Alum Block

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Δηλαδή Βασίλη δεν με θεραπεύει το παλούκι??? Ποοοο.... Τόσο καιρό πως την πάταγα έτσι. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Τέλος πάντον, το θέμα είναι ότι δεν εννοώ θεραπεία, μιας που αυτό το κάνει το balm αλλά σίγουρα πιστεύω ότι βοηθάει στο post-shave.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Το χρησιμοποιω και εγω.Δεν με ενοχλει.Οχι ομως σε εκ των προτερω ερεθισμενη επιδερμιδα.Μισο λεπτο περασμα και μετα καλο ξεπλυμα του προσωπου με κρυο νερο.Ο πατερας μου το χρησιμοποιουσε παντα ετσι.Μαλλον σε καποια δερματα προκαλει παρενεργειες ομως.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

το χρησιμοποιω ειδικα τωρα το καλοκαιρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.εχω την εντυπωση οτι και καποιο τροπο κλεινει τους πορος του δερματος ετσι δεν μενουν ανοιχτοι για τα μικροβια . αμα γλυψω λιγο απο αυτο,αισθανομαι σαν να μην μπορει το στομα να βγαλει σαλιο.
stergios

alum ορυκτα κ τεχνητα.



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Ιαν 2017, 09:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Το alum είναι για να κλείνει τους πόρους , καταπραΰνει τους ερεθισμούς μετά το ξύρισμα, σταματάει το αίμα στα κοψίματα και καθαρίζει τις πληγές. Μετά από δοκιμές αυτό είναι το καλύτερο για μένα. Είναι λίγο ακριβό αλλά βάζεις κάποιο ποιοτικό προϊόν στο πρόσωπο σου και κρατάει για μια ζωή. Alum Block - Osma
Εικόνα
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εγώ το δοκίμασα μια δυο φορές, δεν είδα καμία διαφορά και δεν το ξανά χρησιμοποίησα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Moυ αρέσει να εφαρμόζω πρώτα αυτό και έπειτα είτε συνδυασμό ASB&ASL είτε σκέτο ASL.

Πολλά πράγματα είναι ψυχολογικά, αλλά νομίζω ότι πράγματι μου προσθέτει μια "καθαρκτική/καταπραυντική" δράση πριν τα AS.
Το εφαρμόζω σε πλυμμένο μετά το ξύρισμα δέρμα και αφήνω να στραγγίξει/απορροφηθεί μόνο του και έπειτα περνάω το/τα AS.

Προφανώς, όπως και σε πολλά άλλα στον χώρο μας, ότι αρέσει και βολεύει τον καθένα.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ όπως είπα και αλλού τελειώνω το ξύρισμα και ξεπλένω το πρόσωπο. Βρεγμάνο όπως είναι περνάω την πλάκα του osma (όχι αυτό, μία άλλη version). Περιμένω 2-3 λεπτά και ξεβγάζω το πρόσωπο καλά. Σκουπίζομαι και στο στεγνό πρόσωπο στο οποίο δεν υπάρχει σχεδόν ίχνος κοκκινήλας περνάω ένα χέρι asb. Την έχω καταβρεί τώρα τελευταία με το asb του Korres. Kαι όλα οκ μέχρι το επόμενο ξύρισμα. Νομίζω ότι το alum block δεν θα πάψω να το χρησιμοποιώ ποτέ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

βλεπω οι γνωμες διίστανται για το alum block...να παρω ενα για δοκιμη?
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Τόλη πάρε να δοκιμάσεις. Το 444 είναι φτηνό ~4 ευρώ και κρατάει σίγουρα πάνω από 2 χρόνια. Εγώ το χρησιμοποιώ και το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι αμέσως μετά την εφαρμογή εξαφανίζει τη λιπαρότητα. Από απολύμανση δεν ξέρω στην πράξη τι κάνει. Επίσης δεν έχω δει μεγάλη απόδοση στη διακοπή των αιμορραγιών από μικροκοψίματα. Αντίθετα, ένα αιμοστατικό "μολύβι" της πλάκας που είχα πάρει από τον Hondo έκανε καλή δουλειά στα κοψίματα. Νομίζω ότι τα αιμοστατικά έχουν άλλη σύνθεση. Κάτι τέτοιο μου είχε πει ο καλοξυρισμένος (wellshaved).
Let the music play
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”