Κρέμες για χρήση χωρίς πινέλο (Brushless)

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

πολυ καλη ιδεα .... δωστε μου λιγο χρονο κανα μηνα να τις τεσταρω και τις δυο και θα σας πω ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

αγαπητοι μου φιλοι μετα απο χρηση κρεμας ξυρισματος brushless απο APIVITA και KORRE εχω να πω τα καλυτερα ... το λεω αυτο γιατι στην αμεσως προηγουμενη σελιδα αναφερομουνα σε καποια "τραβηγματα" και γενικα σε καποια δυσανεξια που ειχα μετα το ξυρισμα με brushless κρεμα ... ολα αυτα πλεον ειναι παρελθον ... μαλλον το δερμα μου ηθελε καποια περιοδο προσαρμογης .... θα ανοιξω τις μερες αυτες και νημα σχετικα με brushless κρεμα APIVITA (vs) KORRE ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ελα Αλεκο έγραψε:... μάλλον το δέρμα μου ήθελε καποια περιοδο προσαρμογης .... ...
και αυτό, αλλά χρησιμοποιώντας κάτι συχνά βελτιώνεις και την τεχνική σου ακόμη και αν δεν το καταλαβαίνεις.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

λοιπον φιλοι μου τελικα μετα απο μερικες χρησεις των κρεμων brushless της APIVITA και KORRE το αποτελεσμα ηταν ερεθισμοι στο λαιμο σε 4 σημεια ...... τις πρωτες μερες που ειχα χρησιμοποιησει τις κρεμες αυτες δεν ειχα κανενα προβλημα ... μετα ομως ερεθιστηκα στο λαιμο οπως σας ειπα ... πιστευω οτι δεν εκανα κατι λαθος στο preshave ουτε και κατα τη διαρκεια του ξυρισματος ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν γίνεται να σε ερεθίζουν ειδικα τα Brusless και μάλιστυα δύο κατασκευαστών και όχι οι έτοιμοι αφροί, κάτι δεν πάει καλά...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

και ομως φιλε Αποστολη ετσι ειναι .... διατηρωντας ολες τις αλλες παραμετρους σταθερες (ceteris paribus οπως λεγαμε και στα Μαθηματικα στις Δεσμες) ...... ναι με τις brushless κρεμες ερεθιζομουνα σε σχεση με τις NOXZEMA .... και εγω δεν ηθελα να αφησω τις brushless κρεμες αλλα αναγκαστηκα να γυρισω στους τενεκεδες .... ισως ειναι ιδιοτροπια τους δερματος μου ... τι να σου πω ... δεν ξερω .... εν τω μεταξυ με το NOXZEMA Menthol ανακαλυψα οτι η Μενθολη ειναι για μενα οτι καλυτερο .... δωσε μου Μενθολη και παρε μου τη ψυχη .... φαρμακο για μενα η Μενθολη ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

τοτε αφου σου αρεσει η μενθολη τα σαπουνια proraso και η κρεμα τις omega θα σε απογειωσουν. δοκιμασε τα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.
αα φυσικα αυτα δεν ειναι brushless
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Γεια σας,

Σκέφτομαι να σταματήσω τους αφρούς και τα gel του supermarket και να αρχίσω να βάζω καμιά κρέμα ξυρίσματος λίγο πιο ψαγμένη. Για αρχή λέω κάποια brushless κρέμα. Από αυτά που έχω διαβάσει στο forum έχουμε τις εξής : Apivita, korres, macrovita και weleda.

1) Από τις παραπάνω ποια θα προτείνατε σε έναν αρχάριο; (να αναφέρω ότι έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα που κοκκινίζει με το παραμικρό - γι'αυτό το λόγο δυστυχώς αποφεύγω το ξύρισμα)
2) Υπάρχουν άλλες κρέμες χωρίς πινέλο (στην Ελλάδα);
3) Όταν επιλέγουμε μια κρέμα ξυρίσματος είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε την ίδια μάρκα και για after shave balm (ή lotion);

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα,

Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post σκέφτομαι μετά τον στρατό να αρχίσω παραδοσιακό ξύρισμα. Για αρχή όμως λέω να αφήσω τους αφρούς και τα gel που πουλάνε τα supermarket και να στραφώ σε καμιά brushless κρέμα. Από αυτά που διάβασα έχουμε τις εξής : apivita, korres, macrovita, weleda.

1) ποια από τις παραπάνω θα προτείνατε σε έναν αρχάριο; (έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα. Με το παραμικρό βγάζω κοκκινίλες. Γι'αυτό το λόγο δυστυχώς σταμάτησα και το ξύρισμα και χρησιμοποιούσα κουρευτική μηχανή).

2) Υπάρχει κάποια άλλη brushless κρέμα στην Ελλάδα που θα μου προτείνατε;

3) Όταν χρησιμοποιούμε μια κρέμα καλό είναι να βάζουμε την ίδια μάρκα after shave balm;

4) Με brushless κρέμες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε safety razor;

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

1) ποια από τις παραπάνω θα προτείνατε σε έναν αρχάριο;

2) Υπάρχει κάποια άλλη brushless κρέμα στην Ελλάδα που θα μου προτείνατε;

Έχω δοκιμάσει του Κορρέ. Πολύ καλή και προστατεύει το δέρμα. Δεν αξίζει, όμως σε θέμα τιμής. Το μόνο κακό είναι ότι κολλάει πάνω στο ξυράφι και οπουδήποτε αλλού πέσει και δεν ξεκολλάει με έναν απλό ξέβγαλμα, αλλά με πίεση :dash

3) Όταν χρησιμοποιούμε μια κρέμα καλό είναι να βάζουμε την ίδια μάρκα after shave balm;
Κατά την άποψη μου: Όχι. Δεν υπάρχει λόγος χρήσης ομόσταυλων προϊόντων. Αν και το ASB του Κορέ με καλέντουλα μου άρεσε πάρα πολύ.

4) Με brushless κρέμες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε safety razor;
Και με αφρό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Δεν σε εμποδίζει κανείς...

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις
Σας παρακαλούμε. Οι ερωτήσεις είναι που μας έχουν φέρει όλους σε αυτό το φόρουμ
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”