard oil είναι το ένα και το αυτό σε άρωμα. Αυτά έχω χρησιμοποιήσει.

Και σας ρωτάω τώρα εγώ, ο αιώνια ερωτευμένος με το άρωμα του. Τι μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για κολόνια με διάρκεια?
Τι παίζει με το ED Cologne? Έχει το ίδιο άρωμα με τα υπόλοιπα, ή μοιάζει με το EDΤ? Έχει διάρκεια?

Και δοθείσης της ευκαιρίας, επιτρέψτε μου να σας πω πως αν σας αρέσει το άρωμα Tabac original, ΠΡΕΠΕΙ να δοκιμάσετε το mild fluid.
Είναι απλά απίστευτο. Έχει αλκοόλ, λιγότερο βέβαια από το κλασικό asl, έχει witch hazel, είναι παχύρευστο, έχει μεγάλη διάρκεια και κάνει θαύματα στο δέρμα. Πολύ προστατευτικό, χωρίς να είναι λιπαρό. Έχω ευαίσθητο δέρμα, που αν το παρακάνω με τα αλκοόλια μετά το ξύρισμα, εκτός το πολύ έντονο τσούξιμο, το δέρμα μου αντιδράει και βγάζει λιπαρότητα. Ποτέ με το Mild fluid!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Για να είμαι ειλικρινής, εμένα αρωματικά ίδια μου φαίνονται το asl με το edt (διαφορά υπάρχει στο σαπούνι με το edc και το asl). Για την διάρκεια δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί παίζουν ρόλο και υποκειμενικοί παράγοντες (πχ δέρμα, ιδρώτας κλπ) αλλά γενικά το asl και σε μένα νομίζω ότι εχει μεγαλύτερη διάρκεια από το edc. Ίσως επειδή στο πρόσωπο το μυρίζω συνέχεια; Μπορεί...
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Τότε Αντώνη ίσως να υπάρχει θέμα quality control! Σε μένα το σαπούνι και asl είναι ολόιδια! Από την άλλη το edt όπως είπα, καμία επαφή. Αντε βγάλε άκρη!
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

To EdT εχω χρονια να το χρησιμοποιησω αλλα δεν θυμαμαι διαφορα με το aftershave ή το EdC (splash). Βεβαια τοτε ειχε αλλη συσκευασια οποτε παιζει να εγινε reformulation. To Balsam 8% (με την παλια συσκευσια μιας και με τη νεα δεν το εχω πετυχει πουθενα) παντως ειναι εξαιρετικο όπως και το EdC(splash) με το νεο λογοτυπο. Το Mild fluid ειναι σαν τα SV ? Που το βρισκουμε?
any shave you can walk away from, is a good shave!
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Ta SV δεν ειναι balm? Δε τα έχω δοκιμάσει ποτέ... Το Mild fluid δεν είναι έτσι. Είναι splash, απλά πιο παχύρευστο. Και δεν έχει το λευκό χρώμα του balm, αλλά ένα διάφανο καφέ. Επίσης, άλλο το edc, και άλλο το asl :)
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

To SV δεν ειναι βαλσαμο, ειναι παχυρευστη λοσιον οπως περιγραφεις το Mild Fluid, λογικα ειναι παρομοιο. Το Mild fluid που το βρισκουμε? Υπαρχει Ελλαδα?
ΔΙαφορα EdC με EdT δε θυμαμαι για να ειμαι ειλικρινης Γιατρε μου :shifty:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”