After shave lotion - αιμορραγία κοψιμάτων

Απάντηση
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Καλημέρα,

Έχω παρατηρήσει ότι το σκέτο ASL μετά από ξύρισμα αυξάνει την αιμορραγία ακόμα και των μικρότερων κοψιμάτων. Αυτό συμβαίνει ακόμα και μετά από alum block, στυπτικό μολύβι ή ακόμα και αν το κόψιμο είναι μηδαμινό που δε χρειάζεται να του βάλω τίποτα. Τόσο καιρό ανακάτεβα το ASL με λίγη κρέμα Vifrex και δε φαινόταν τίποτα. Σήμερα που πειραματίστηκα και δεν έβαλα καθόλου Vifrex, πάλι τα ίδια. Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχα και όταν έβαζα λιπαρή ενυδατική κρέμα (Nivea χεριών, κηραλοιφή) ή λιπαρό after shave balm. Το πρόβλημά μου ουσιαστικά είναι ότι αντί να επουλώνονται στοιχειωδώς οι πληγές του ξυρίσματος, γίνονται πιο έντονες. Ένα τόσο δα κοψιματάκι είναι, μην το κάνουμε και τόσο θέμα τέλος πάντων!

Εσείς που χρησιμοποιείτε μόνο ASL, δεν έχετε τέτοιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όχι φίλε μου και δεν ακούγεται και τόσο φυσιολογικό.
Μήπως θα έπρεπε να κάνεις κάποιες εξετάσεις, ειδικά ζαχάρου;
Μήπως ακολουθείς κάποια θεραπεία με Salospir ή άλλο αιμολυτικό;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Κ εγω το ιδιο παθαινω κ οι εξετασεις αιματος ειναι μια χαρα.το αλκοολ μαλλον που εχει η λοσιον μπορει να επηρεαζει.αλλα μιλαμε για κοψιματακια που ισα-ισα που φαινονται.κυριως στο λαιμο.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Εξετάσεις κάνω περιοδικά, δεν έχει φανεί κάτι τέτοιο ούτε ακολουθώ κάποια αγωγή, αν και καταλαβαίνω γιατί πάει εκεί ο νους σου. Γενικά δεν έχω θέμα στο να κλείσουν οι πληγές από μόνες τους. Οι συνθήκες που γίνεται αυτό είναι πολύ συγκεκριμένες. Λόγω του οινοπνεύματος του ASL και λόγω της λιπαρότητας κάποιων (όχι όλων) balm ή ενυδατικών.

Τώρα που ξαναδιαβάζω το αρχικό post ίσως να δημιουργεί υπερβολικές εντυπώσεις. Δεν εννοώ ότι τρέχουν ποτάμια τα αίματα από τα μικρά κοψίματα. Απλώς αντί να κλείνουν και να καταπραϋνονται οι πληγές, βγάζουν λίγο αίμα σε σχέση με το να μην έβαζα τίποτα ή να έβαζα Vifrex.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το στυπτικό μολύβι δεν κλείνει την πληγή μόνιμα.
Δημιουργεί ένα φιλμ πάνω στην πληγή το οποίο φεύγει με το αλκοόλ ή και με το νερό.
Αφού ξεβγάλεις το στυπτικό με κρύο νερό δηλαδή δεν έχεις καθόλου αίμα και μόλις βάλεις ASL βγαίνει πάλι;
Ή απλά ξεβγάζεις το στυπτικό με το asl σου;
Αν είναι το δεύτερο, είναι πολύ λογικό. :)
Μιχάλης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Το στυπτικό μολύβι το ξεβγάζω με νερό. Μια χαρά κλείνει την πληγή. Μετά το ξέβγαλμα, ναι δεν έχω καθόλου αίμα. Εάν βάλω ASL επανεμφανίζεται το κόψιμο. Επίσης και χωρίς καμία στύψη, κάποια πολύ μικρά κοψιματάκια που έχουν κλείσει από μόνα τους μέχρι να σκουπιστώ με την πετσέτα, επανεμφανίζονται μόλις βάλω ASL.

Ας το πάμε αλλιώς. Σε ένα κανονικό κοψιματάκι που χρειαστήκατε στύψη. Μετά ξεβγάζεστε κανονικά σκουπίζεστε και σε κάποια φάση βάζετε ASL. Δε φαίνεται τίποτα;

Μου φαίνεται λογικό το οινόπνευμα να βγάζει το όποιο φιλμ έχει γίνει πάνω στην πληγή, είτε αυτό είναι ξεραμένο αίμα είτε οποιοδήποτε άλλο τεχνητό μέσο (πχ στύψη). Το οινόπνευμα ούτως ή άλλως είναι γνωστό ότι δημιουργεί ερεθισμούς. Απλώς αναρρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν οι περισσότεροι να μην έχουν κανένα πρόβλημα μαζί του.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Εντάξει, αν ένα νορμάλ ξύρισμα καταλήγει αδικαιολόγητα σε λουτρό αίματος, να κάνουμε εξετάσεις ή αν παίρνουμε αντιπηκτικα ίσως να χρειαστεί τροποποίηση δοσολογίας, οπότε ας μιλήσουμε με τον γιατρό μας. Αν κάποιος πάσχει από διαταραχές της αιμοστασης νομίζω θα το είχε καταλάβει πολύ πριν πάρει την απόφαση να ασχοληθεί με το ΠΞ με συμπτώματα όπως αυτόματοι αδικαιολόγητοι μώλωπες ή και σοβαρά αιματώματα, ρινορραγίες κλπ
Το οινόπνευμα δρα αγγειδιασταλτικά τόσο συστηματικά όταν είναι στο αίμα όσο και τοπικά στο δέρμα. Άρα δικαιολογημένη η οποία επιδείνωση μετά το after shave. Το θέμα είναι να σταματήσεις την μικρο-αιμορραγία πριν το asl. Ξέπλυμα με κρύο νερό να κάνεις αγγεισύσπααη και εφαρμογή αιμοστατικού. Ίσως αυτό που έχεις να μην είναι αρκετό. Πχ σε εμένα το gel Proraso δεν κάνει απολύτως τίποτα, αντιθέτως είμαι πολύ ευχαριστημένος από την στύψη της Clubman.
Δημήτρης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Στύψη της Clubman; Αναφέρεσαι στα ASL ή έχει βγει κάποιο gel;
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Δημήτρης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Μου ξέφυγε αυτό από στην αναζήτηση. Ευχαριστώ για τις γνώμες σας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”