Alum Block

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Για τέτοιες δουλειές έχω το stick, που λειτουργεί άψογα.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Θα έβαζες ποτέ χοντρό αλάτι στο φρεσκοξυρισμένο σου πρόσωπο?
Έχω μια κιμωλία alum ως στύψη για κοψίματα. Εκεί τα πάει καλά, αλλά φυσικά τσούζει. Αυτό που βλέπω από κάποιους "star" των ξυριστικών βίντεο, να περνάνε με το τουβλακι μάγουλα και λαιμό χωρίς να υπάρχει κόψιμο, μου φαίνεται ελαφρώς ανούσιο εως βλακώδες. Αφού μετά θα βάλουν ASL/ASB.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θεωρω το alumblock ενα πολυ καλο προιον .οποτε το χρησιμοποιω κανει πολυ καλα τη δουλεια του.καλυπτει την οποια αμυχη και καθαριζει το προσωπο.σιγουρα οταν δεν εχω κανει σε ορισμενα σημεια καλη δουλεια θα το καταλαβω περισσοτερο.αλλα γενικα σε εμενα κανει καλη δουλεια χωρις να με ερεθιζει. ;)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

natnat το alumblock δεν ειναι χοντρο αλατι.κανει πολυ καλυτερη αντισηψια απο οποιοδηποτε after shave και ειναι φυσικο προιον.τωρα το οτι ορισμενοι δεν αντεχουν στη χρηση του ειναι αλλη υποθεση που εχει να κανει με την αντιστοιχη ευαισθησια του καθενος.γενικα δεν κανει για ολους οπως και πολλα after shave. ;)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Με την ευκαιρία έγινε συγχώνευση των 2 νημάτων, μιας και αναφέρονται στο ίδιο προϊόν.

:thnx
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

macho έγραψε:natnat το alumblock δεν ειναι χοντρο αλατι

Εννοείται δεν είναι. To οτι είναι φυσικό προϊόν όμως δεν σημαίνει ότι είναι ακίνδυνο ή ότι πρέπει να πηγαίνει παντού στο πρόσωπό μας. Σίγουρα μοιάζει να αφυδατώνει το δέρμα όμως.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

χρησιμοποιω το alum block συνεχεια και δεν εχω παρατηρησει κατι. ουτε αφυδατωση ουτε καποιο ερεθισμο.σιγουρα αν η επιδερμιδα καποιου ειναι ευαισθητη η ξηρη καλο ειναι να μην το χρησιμοποιει γιατι μπορει να προκαλεσει μεγαλυτερο ερεθισμο.αυτο ομως δεν εχει να κανει τοσο με το alum block ως προιον παρα μονο με την ευαισθησια που μπορει να εχει καποιος σε σχεση με το προιον.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Εχω χρησιμοποιήσει μόνο εκείνο το μικρό σαν μολύβι και δεν ξέρω αν έχει διαφορά με το alum block.
Μια και είναι για την ίδια δουλειά όμως, το γράφω εδώ.
Είναι σχετικά καλό για να κλείνει κοψίματα και έχει εξαφανίσει κάποια που έτρεχαν αρκετά.
Δεν είναι όμως για ερεθισμένο δέρμα. Ενώ μπορεί σε κόψιμο να μην τσούζει, στο ερεθισμένο δέρμα... :ranting2 :ranting2 :censored1
Επίσης μετά την χρήση του (η προαναφερθείσα δοκιμή σε ερεθισμένο δέρμα), το σαπούνι δεν κάνει τίποτα. Κάπως σαν υπερβολικά σκληρό νερό.
Έπρεπε να το ξεπλύνω καλά για να νοιώσω την ευχαρίστηση του "ό,τι έμεινε στο μπωλ --> στο πρόσωπο".
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το alum block η potassium alum η στυπτηρια του καλιου ειναι ενα υποαλλεργικο ορυκτο αλας απολυτως φυσικο.χρησιμοποιειται απο τα αρχαια χρονια ως στυπτικο αλλα και ως φυσικο αποσμητικο.η φυσικη του συσταση το κανει να μην απορροφαται απο το δερμα και δεν εμποδιζει την αναπνοη του.τα περισσοτερα αποσμητικα καλυπτουν την μυρωδια του δερματος με ισχυρα χημικα αρωματα η περιεχουν αλκοολ που εμποδιζει την εφιδρωση του ενω αλλα παρασκευαζονται απο χημικα υποπροιοντα σε εργαστηρια οπως τα aluminum chlorohydrate,zirconium και διαφορα parabens που ειναι εξαιρετικα επιβλαβη για τον οργανισμο.οπως ανεφερα χρησιμοποιειται απο τα αρχαια χρονια αλλα και σημερα υπαρχει σε παρα πολλα προιοντα ξυρισματος οπως το omega alum block,το 444para depois de barbear κ.α.μπορουμε να το βρουμε σε διαφορα μεγεθη και μορφες(στιλο,πλακα) . η χρηση του γινεται αμεσως μετα το ξυρισμα και αφου βρεξουμε το προσωπο μας με κρυο νερο.το περναμε πανω στο βρεγμενο δερμα για να το απολυμανει και να κλεισει την οποια μικροπληγη εχουμε.το αφηνουμε να δρασει για περιπου μισο λεπτο και μετα πλενουμε το προσωπο μας για να φυγει.μετα μπορουμε αν θελουμε να βαλουμε το αγαπημενο μας after shave(προαιρετικο)και τελειωσαμε.αυτα τα ολιγα και ελπιζω να βοηθησα λιγο. :thnx
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

το έχει δοκιμάσει κανένας
σαν αποσμητικό? :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”