Alum Block

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το αφηνεις περιπου 1 λεπτο, ξεπλενεσαι κανονικα με κρυο νερο και μετα βαζεις οτι after θελεις.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αν το αφήσεις παραπάνω πειράζει;

Το χρησιμοποιώ ανελλιπώς μετά από ξύρισμα. Συνήθως με το που τελειώνω βάζω alum block (σε βρεγμένο πρόσωπο εννοείται), μετά καθαρίζω τον εξοπλισμό μου (μηχανή, πινέλο), τα τακτοποιώ και στη συνέχεια το ξεπλένω και περνάω ASB/ASL. Το αφήνω δηλαδή ένα 5λεπτο πάνω κάτω. Πριν το ξεπλύνω παρατηρώ ότι έχει δημιουργήσει ένα "φιλμ" πάνω στο πρόσωπο που με τραβάει ευχάριστα. Κάτι σαν τοπικό... λίφτινγκ. Το πρόσωπό μου δε πολύ ήρεμο (ενώ όταν το ξεπλένω φαίνονται οι όποιοι ερεθισμοί).

Γενικά πολύ ωραία αίσθηση! Σε σημείο που έχω σκεφτεί να το αφήσω όλο το βράδυ (συνήθως ξυρίζομαι αργά) και να το ξεπλύνω το πρωί. Φοβάμαι όμως ότι μπορεί να έχει το αντίθετο αποτέλεσμα απ' αυτό που περιμένω (περισσότεροι ερεθισμοί κτλ.). Να το δοκιμάσω λέτε;
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Εάν το αφήσεις όλο το βράδυ θα ξεράθει η επιδερμίδα. Το καλύτερο είναι αυτό που προτείνει ο herco, για ένα λεπτό.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Fsword κι εγώ κάπως έτσι το χρησιμοποιώ. Μετά το σχόλασμα του ξυρίσματος alum ενώ πλένω το ξυράφι. Μετά ξέπλυμα με ζεστό και εφαρμογή της σαπουνάδας που μεινε στο πινέλο. Πλύσιμο πινέλου και στο τέλος ξέβγαλμα στο πρόσωπο με κρύο νερό. Και φυσικά μετά το after shave (αλλά δε βάζω asl και asb μαζί όπως βλέπω πως κάνουν πολλοί)

Το alum αν το αφήσω πάνω από 2-3 λεπτά νοιώθω ένα τράβηγμα και θέλω να το αποφεύγω. Τέλος κάνει καλό αντιολισθητικό κράτημα αν χρειάζεσαι. Κι αν σκεφτείς πως παίρνεις μια μπάρα με 1€ και την έχεις για χρόνια, μιλάμε για απαραίτητο εξοπλισμό.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Απαραιτητο μετα απο καθε ξυρισμα.

Ο λαιμος μου ειναι πολυ ευαισθητος και οι τριχες εχουν περιεργη φορα οποτε σε καθε ξυρισμα μενω με μια ελαφρια ενοχληση την οποια το alum εξαφανιζει, επισης αντιμετωπιζει αποτελεσματικα και τυχον σπυρακια. Θελω να δοκιμασω το 444 με γλυκερινη οταν το φερει ο Γιωργος.
Το Ιασονας με Ο
Dim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Ιαν 2018, 00:03
6
Been thanked: 27 times

εχω λιπαρο δερμα και μπορω να πω αυτο το alum εχει εξαφανισει την λιπαροτητα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Χρησιμότατο και must εδώ και πολύ πολύ πολύ καιρό ...

Το τσούξιμό του με ... αναστατώνει :P :dance:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Dim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Ιαν 2018, 00:03
6
Been thanked: 27 times

αυτο λεμε οτι κλινει πορους στο δερμα , ως εδω καλα
πως ομοως το δερμα μετα θα μπορει να αποροφησει οτι aftershave του βαλεις; μηπως να καναμε χρηση του alum στο τελος ;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Οριακά off topic, αλλά οι πόροι ούτε ανοίγουν, ούτε κλείνουν. Έχει παρεξηγηθεί αυτή η φράση σε παγκόσμιο επίπεδο. Οταν καθαρίζουμε το πρόσωπο και αφαιρούμε τις βρωμιές τα έλαια κλπ που φράσσουν τους πόρους, τότε ναι, λέμε οτι ανοίγουν, μιλώντας μεταφορικά. Ωστόσο, μετά δεν κλείνουν, καθώς δεν υπάρχουν μύες στους πόρους. Μετά από ενα καθαρισμό καλό θα ηταν να ακολουθεί ενυδάτωση, για την αποκατάσταση της υγρασίας στην επιδερμίδα, που χωρίς υπερβολή είναι υψίστης σημασίας.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Να καταθέσω και εγώ την δικιά μου εμπειρία. Προσωπικά, θεωρώ ότι χειρότερο έχω βάλει στο πρόσωπο μου και ανούσιο. Τέτοιο πόνο δεν έχω νιώσει ποτέ ακόμη και καθαρό οινόπνευμα να βάλει κάποιος στο πρόσωπό του μετά το ξύρισμα πολύ αμφιβάλλω αν θα νιώσει τέτοιο πόνο και κάψιμο. Εμένα με το που το χρησιμοποίησα ΑΝΑΨΕ σαν λαμπάδα σχεδόν όλο μου το πρόσωπο, το οποίο βέβαια περνάει μετά από ώρες και επιστρέφει στα κανονικά επίπεδα με skin irritation. Τον πόνο θα μπορούσα να τον περιγράψω, τουλάχιστον στα μάγουλα, σαν να σας τσιμπάει κάποιος με μια καρφίτσα 100 φορές το δευτερόλεπτο. Επουδενί λόγος για τον λαιμό...χωρίς να είμαι υπερβολικός αφήστε την φαντασία σας να οργιάσει... Ένιωσα λές και με καρφώνανε με καρφιά στο λαιμό 1000 φορές κάθε χιλιοστό του δευτερολέπτου. Ούτε λείο δέρμα είδα ούτε κάπου αλλού παρατήρησα να βοηθάει. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το τύπο του δέρματος κάθε ανθρώπου, προσωπικά δεν πρόκειται να το ξαναχρησιμοποιήσω (Το χρησιμοποίησα 2 φορές)

Υ.Γ.: Άραγε γιατί στα περισσότερα άν όχι όλα τα μπαρμπεράδικα και κορυφαίοι wet shavers στο youtube δεν το χρησιμοποιούνε ;; Τυχαίο ;!...ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”