Alum Block

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Blade Runner έγραψε:το έχει δοκιμάσει κανένας
σαν αποσμητικό? :)
Το χρησιμοποιω ετσι εδω και κανα 4μηνο... Ιδρώνεις ελεύθερα, αλλά ο ιδρώτας δεν μυρίζει καθόλου. Δεν έχει την διάρκεια του noxzema, αλλα πράγματι κάνει δουλειά. Υποτίθεται ότι μπορείς να το εφαρμόσεις σε οποιοδήποτε σημείο έχεις κακοσμία: πόδια, μασχάλες, πτυχές....
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

σκέφτομαι να αρχίσω να το χρησιμοποιώ
(για το πρόσωπό μου δεν κάνει)

όσο για τον ιδρώτα
σκέφτομαι να βάζω ταλκ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το χρησιμοποιω εδω και 2μηνες και σαν στυπτικο και σαν αποσμητικο.και στις 2 περιπτωσεις ειμαι πολυ ευχαριστημενος.ειδικα σαν αποσμητικο πιστευω οτι κανει αριστη δουλεια.δεν κλεινει τους πορους συνεπως ιδρωνεις χωρις να μυριζεις . ;)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Έφαγες σκάλωμα με τον τυπάρα Μάχο εεε?? Έχεις λιώσει τα related εε?? AXAXAXA
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Να πω και εγώ την πρώτη μου εντύπωση για το Alum block από την στιγμή που ενημερώθηκα ότι το χρησιμοποίησα σωστά :bigsmilie !

Λοιπόν, είναι πιστεύω εξαιρετικό.
Το αρνητικό του είναι ότι όταν το βάζεις έχει ένα τσούξιμο. Δεν έκανα όπως στο Avatar μου αλλά σίγουρα την άκουσα λίγο!
Αφού όμως περάσουνε λίγα δευτερόλεπτα, το τσούξιμο εξασθαινεί αρκετά! Αυτό για εμένα είναι ένα καλό σημάδι μιας που στο δικό μυαλό το ότι τσούζει είναι σημάδι του καταπονημένου δέρματος και το alum Block κάνει προσπάθεια να το "γιατρεψεί". Άρα όταν το τσούξιμο εξασθενεί μετά από λίγα δευτερόλεπτα, σημαίνει ότι το Alum βοηθάει αρκετά σε αυτό το τομέα!
Γενικώς είμαι πολύ ικανοποιημένος από το σημερινό ξύρισμα αλλά χωρίς να έχω την εμπειρία, πιστεύω ότι το alum Block έβαλε σίγουρα το χεράκι του!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Kωνσταντινε πολυ σωστα το χρησιμοποιησες.το αλουμ μπλοκ η αλλιως στυπτηρια του καλιου(ελληνιστι) το χρησιμοποιουμε μετα το ξυρισμα σε βρεγμενο προσωπο(βρεχουμε και το αλουμ ελαχιστα).η χρησιμοτητα του οπως εχω πει και πιο παλια ειναι να απολυμαινει το δερμα,και να κλεινει(καυτηριαζει)την οποια μικροπληγη. αφου το αφησουμε λιγο(30''με 1λεπτο περιπου)το ξεπλενουμε.αν θελουμε μετα μπορουμε να βαλουμε και asl, χωρις ομως αυτο να ειναι απαραιτητο αφου το αλουμ κανει την ιδια ακριβως δουλεια.ειναι 100% φυσικο προιον ,αοσμο και αχρωμο.εγω το χρησιμοποιω παντα μετα το ξυρισμα σε συνεργασια με καποιο asb.ειναι απο τα προιοντα που τα χρειαζομαι και τα θεωρω αναντικαταστατα.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Από τα θετικά του είναι σίγουρα το άοσμο!!!
Υπάρχουνε φοβερά ASB (όπως T&H ή Sir Irish Moss) που έχουνε το αρνητικό ότι είναι πολύ βαριά αρωματικά και δεν συνδιάζονται έυκολα με ASL. Άρα σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ το Alum Block ιδανικό!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Wazzaa έγραψε: Αφού όμως περάσουνε λίγα δευτερόλεπτα, το τσούξιμο εξασθαινεί αρκετά! Αυτό για εμένα είναι ένα καλό σημάδι μιας που στο δικό μυαλό το ότι τσούζει είναι σημάδι του καταπονημένου δέρματος και το alum Block κάνει προσπάθεια να το "γιατρεψεί".
Κων/νε, το τσούξιμο δεν είναι απαραίτητα καλό σημάδι γιατρέματος. Πχ ένα παλούκι στον κ##λο, τσούζει αλλά δεν γιατρεύει Εικόνα (εντάξει, μερικοί μπορεί να διαφωνίσουνως προς αυτό Εικόνα ). Αλάτι σε μια ανοιχτή πληγή, επίσης τσούζει αλλά δεν γιατρεύει!

Γενικά το τσούξιμο υποδεικνύει συνήθως αντίδραση του δέρματος απέναντι σε κάτι που το πληγιάζει. Το αν θα γιατρευτεί ή όχι, δεν είναι συνάρτηση του τσουξίματος - άλλο που οι μαμάδες μας μας δικαιλογούσαν με αυτόν τον τρόπο το τσούξιμο του οξυζενέ κάθε φορά που τρώγαμε τα μούτρα μας μικροί...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το alum παντως σιγουρα δεν θεραπευει.βασικος σκοπος της χρησης alum ειναι η απολυμανση και το κλεισιμο των οποιων μικροπληγων.την ιδια δουλεια κανει και το οποιοδηποτε asl με την διαφορα οτι το alum ειναι οτι πιο φυσικο υπαρχει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”