Τα After Shave Balms μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Συμπληρώνω

Prosar Balm
Nivea Sensitive Balm
Γιάννης
ribo7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Απρ 2012, 12:56
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Speick after shave balsam sensitiv με απογοήτευσε. Τα γράφω και στο αντίστοιχο topic. Δε μου αρέσει το εσπεριδοειδές του άρωμα και δεν απλώνεται καλά.

Χρόνια χρησιμοποιώ το NIVEA Replenishing. Μου αρέσει σαν αίσθηση και άρωμα.

Για άρωμα που με είχε ενθουσιάσει (αλλά πάμε σε κατηγορία αρωμάτων πιο πολύ και από ποιότητα σε ενυδάτωση, λιπαρότητα δε ξέρω να το χαρακτηρίσω) ήταν το HUGO Boss Energise. Είχα πάρει το σετάκι με άρωμα και αποσμητικό και πραγματικά μου άρεσε. Ίσως το ξαναπάρω όταν θέλω να το βάζω για ξεχωριστές περιπτώσεις και να μη χρησιμοποιώ καθόλου άρωμα (που ούτως ή άλλως σπάνια χρησιμοποιώ).
- Merkur 33C Classic
- Omega 10048 Pro
- Personna platinum blades
- Speick κρέμα ξυρίσματος
nik_pap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2013, 14:47
10
Been thanked: 1 time

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ συχνα balms αλλα μου αρέσουν τα ακόλουθα:

KORRES Marigold and Ginseng και
Clinique Post Shave Healer
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Aπό ASB:

444 aftershave balm
444 aftershave rock
Giorgio Armani ASB
Vichy sensi-baume mineral
Aslanis (γιατί έβγαζε και after shave ... : :confused ... δώρο ήταν, το κράτησα)
L'OREAL Men Expert
Ralph Lauren Polo (blue)
Ralph Lauren Polo (black)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
nikos.a

Χρησιμοποιώ, που και που, μόνο τα Proraso( blue, white). Στο δέρμα μου είναι εξαιρετικά, ανακούφιση από τυχόν κοψίματα και κοκκινίλες άμεση, ενυδάτωση πάρα πολύ καλή.


Ειδικά το άρωμα του blue, δεν παίζεται.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

LR aloe
Proraso white

Για καιρό χρησιμοποιουσα αποκλειστικα το LR. Δεν εχει καποιο ιδιαιτερο αρωμα, δεν ειναι ιδιαιτερα λιπαρο, αλλα η αλοη (αν θυμαμαι καλα περιεχει πανω απο 65% αλοη) κανει εξαιρετικη δουλεια στο δερμα. Ενυδατωση και καταπολεμηση ερεθισμων σε παρα πολυ καλα επιπεδα.
Χτες παρελαβα το Proraso white (νομιζω η proraso το ονομαζει κρεμα, δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το balm αυτο) και το δοκιμασα σε ενα ξυρισμα. Ειχε εξαιρετικα αποτελεσματα. Μηδενικος ερεθισμος, πολυ καλη αποροφηση, καθολου λαδιλα, δροσερο αρωμα λαϊμ. Γενικα μου αρεσε.
Μου αρεσει πολυ και το αρωμα της μπλε σειρας, καποια στιγμη σιγουρα θα δοκιμασω και το αντιστοιχο balm.

Μια ερωτηση λιγο ακυρη: τι είναι αυτο που κατηγοριοποιει ενα προϊον ως balm κι οχι ως after shave lotion ή κρεμα; (προφανως περα απο την παχυρευστη μορφη!) Πότε συνισταται η χρηση lotion και ποτε balm;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Prosar-proraso blue-proraso white-floid-gillette-nivea. ;)
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 45

Γενικά προτιμώ τα balm απο τα splash aftershave. Ειδικά τον χειμώνα. Το καλοκαιράκι παίζει να χρησιμοποιήσω και κλασσικά μπλε δροσιστικά splash.
Αυτη την στιγμή έχω στο ντουλαπάκι : Nivea ASB , Armani Code , L'Oreal Men Expert Hydra και το τελευταίο απόκτημα που μου ήρθε δωράκι το KORRES ASB - Vetiver root,green tea & Cedarwood για το οποίο θα γράψω τις εντυπώσεις μου μετά απο μια περιοδο χρήσης 15 ημερών.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Παιδιά το μπλέ proraso balsam από μυρωδιά τί σας φέρνει? Έφερε στο Hondos Καβάλας και μύρισα την κρέμα και το balsam, αλλά δεν μου έδωσαν κάτι συγκεκριμένο σε άρωμα.
Είχε και μία πράσινη κρέμα asb (Εντελώς πράσινο λαδί κουτί όχι εκείνο με την μενθόλη και τον ευκάλυπτο) και εκείνο δεν μου έδωσε συγκεκριμένο δυνατό άρωμα.
(Άσχετο αλλά και τα δύο τα έχει 7 και κάτι ευρώ)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το τελευταιο που λες ειναι beard balm για εμας τους μουσατους.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”