Alum Block

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 1123 times
Been thanked: 1744 times

Re: Alum Block

Δημοσίευση από mitsos » πριν από 2 μήνες

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Εγώ παιδιά τείνω να καθιερώσω (2 στα 3 ξυρίσματα) τη γνωσή διαδικασία δλδ μετά το ξύρισμα πλύσιμο και με βρεγμένο πρόσωπο πέρασμα με την γνωστή πέτρα όπου στην αρχή υπάρχουν μικρά τσουξιματάκια (πολύ λιγότερα και σε πλήθος αλλά και σε ένταση από την εφαρμογή αλκοολούχου λοσιόν) και μετά τίποτα όπου και είναι το δείγμα για σταμάτημα. Σκουπίζω την πέτρα με χαρτί και την βάζω στο κουτί και στο ράφι. Σε ένα δύο λεπτά (όπου πάλι νοιώθω να "τραβάει" λίγο το δέρμα) ξεπλένω με άφθονο κρύο νερό και στη συνέχεια εφαρμογή balm. Και απολύτως κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα αν το balm είναι σωστό (νομίζω για μένα τα καλύτερα είναι του κορρέ με τζίνσεγκ και το πλισσόν) έχεις επιδερμίδα μετά από κανα μισάωρο ελαστική στεγνή και χωρίς απολύτως κανέναν ερεθισμό.
Σε ό,τι αφορά το προβληματικό δέρμα και όταν λέω προβληματικό εννοώ πριν το ξύρισμα, ότιδήποτε και να βάλεις πάνω την έβαψες. Εκεί θέλει φαρμακευτικό από τον γιατρό προϊόν. Το alum κλείνει όπως λέει και ο Ηρακλής μικροκοψίματα και μικροπληγές και μάλιστα άμεσα. Στις μεγάλες πληγές (το τονίζω όχι από παθολογική αιτία αλλά από κόψιμο) εκεί δεν κάνει τίποτα και όταν λέω τίποτα εννοώ δεν την κλείνει την πληγή αλλά δεν κάνει και ζημιά.
Επί της μεταξυριστικής εφαρμογής (πάντα μιλάμε για δέρμα χωρίς παθολογικό πρόβλημα) ουδένα πρόβλημα. Το (πιθανό και αξίζει μια σχετική έρευνα) είναι αν προκαλεί άλλου είδους συν τω χρόνω βλάβες.

"Aut viam inveniam aut faciam "

Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 467 times
Been thanked: 454 times

Δημοσίευση από Iapetos » πριν από 2 μήνες

Να παραθεσω με τη σειρα μου την εμπειρια μου:
Ειναι κατι που δεν σηκωνει το δερμα μου. Το δοκιμασα πριν μερικους μηνες και με βοηθησε σε ορισμενα σημεια στο κρατημα της σαβετας με χερι βρεγμενο.
Αν δεν εχω κοκκινιλες στο προσωπο μου τις προκαλει. Δεν ειναι καινουριο βεβαια οτι το δερμα μου ειναι ευαισθητο, ειδα δε οτι ειναι και κατι που δεν χρειαζομαι. Φυσικα χρησιμη εμπειρια.

Γιώργος

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: [ Vintage ]
Has thanked: 1246 times
Been thanked: 1060 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ElGreco » πριν από 2 μήνες

Σήμερα ο 2 μηνών γιος μου θα κάνει το πρώτο του εμβόλιο. Για πιθανό ερεθισμό μετά το εμβόλιο προτείνουν αλουμινονερο!!!
Μωρε λες να καθαρίσω με OSMA alum block? Θα ρωτήσω το γιατρο έτσι εγκυκλοπαιδικά ..

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 31 λεπτά 29 δευτερόλεπτα:
Ρώτησα το γιατρο κ όχι μόνο δεν ήταν αντίθετος αλλα με προέτρεψε να το χρησιμοποιήσω κανονικά σε περίπτωση κοκκινίλας ή ερεθισμού μετά το εμβόλιο!

Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Ξωτικό μυστικού άι Βασίλη
Ξωτικό μυστικού άι Βασίλη
Has thanked: 1930 times
Been thanked: 2416 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tzimisce » πριν από 2 μήνες

Ενδιαφέρον.
Λογικά βέβαια θα τσούξει, ενώ το αλουμινόνερο δεν τσούζει.

Μιχάλης

FSword
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 96 times
Been thanked: 182 times

Δημοσίευση από FSword » πριν από 2 μήνες

Αν όμως το έχεις περάσει απ' το πρόσωπό σου θα έλεγα να μην το κάνεις. Δεν είναι ανάγκη να διακινδυνεύσεις πιθανή μεταφορά μικροβίων στο παιδάκι, όσο ακίνδυνα κι αν είναι.

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: [ Vintage ]
Has thanked: 1246 times
Been thanked: 1060 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ElGreco » πριν από 2 μήνες

Ήταν τόσο ελαφροχέρης ο γιατρος που πέρασε και δεν ακούμπησε!
Ήταν καθαρά εγκυκλοπαιδικές φύσεως η απορία μου..με έτρωγε ο κ@λος μου που λένε να ρωτήσω!

Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com

stergios

Δημοσίευση από stergios » πριν από 2 μήνες

Shaveaholic!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”