Talc

Απάντηση
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Χωρίς να το έχω αγοράσει, έχω την εντύπωση πως ένα Pinaud που είχα δει σε ένα κατάστημα ήταν ελαφρώς ροζ. Με το απλό ταλκ, πώς και δε χλωμιάζει το πρόσωπό σας όσο μικρή ποσότητα κι αν βάλετε;

Κάπου είχα διαβάσει ότι για σαμπουάν-στεγνό καθάρισμα, όσοι έχουν μαύρα μαλλιά μπορούν να ανακατεύουν το ταλκ με λίγο κακάο. Άμα το θυμηθώ θα το δοκιμάσω και στο πρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η χρηση του ταλκ περιοριζεται συνηθως στο λαιμο (στα σημεια που μενουν υγρα λογω του ιδρωτα) και οχι στο προσωπο.

Το αλλο με το "στεγνο καθαρισμα" με χρηση ταλκ, θα σου προτεινα να μην το δοκιμασεις...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Στεγνό καθάρισμα... εννοώντας;
Αντί για να λουστούμε να παστωθούμε στην ταλκ;
Μιχάλης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Μιχάλη δεν ξέρω τι ποσότητα ταλκ εννοείς με το "πάστωμα", αλλά ναι κάπως έτσι. Δεν είμαι υπέρμαχος του στεγνού καθαρίσματος. Απλώς το είχα διαβάσει και είχε μια λογική. Στο σκύλο μου πάντως που μας το είχε προτείνει ένας κτηνίατρος σαν πρόχειρο καθαρισμό, μια χαρά δουλειά κάνει :D.

Πάντως στο βίντεο που υπάρχει στη δεύτερη σελίδα του θέματος από τον Blade runner, δε φαίνεται να βάζει μόνο στο λαιμό. Το καταλαβαίνω πως εκεί είναι οι περισσότεροι ερεθισμοί λόγω του ότι τρίβεται το δέρμα με τα ρούχα, αλλά στο πρόσωπο δε βάζουμε για να απορροφηθεί η λιπαρότητα;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Στο βίντεο του βάζει ταλκ ενώ την έχει περάσει από βρεγμένη πετσέτα.
Το γιατί δεν το καταλαβαίνω. :)

Σαν γενική αρχή, καλό είναι να αποφεύγουμε την εισπνοή της ταλκ.
Οπότε το να τη βάλουμε στο πρόσωπο, σημαίνει ότι σίγουρα θα εισπνεύσουμε κάποια ποσότητα.
Μιχάλης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Εντάξει δεν κρατήθηκα, το δοκίμασα... Πέρα από το προφανές θέμα υγείας που αναφέρει ο Μιχάλης, το ταλκ μετά από κάποια ώρα πέφτει και στα χείλη κάνοντάς τα άσπρα. Επίσης, πρόσεξα ότι τα χείλη μου παρέμειναν άσπρα ακόμα και όταν ξέπλυνα το πρόσωπό μου με νερό. Στο δέρμα μου δε φαίνεται βάζοντας μικρή ποσότητα αντιθέτως καλύπτει τις κοκκινίλες, αλλά το αφυδατώνει.

Συμπέρασμα: μόνο στο λαιμό κι αυτό αν έχετε θέμα με τα ρούχα ή θέλετε να κρύψετε τις κοκκινίλες ενός αποτυχημένου ξυρίσματος.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Johnson & Johnson discontinues talc-based baby powder in US and Canada

https://www.cnbc.com/2020/05/19/johnson ... anada.html
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι έτσι είναι, 'έχασε' σχεδόν όλες τις δίκες, και εκκρεμούν κι άλλες τόσες, και αποζημίωσε υποχρεωτικά τις οικογένειες των εκλιπόντων.

Πριν 6 χρόνια περίπου, μία ψυχή εδώ μέσα τα έλεγε αυτά, αφού άλλωστε και «η σιωπή σημαίνει έγκριση» αλλά εις μάτην/του κάκου.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Καλημέρα! Ξέρετε κάποιο ταλκ που να μην είναι από talcum powder ? Συνήθως βαζουν corn starch ή arrowroot powder σε όσα έχω δει έξω (όχι απαραίτητα φτιαγμένα για μετά το ξύρισμα). Που να κυκλοφορεί εδώ Ελλάδα αν υπάρχει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”