ASB & ASL: Με ποιά σειρά;

Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Πολλοί μετά το ξύρισμα χρησιμοποιούν και Balsam και Lotion. Σε ένα ξένο φόρουμ έγραφαν ότι η ενδεδειγμένη σειρά είναι πρώτα Lotion και μετά Balsam. Εγώ χρησιμοποιώ αντίστροφη σειρά, δηλαδή: πρώτα balsam και αφού απορροφηθεί, lotion, γιατί έτσι ηρεμεί το δέρμα μου. Εσείς ποια σειρά χρησιμοποιείτε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vanm66 την 26 Ιούλ 2011, 18:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Lotion πρώτα και μετά balsam. Θα δοκιμάσω όμως και ανάποδα, σήμερα και θα πώ αν είδα διαφορά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Το έχω εκφράσει και παλαιότερα, χρησιμοποιώ πρώτα το balsamo και μετά τη locion για τον ίδιο λόγο με εσένα Βαγγέλη.Για εμένα, όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι και στο ξύρισμα, κάνεις κάτι όπως σου αρέσει και σε βολεύει.Τωρα αν το κάνει η πλειοψηφία έχει καλώς, αν όχι δεν με απασχολεί.Πάντως αυτό που αισθάνομαι σαν αποτέλεσμα έχει μικρή διαφορά μεν, προς το καλύτερο δε.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έβαλα σήμερα πρώτα balsam (cream fluida) και μετά Lotion (old spice). Αποτέλεσμα το ίδιο ακριβώς με το να τα έβαζα ανάποδα με μικρή διαφορά λιγότερο τσούξιμο όταν έβαλα το Lotion.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

εγω 1-2 φορες που εχω βαλει και τα 2 ειχα βαλει πρωτα losion, μια μερα θα το κανω αναποδα και θα σας πω.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Καλά θυμόμουν ότι υπήρχε αυτό το θέμα. :megagrin
Ρώτησα τα παιδιά που πήραν και/ή ήδη έχουν Korres Marigold & Ginseng ASB άν έχει άρωμα και
μου είπαν , ναί, και μάλιστα πολύ όμορφο.
Η ερώτησή μου τώρα είναι αυτή.
Έχω δει στο "Ξύρισμα της Ημέρας" πολλούς να βάζουν ASL πχ Αqua Velva ή Mennen και μετά
το Balm του Κορρέ. Το βάζετε αμέσως μετά το ASL; Δεν μπερδεύονται τα αρώματα των δύο;;;;;

(Εγώ (όχι σε κάθε ξύρισμα) αμέσως μετά το ξύρισμα σε όχι τελείως στεγνό πρόσωπο
βάζω Gillette "After The Shave" Moisturiser και σε 1-2 λεπτά, όταν τελειώσω με το καθάρισμα
σκούπισμα των εργαλείων το ASL. To GIllette έχει πολύ πολύ λίγο άρωμα, σχεδόν άοσμο είναι.
Άλλες φορές βάζω αμέσως μετά το ξύρισμα ASL και αργότερα 1-2 ώρες μετά Hydrovit Base.)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πρωτα χρησιμοποιω το asl και μετα το asb. πολλες φορες βαζω μονο το asb. σχεδον παντα μετα το asb θα βαλω και ενυδατικη.ηρεμει το δερμα και επαναφερει τα επιπεδα υγρασιας στο φυσιολογικο.να πω οτι το δερμα μου ειναι κανονικο προς ξηρο.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χαίρεται...

Δεν γνώριζα ότι υπάρχει τέτοιο νήμα,αλλά εφόσον υπάρχει θα πω λίγα λόγια.

Αυτά που θα πω ήταν και δικά μου ερωτήματα πολύ ποιο παλιά,θα μεταφέρω λοιπόν γνώσεις που έχω πάρει από διάφορους δερματολόγους, αλλά και "Βιοχημικούς" αυτή είναι η σωστή κατηγορία επιστημόνων όσον αφορά τα διάφορα συστατικά που χρησιμοποιούνται,από το φαγητό μας, μέχρι και τα διάφορα είδη καλλυντικών.

Από αυτούς εξαρτάτε δηλαδή τι θα έρθει στο πιάτο μας, η τι θα μπεί στο σώμα μας,τέσπα...

Στο θέμα μας τώρα που αφορά τα ASL/ASB αλλά και όλα τα ενδιάμεσα προϊόντα που χρησιμοποιούμε μετά το ξύρισμα.

Μετά το ξύρισμα και εφόσον ξεπλύνουμε το πρόσωπο μας με άφθονο κρύο νερό,κανονικά πρέπει να βάλουμε αμέσως μετά,
τα διάφορα Skin Food/Toners αυτά πρέπει να μείνουν πάνω στο δέρμα πέντε λεπτά,η δουλεία τους είναι την άμεση αποκατάσταση του (PH) του δέματος το οποίο είναι οριακά αλκαλικό εκείνη την ώρα,αφού λοιπόν ενεργήσει στο δέρμα,
το PH επανέρχεται στο κανονικό του επίπεδο.

Αν δεν χρησιμοποιούμε Skin Food/Toners/Milks (κακός δεν το κάνουμε) θα εφαρμόσουμε στο πρόσωπο μας το προϊόν που είναι ποιο thiner,είναι λάθος να βάλουμε πρώτα ASB και μετά ASL, γιατί το balm έχει παχύτερη σύνθεση και το Lotion λεπτότερη,το δέρμα απορροφά το balm και μετά το Lotion δεν μπορεί να εισχωρήσει στο δέρμα,που έχει φράξει από το παχύρρευστο balm.

Άλλωστε είναι ανώφελο στο να αντιστρέψουμε την διαδικασία,αν βάλουμε balm πρώτα το κάνουμε για λόγους ενυδάτωσης και καταπράυνσης του δέρματος, που είναι καταπονημένο μετά το ξύρισμα,μετά δεν υπάρχει λόγος να μπει Lotion αφού ούτε θα απορροφηθεί από το δέρμα,αλλά θα το κάνει χειρότερο θα το ξηράνει το δέρμα.

Να θυμάστε πρώτα πάντα μπαίνει το προϊών με την λεπτότερη σύνθεση,κ.ο.κ... ;)

*Και για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση,δεν υποβάλω σε κανένα αυτά που γράφω,απλά μεταφέρω πολύτιμες συμβουλές ειδικών,
που νομίζω πως είναι χρήσιμες,από εδώ και πέρα ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει... :megagrin


Όποια απορία υπάρχει παιδιά, και μπορώ να βοηθήσω φυσικά, κάπου εδώ γύρο θα είμαι...
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

ASB και ίσως μια ενυδατική λίγα λεπτά αργότερα.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3628 times
Been thanked: 3341 times

Προσωπικά, έως τώρα πρώτα ASL για απολύμανση και μετά ASB (όχι πάντα) για ενυδάτωση. Προσωπική θεώρηση χωρίς να έχω περαιτέρω γνώσεις για τη σωστή σειρά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”