Pinaud Clubman ASL

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως εχω ξαναπει στη δικη μου μυτη(και σε αλλες...) δεν εκατσε καλα το clubman. μαλλον φθινοπωρινο/χειμωνιατικο θα το χαρακτηριζα και εγω.
τοσα asl κυκλοφορουν( oldspice,brut,denim,alpa κα),τι σας αρεσει στο συγκεκριμενο(αυτο δεν ειναι ρετρο,ειναι παλαιολιθικο ΙΜΟ); :d
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μαχο και εγώ είμαι μαζόχα μεγάλη ... μου αρέσει ρε φίλε ... μου θυμίζει παλιές καταστάσεις ... πολύ μπαρμπέρικο άρωμα... (φυσικά εδώ και αν ισχύει απότι βλέπω το YMMV )
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οτι ειναι μπαρμπερικο δεν αμφισβητειται(ισως ο ορισμος). και επαυξανω επι του λεχθεντος YMMV.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ

Ο Edward Pinaud γεννήθηκε στο Abbeville της βόρειας Γαλλίας το 1810.
13 χρονών εγκαταλείπει την οικογένειά του, για να διδαχθεί την αρωματοποιία που τόσο πολύ του άρεσε.
Το 1830 εμφανίζεται στο Παρίσι και αποκτά ένα αρωματοπωλείο.
Μέχρι 1840 έχει ήδη κάποιες αναγνωρίσεις και κερδίζει και άλλες.
Εργασιομανής αλλά και έξυπνος, το 1850 στήνει μαζί με συνεταίρο το πρώτο αποστακτήριο - εργοστάσιο αρωμάτων.
Η δεκαετία κυλά και γίνεται ο επίσημος προμηθευτής αρωμάτων των βασιλιάδων της Γαλλίας και της Αγγλίας.
Μέχρι 1860 έχει κερδίσει βραβεία σε όλους τους Διεθνείς διαγωνισμούς.
Το 1868 πεθαίνει.
Το 1870 αναλαμβάνει την εταιρεία ο συνεταίρος και φίλος του μακαρίτη, Emile Meyer.
Μέχρι 1880 αλλάζει εργοστάσιο και κεντρικά γραφεία στο Παρίσι, ενώ έχει προσελκύσει τους καλύτερους αρωματοποιούς να δουλέψουν για αυτόν.
Το 1883 μπάζει στην εταιρεία τον γαμπρό του Victor Klotz.
Μέχρι το 1900 ο Klotz ρίχνει το βάρος στο μάρκετινγκ, δηλαδή την αισθητική του προϊόντος καθώς και την ανάπτυξη πωλήσεων. Είναι η "ωραία εποχή" (Belle Epoque) και δίδεται έμφαση στη πολυτέλεια και την μόδα.
Το 1908 έχει αντιπροσώπους σε 5 πολιτείες των ΗΠΑ και μόλις το 1920 ανοίγει παράρτημα στο Μανχάταν της Νέας Υόρκης.
Η κρίση του 1929 βρίσκει την εταιρεία πτωχευμένη, καθώς όλος ο πλούτος της οικογένειας Klotz ήταν τοποθετημένος σε μετοχές και επενδυτικά εργαλεία της τότε εποχής.
Το 1930 η εταιρεία εξαγοράζεται από ένα καινοτόμο επιχειρηματία, τον Roger Goldet.
Μέχρι το 1979 δημιουργεί πρωτοποριακά και καινοτόμα προϊόντα, π.χ. τη μάσκαρα που χρησιμοποιούν οι γυναίκες, ενώ παράγει αρώματα best sellers.
Το 1980 αναλαμβάνει ο γιός του Goldet, Olivier ο οποίος προφανώς περί το 1985, κράτησε το πολυτελές ευρωπαϊκό κομμάτι που παράγει πλέον από ακριβά αρώματα έως κοσμήματα και ρολόγια κάτω από την φίρμα ED PINAUD στο Παρίσι, ενώ πουλά τα δικαιώματα για τα Αμερικάνικα Grooming Ξυριστικά προϊόντα στην American International Industries στο Los Angeles, California, που τα διακινούν με την φίρμα Clubman Pinaud.

Τώρα οι τελευταίοι (American International Industries) λένε και καμιά παπαριά του τύπου ότι τα after shave τους έχουν ιστορία από το 1810 που είναι πέρα για πέρα αναληθές, αφού το 1810 είναι η χρονιά που γεννήθηκε ο Pinaud.
Επίσης μέσα στα πλαίσια του απροκάλυπτα ψευδούς μάρκετινγκ, αναφέρουν ότι το Lilac Vegetal ήταν το άρωμα του Ναπολέοντα, χωρίς να διευκρινίζουν ότι πρόκειται για τον Ναπολέοντα τον τρίτο (Γ'), ανηψιό του γνωστού Ναπολέοντα Α', που όμως ο Ναπολέοντας ο Α' ο Βονοπάτρης πέθανε το 1821, δηλαδή όταν ο Pinaud ήταν 11 χρονών.
Επιπλέον το γεγονός ότι το Ουγγρικό Ιππικό χρησιμοποιούσε το Lilac Vegetal, είναι άλλο ένα ψεύδος ολκής.
Η ξυριστική σειρά του Pinaud στις ΗΠΑ άρχισε να αναπτύσσεται μετά το 2ο ΠΠ και μέχρι το 1970 είχε ένα πολύ μικρό ποσοστό της Αμερικάνικης αγοράς, αφού τα πρωτεία είχαν η Aqua Velva, Old Spice, Kai Karate, Brut.

Να είστε όλοι καλά.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
dragonace
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 16:16
9
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 67 times
Been thanked: 165 times

Την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα το εν λόγω αφτερ σεηβ σε αθλια κατασταση. Ειχε περιχυσει στο φακελο χωρις προστασια, η ετικετα η αποδειξη κ σχεδον ο φακελος ειχαν λιωσει.
Τέλος πάντων, εχω ευαισθητη επιδερμιδα κ ενιωσα το αρχικο καψιμο, η ενυδατωση κατω του μετριου οπως κ η συνεισφορά του στους ερεθισμους. Οκ...
Το χειροτερο ολων ομως ειναι το αρωμα του, θα συμφωνησω απολυτα με οσους αναφερθηκαν αρνητικα. Το περγαμοντο οντως το ακους αλλα σαν αρωμα απο μονο του δεν με εμπνεει. Στο τελος αναρωτιεμαι "ειναι καμενο πλαστικο;" δε μου εβγαλε καμια νοσταλγία κ το θεωρω αρκετα κατωτερο απο φλοιντ.
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμή σήμερα για πρώτη φορά το ASL Clubman Pinaud.
Άρωμα έντονο Περγαμόντο - Γιασεμί - Λεβάντα. Πολύ καλή απορροφητικότητα από την επιδερμίδα χωρίς να αφήνει λιπαρότητα. Καλή προστασία και αίσθηση καύσου σε αντίθεση με ΑΣΛ που περιέχουν μενθόλη για αίσθηση ψύχους.
Τα παραπάνω συνηγορούν κατά την άποψή μου ότι είναι ένα καθαρά χειμωνιάτικο ASL.
Πολύ σπάνιο επίσης να βρείς ΑΣΛ με αίσθηση θερμότητας.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ παραπάνω από το μισό το έχω βάλει σε γυάλινο μπουκάλι . Ειλικρινά το άρωμα του γίνεται πιο "ξεκάθαρο" , φεύγει μια περίεργη ταγκίλα που έχει στο πλαστικό , πράγμα που δεν παρατήρησα στην Aqua Velva.
Ότι καίει πολύ θα συμφωνήσω
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

Απλα και χωρις πολλα πολλα λογια...από ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ asl που εχω χρησιμοποιησει...Για τους λατρεις των κλασσικων ρετρο καταστάσεων...ανδρικο και ξεχωριστο...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Παναγιώτη συμφωνώ! Απλά το Clubman είναι love or hate κατάσταση!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

...ακριβως ετσι...love or hate...σε εμενα εκατσε το πρωτο φανατικα :D και όταν το πρωτοχρησιμοποιησα καπακι εκανα παραγγελια και για καβατζα :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”