Ερωτηση για Μυρτω

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Τελικα η κολωνια Μυρτω μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν λοσιον μετα το ξυρισμα ή επειδη ειναι κολώνια προκαλει ερεθισμό?
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κατα την γνώμη μου δεν μπορεί κατι που δεν είναι ΑS να χρησιμοποιηθεί μετά το ξύρισμα. Δεν θα πεθάνεις βέβαια αλλά δεν κάνει την ίδια δουλειά με ένα ΑS.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Aυτο σκεφτομουν κ γω Αποστολε
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εαν θελεις, ριχνεις λιγη γλυκερινη και λιγη προπολη και εισαι οκ! Κολονιες χρησιμοποιω μερικες φορες σαν ASL γιατι εχουν ενα βασικο κοινο με αυτα: Απολυμαινουν. Βεβαια αν εχει κανεις ευαισθητη επιδερμιδα δεν ειναι προτεινομενο, αλλα για ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ειναι μια χαρα.. burn baby burn.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
13
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Για αρκετά χρόνια χρησιμοποιούσα τη Μυρτώ Λεβάντα μετά το ξύρισμα.
Ουδέποτε μου προκάλεσε ερεθισμό η οποιαδήποτε άλλη παρενέργεια στο πρόσωπο. Πρέπει μόνο να λάβεις υπόψη σου ότι δεν προσφέρει κανενός είδους ενυδάτωση. Το αντίθετο μάλλον...
Κατά τα άλλα.... το έχω αναφέρει ξανά ότι το "κάψιμο" μετά το ξύρισμα δείχνει ότι είσαι ζωντανός!!!!!
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Την Μυρτώ λεμόνι, την χρησιμοποιώ αρκετό καιρό σαν after shave, χωρίς να έχω κι εγώ κανένα πρόβλημα δερματολογικής φύσεως. Βέβαια, συνήθως χρησιμοποιώ κι ένα άοσμο balm, π.χ. αυτό της Avene διότι από ενυδάτωση απλά... δεν! Το άρωμά της το λατρεύω. Κι εδώ ήταν το βασικό μου πρόβλημα. Δεν κρατάει. Μέσα σε ένα τεταρτάκι σχεδόν δεν το μυρίζω. Αν και για κάποιους αυτό μπορεί να είναι πλεονέκτημα, για εμένα είναι το αντίθετο.

Έτσι, άρχισα να σκέφτομαι πως μπορώ να διορθώσω λίγο την κατάσταση. Είχα ένα μπουκάλι που απέμεναν περίπου 50 από τα 200ml κι άρχισα τα πειράματα. Κατ' αρχάς διάβασα ότι η γλυκερίνη εκτός από ενυδάτωση, λειτουργεί και ως fixative, βοηθάει δηλαδή να παραμένει περισσότερη ώρα στο δέρμα ένα άρωμα που εξατμίζεται εύκολα, όπως αυτό του λεμονιού. Έριξα λοιπόν καμιά 40αριά σταγόνες γλυκερίνης και δοκίμασα το αποτέλεσμα. Καλύτερο, αλλά όχι αυτό που θα ήθελα.

Αγόρασα ένα μπουκαλάκι αιθέριο έλαιο λεμονιού, και έριξα 3-4 σταγόνες. Μόλις ανακάτεψα το μπουκάλι, αμέσως θόλωσε. Το άφησα στην άκρη 2-3 μέρες ώστε να αφήσω το αιθέριο έλαιο να αναμειχθεί με τα υπόλοιπα. Στην πορεία καθάρισε η κολόνια, χωρίς να γίνει απόλυτα διαυγής όπως ήταν. Έμεινε μια ελαφριά θολούρα. Την δοκίμασα και πάλι. Αποτέλεσμα ακόμα καλύτερο.

Πρόσφατα παρέλαβα κρυστάλλους μενθόλης και πρόσθεσα κι από αυτούς. Το αποτέλεσμα των όλων επεμβάσεων μου αρέσει πολύ. Μυρτώ λεμόνι με μεγαλύτερη διάρκεια, καλύτερη ενυδάτωση κι αίσθηση δροσιάς! Ελπίζω να μην πάθω με τον καιρό αυτό... :boeller
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

γιατί οι πατεράδες μας τι AS νομίζετε ότι χρησιμοποιούσαν;
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

εμένα ο πατέρας μου δεν χρησιμοποιούσε...
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το κλασικο αρωμα του λεμονιου το λατρευω και μιας και ερχεται καλοκαιρακι λεω να αγορασω και εγω μια Μυρτω για να χρησιμοποιω μετα το ξυρισμα. Οποτε αναρωτιομουν ποσες σταγονες γλυκερινης πρεπει να βαλω στο μπουκαλι των 200ml ή δεν χρειαζεται επειδη τα ASL τα ανακατευω παντα στην παλαμη μου με λιγο balm;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Απάντησες μόνος σου στην ερώτησή σου!... :megagrin
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”