Κρέμες για χρήση χωρίς πινέλο (Brushless)

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χαίρομαι που έκανες ένα βήμα μακριά απο τους τενεκέδες. Η ποσότητα που βάζεις είναι μικρή, εγώ θα έβαζα την διπλασια. Όπως και να χει για να μάθεις την ακριβή ποσότητα που πρέπει να βάλεις, πρέπει να βάλεις πρώτα παραπάνω, δεν γίνεται εκμάθηση αλλιώς...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

καλα ενταξει Αποστολη τενεκεδες εννοειται οτι δεν ξαναβαζω ποτε .... μονο 2 φορες εχω ξυριστει με APIVITA και αν βαλω επανω μου τεκεδενιο αφρο νομιζω οτι πλεον θα παθω ανεμοβλογια απο την "ποιοτητα" τους ... οσο για την ποσοτητα που λες θα δοκιμασω να βαλω παραπανω στο αυριανο ξυρισμα ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

ρε παιδια να ρωτησω ... εδω και 2 βδομαδες χρησιμοποιω τον αφρο brushless της APIVITA ... μετα τον αρχικο ενθουσιασμο ηρθε ο πρoβληματισμος .... για να γινω πιο σαφης αναφερομαι σε καποια πως να το πω "τραβηγματα" (αλλα προσοχη δεν διαρκουν πολυ ... κλασματα δευτερολεπτου) στο κατω μερος του λαιμου μου εκει που ειναι το μηλο του Αδαμ και λιγο πιο πανω ... το ξερω οτι αυτο το σημειο του προσωπου μας ειναι το πιο δυσκολο και ευαισθητο στο ξυρισμα και οπως και να εχει ολο και λιγο θα ερεθιστει .... να πω οτι δεν εχω ουτε κοκκινιλες, ουτε ερεθισμους ουτε τιποτα .... δερματακι μωρου εχω μετα το ξυρισμα .... απλα τωρα που αλλαξα και πηγα απο τον ετοιμο αφρο της NOXZEMA στον APIVITA αισθανομαι ετσι μια στιγμιαια δυσανεξια να το πω ,τραβηγμα να το πω, "φαγουρα" να το πω στο λαιμο μου ... μην φανταστειτε τιποτα τρομερο απλα το συγκρινω με το παρελθον που δεν ειχα κατι τετοιο .... εννοειται οτι κανω οσο μπορω καλη προετοιμασια πριν, χρησιμοποιω ξυραφακια μια χρησεως GILLETTE με 2 λεπιδες χωρις λιπαντικη λωριδα κτλ και μετα ASL Old Spice και ASB APIVITA .... και προφανως δεν θελω να γυρισω στον τενεκεδενιο αφρο της NOXZEMA και δυστυχως δεν εχω και το χρονο και την ορεξη για wet shaving ...
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εγώ λέω πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη!
Για χρόνο έτσι έλεγα κι εγώ, αλλά τελικά στο χέρι μας είναι όλα!

Όσο για τις "ενοχλήσεις" που έχεις, μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες!
Μπορεί να μην σου κάνει κάποιο από τα προϊόντα της apivita, μπορεί να μην αρέσει στο δέρμα σου τα gillette, μπορεί μπορεί πολλά μπορεί.
Συνήθως στο κλασικό wetshave αλλάζουμε ένα από τις "υλικά" μας και δοκιμάζουμε κάτι άλλο για να δούμε αν φταίει αυτό, μέχρι να βρούμε τι φταίει!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

δεν εχεις αδικο Αντρεα αλλα η λυση του wet shaving μου φανταζει λιγο μακρινη .... θα δουμε παντως ... θελω να εξαντλησω τις εστω και λιγες επιλογες μου με τους ετοιματζιδικους αφρους και μετα θα δουμε ....

εν τω μεταξυ θα ηθελα να διευκρινησω οτι δεν εχω καποιο προβλημα σοβαρο μετα το ξυρισμα .... μπορει να ειμαι και λιγο υπερβολικος στις παρατηρησεις μου ... εσεις ας πουμε μετα το ξυρισμα αισθανεστε παντα τοσο ανετα λες και δεν εχετε ξυριστει καθολου ???? ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αν είναι να συνεχιστή αυτή η κουβέντα παρακαλώ δημιουργήστε νέο θέμα.

Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Αντρεα αναρτησα τον προβληματισμο σε αυτο το νημα διοτι χρησιμοποιω για πρωτη φορα brushless αφρο και πιστευω οτι αν υπαρχει καποιο ποβλημα εκει θα πρεπει να εντοπιστει διοτι ολα τα αλλα ξυραφακια,ASL,ASB,preshave ρουτινα κτλ τα εχω αφησει ιδια με το παρελθον ... αν κρινεις οτι σπαμαρω οπως φκιαξεις μια καινουρια θεματικη ενοτητα με τα ποστ μου ... παντα φιλικα ... :danke :danke :danke
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Όχι δεν το λέω γι αυτό το λόγο...

Το λέω γιατί αρχίζει μια νέα κουβέντα και καλό θα ήταν να ανοιχτή ένα νέο θέμα γι αυτήν!

Αναφερόμενος σε αυτή σου την ερώτηση...
Ελα Αλεκο έγραψε:εσεις ας πουμε μετα το ξυρισμα αισθανεστε παντα τοσο ανετα λες και δεν εχετε ξυριστει καθολου ???? ....
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

το Σαββατο πηρα και τη brushless κρεμα του ΚΟΡΡΕ .... θα τη δοκιμασω και αυτη και θα σας πω σε λιγες μερες εντυπωσεις και απο αυτη .... θα ξαναδοκιμασω και της APIVITA ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αλέκο αν έχεις τον χρόνο και θέλεις, άνοιξε ένα θέμα με την σύγκριση των δύο. Νομίζω ότι θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο, και είναι μια καλή εναλλακτική των έτοιμων αφρών.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”