Στυπτικό Gel Proraso

Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Εικόνα


Το παραπάνω στυπτικό και αιμοστατικό gel της Proraso είναι ένα gel που εφαρμόζεται τοπικά (συγκεκριμένα μόνο πάνω σε κόψιμο), σε ελαχιστότατη ποσότητα και δρα άμεσα σταματώντας την αιμοραγία. Δημιουργεί ένα φίλμ πάνω στο κόψιμο το οποίο όταν στεγνώσει έχει λευκό χρώμα, οπότε μην ξεχάσετε να πλυθείτε μετά αν δε θέλετε να βγείτε έξω πουά.
Το βρίσκετε και στην Ελλάδα εκτός από ξένα e-shops σε τιμές μεταξύ 2,5 και 4 €.
Μην σας ξεγελάει η φωτογραφία, στην πραγματικότητα είναι πολύ μικρό (10ml) αλλά αρκετό για να σας κρατήσει πολύ καιρό.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

και κάποιος άλλος το πήρε πρόσφατα (hero?).

Τελικά προσφέρει κάτι παραπανω απο το στυπτικό?
Έχει μενθόλη?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

το εχω εδω και μηνες (απο hondos 2.5 e) ειναι πολυ καλο (εχω βαλει μονο 1-2 φορες) .

συνθεση:Aluminum Chlorohydrate,Aqua,Silica,Propylene Glycol,Eucalyptol,Parfum,Amyl Cinnamal,Eugenol,Geraniol,Peg-40,Hydrogenated Castor oil.

Οπως βλεπεις φιλε μου Αποστολε δεν εχει μεσα μενθολη.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

JohnnyBlade έγραψε: (εχω βαλει μονο 1-2 φορες) .
έτσι! οι παλιοσείρές δεν κόβονται :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αν το βρίσκετε ελλάδα , γράψτε και που!
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Στο χόντο Μπάμπη υπάρχει 3€ αν θυμάμαι καλά.
Πάντως κάνει δουλεία, το έχω χρησιμοποιήσει και έχει αποτέλεσμα!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

JohnnyBlade έγραψε:συνθεση:Aluminum Chlorohydrate,Aqua,Silica,Propylene Glycol,Eucalyptol,Parfum,Amyl Cinnamal,Eugenol,Geraniol,Peg-40,Hydrogenated Castor oil...
"...Take PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, often identified as PEG-40 Hydrogenated Castor Oil (Castor Oil). And you think, okay, well it is castor oil. You think, well, that’s nasty to swallow but I know it is natural. Castor oil is obtained from the castor seed. (By the way, did you know that the castor seed contains ricin, an extremely toxic protein removed during cold pressing and filtering. Harvesting castor beans is risky – allergenic compounds on the plant can cause permanent nerve damage. Workers have suffered harmful side effects when harvesting the plants.)
In any event, while castor oil is natural, the PEG-40 in front of this ingredient changes things. As it does with PEG-30 castor oil, PEG-33 castor oil, PEG-35 castor oil and PEG-36 castor oil. These compounds are polyethylene glycol derivatives of castor oil. And, well technically, PEG-40 hydrogenated castor oil is a polyethylene glycol derivative of hydrogenated castor oil.
What that means is that the castor oil is ethoxylated with ethylene oxide, a petroleum based chemical. Ethylene oxide comes from ethylene (ethylene is oxidized to produce ethylene oxide), and ethylene comes from petroleum via steam cracking. Petroleum may be natural, but it probably isn’t what you meant by natural. And it certainly is not a renewable resource.
As a by-product of the ethoxylation process, the carcinogen 1,4 dioxane may be present as a contaminant unless it is controlled and removed. You won’t see 1,4 dioxane on the ingredient list because it is a contaminant, not an ingredient. But you won’t be able to tell from the product’s label whether the 1,4 dioxane was removed or not – you’ll have to contact the manufacturer to find out.

ΠΗΓΗ: http://www.thesmartmama.com/understandi ... enwashing/" onclick="window.open(this.href);return false;
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12362 times
Been thanked: 8654 times
Ηλικία: 44

και εγω παιδια το εχω αυτο το στυπτικο ... πολυ καλο και δρα αμεσως ... το αγορασα απο το HONDOS στην Ομονοια .... μεχρι προτινος ειχα ενα στυπτικο σαν μολυβι μικρο σε κοκκινη συσκευσια ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ "CRAYON STYPTIC PENSIL CONT. GEORGE" .... εντυπωσεις μου απο το μολυβι αυτο σχετικα καλες .... με το μολυβι ομως υπηρχαν δυο προβληματακια : α) επρεπε να τριψεις (οχι πολυ δυνατα) τη μυτη του μολυβιου στο κομμενο δερμα σου για να σταματησει η αιμορραγια κατι το οποιο δεν μου αρεσε και β) αφου χρησιμοποιησεις το μολυβι μετα η μυτη του μολυβιου μενει εκτεθειμενη (εκτος κι αν βρει κανεις καμια πατεντα και το προφυλασσει το μολυβι σε αεροστεγες χωρο) με αποτελεσμα να υπαρχει - εστω και με μικρες πιθανοτητες - να μολυνθεις σε μελλοντικη χρηση ..... εν ολιγοις το gel της PRORASO ειναι μονοδρομος για το συγκεκριμενο θεμα ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειχα παρει "σπιρτα" αλλα και "κιμωλια" μα δεν μου αρεσει ο τροπος χρησης τους.
Τα παρατησα με την πρωτη ευκαιρια.
Τοσο καιρο ενα κοψιματακι ειχα και το Proraso εκανε με την μια δουλεια.
Ουτε ασπριλα ουτε τιποτα,το εβαλα,εκλεισε και το ξεχασα.

:worthy Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Το δοκίμασα σήμερα σε δυο ασήμαντα κοψιματάκια. Πολύ καλό, άμεση δράση, χωρίς να αφήνει ίχνη πίσω του ή να τσούζει όπως τα στικάκια. και σε πολύ καλή τιμή εδώ στο Αγρίνιο, μόνο 1,75!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”