Προιόν για μετά το ξύρισμα

Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Καλησπέρα σε όλους σας και πρώτα από όλα συγχαρητήρια για την σελίδα σας... Έμαθα πολλά για το ξύρισμα από εδώ και ειδικά για την περιποίηση του προσώπου! όμως έχω μια απορία παρόλη την έρευνα που έκανα... Ρε παιδιά εγώ μετά το ξύρισμα ιδιαίτερα στον λαιμό εμφανίζω κάτι ψιλοσπυράκια... Βέβαια έχω μια ελαφριά μορφή ακμής και το ξύρισμα με ψιλοερεθίζει... Για αυτό ψάχνω για ένα προιόν είτε lotion είτε balsam (αν έχω καταλάβει καλά από όσα έχω διαβάσει το δεύτερο είναι καλύτερο) που να έχει μεν ενυδατική δράση κτλ αλλα να βοηθάει και στα προβλήματα με τα σπυράκια μετά το ξύρισμα για λιπαρή επιδερμίδα... Το nivea aftes shave balasm κάνει??
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Γεια σου Αλέξη.
Δεν υπάρχει προϊόν που θα σε σώσει.
Πρέπει να περάσεις σιγά-σιγά στο κλασσικό ξύρισμα.
Οπωσδήποτε πινέλο, σαπούνι ξυρίσματος (ή κρέμα ξυρίσματος), μηχανή ασφάλειας (ή κλασσικό ξυράφι) και τέλος aftershave lotion(ή balsam).
Στην αρχή δεν θα είναι καλύτερα, ίσως και χειρότερα τον πρώτο καιρό. Μετά από ένα χρόνο θα έχουν φύγει τα σπυράκια και θα έχει στρώσει το πρόσωπό σου.



Alexis_3 έγραψε:Το nivea aftes shave balasm κάνει??
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... =50#p30186" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η άποψη του Slur με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Αυτή την στιγμή με τί εξοπλισμό και αφρό ξυρίζεσαι;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:Η άποψη του Slur με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
Μου τα μάθατε καλά υπαρχηγέ, είδες... :dance
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Κοιτάξτε δεν έχω κάτι σταθερό ακόμα ψάχνομαι συνέχεια μέχρι να καταλείξω κάπου... Προς στιγμήν χρησιμοποιώ την proglide και πριν μια βδομάδα χρησιμοποιούσα gel gillette fusion stealth... Αλλά ξερενόταν γρήγορα και αποφάσησα να πάω σε μια κρέμα ξυρίσματος και σαν πρωτάρης πήρα την κρέμα της nivea ένα πινέλο (να σας πώ την αλήθεια φτηνό πινέλο δεν είμαι ευχαριστημένος...) και ένα μπόλ και άρχισα να φτιάχνω το λεγόμενο lather... Μου φαίνεται πολύ καλύτερο... Αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά να πάω στο safety razor έχω δεί άπειρα βίντεο με την προετοιμασία το ξύρισμα κτλ.. Απλά φοβάμαι ότι δεν θα έχω την τεχνική που απαιτείται και θα κάνω το προσωπό μου κιμά!! Παντως μην φανταστείτε δεν έχω τεράστιο πρόβλημα ακμής! Ευτυχώς είμαι σε πολύ καλά επίπεδα δόξα σι ο θεός απλά βγάζω ελάχιστα σπυράκια στο λαιμό και ψιλοερεθίζομαι.. Αααα και για να τελειώσω μόλις ξυριστώ κάνω καθαρισμό προσώπου με clearasil εδώ και ένα χρόνο και βοηθάει πολύ ιδιαίτερα όταν είναι ανοιχτοί οι πόροι... Για πείτε μου τι μου προτείνεται??
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σε τι σε βοηθάει ο καθαρισμός μετά το ξύρισμα; Γιατί ο καθαρισμός γίνεται πρίν το ξύρισμα.

Αλέξη τα πράγματα είναι απλά:

Πλένεις πολύ καλά το πρόσωπο σου όχι με χημικά σκευάσματα (Clearasil κ.λπ.) αλλά με αγνό σαπούνι φτηνό π.χ ελαιολάδου
Με την κρέμα και το πινέλο που πήρες κάνεις πολύ καλό αφρό για τρία περάσματα, διαβάζοντας το forum πολύ καλά.
Αγοράζεις μια Merkur 34 C και λεπίδες Personna και ξυρίζεσαι αργά και χωρίς πίεση με 3 περάσματα (με την φορά – κάθετα μύτη προς αυτιά – κάθετα αυτιά προς μύτη) χωρίς κόντρα.
Ξεπλένεσαι με κρύο νερό
Βάζεις ASB Αvene

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πας στην Ρώμη, εγώ προτείνω έναν και τον κάνω συγκεκριμένο για να σε βοηθήσω.
Οι αγορές που σε βάζω να κάνεις θα τις αποσβέσεις. Αν δεν έχεις λεφτά στην θέση της merkur πάρε ένα απλό bic μέχρι να μαζέψεις.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Φίλε Απόστολε δεκτές και αξιοσέβαστες όλες σου οι συμβουλές!! όμως πέρα από αυτά έχω παρα πολλές ερωτήσεις οι οποίες δεν αφορούν κάτι γενικό αλλά θέλω να τις εκατομικεύσω σε μένα... Εξάλλου όσο περισσότερο διαβάζω εδώ όχι μόνο μαθαίνω αλλά μου δημιουργούνται απορίες και ενθουσιασμός για αυτόν τον τρόπο ξυρίσματος! Θα μπορούσα να κάνω εδώ ορισμένες ερωτήσεις, υπάρχει κάποια ενότητα που επιτρέπεται αυτό ή θα πρέπει να κάνω διάσπαρτες ερωτήσεις στα κατάλληλα topics? Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τι πρώτες ερωτήσεις σου μάζεψε τες σε ένα νέο θέμα εδώ.

Όταν απαντηθούν, σιγά σιγά τις επόμενες να τις ποστάρεις στα ειδικά θέματα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
morisonhotel
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Μαρ 2013, 21:00
11
Τοποθεσία: περιστερι αττικης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

γνωριζετε αν η εταιρια επικαλ στο περιστερι εχει ξυριστικα? :confused
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26476 times
Been thanked: 25944 times

Και επειδή απάντηση δεν πήρα, μπορεί κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει (την παιδική κρέμα Penaten) να μου απαντήσει αν ξέρει;
Antonis έγραψε:...
Άραγε μπορεί να παίξει και ως ενυδατική για κάθε μέρα; Στέφο; :confused
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”