Κρέμες για χρήση χωρίς πινέλο (Brushless)

Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29047 times
Ηλικία: 64

Ηρακλή και Αρη, αυτή που έχω εγώ είναι η Truefitt&Hill No 10 Authentic. (Δεν θυμάμαι άλλωστε άλλη Νο 10) Την έχω χρησιμοποιήσει 4 φορές και ο αφρός που μου έκανε ήταν, να μην πω γιά ποιόν καβάλα :evil:
Σε κάποιο site είχα διαβάσει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς πινέλο, γι'αυτό υποθέτω ότι μπορεί να είναι brushless.
Κάτι ανέφερε και ο Αγγελος (Link), κάποια posts παραπάνω.

Εντύπωση μου έκανε και η διαφορά τιμής. Αυτή έχει γύρω στα 10 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, ενώ οι υπόλοιπες της εταιρείας στα 18 με 20.

Σε κάθε περίπτωση, από την στιγμή που εσείς κάνατε καλό αφρό, θα αποδώσω την δική μου αποτυχία σε κακή τεχνική και απειρία. Θα ξαναδοκιμάσω...
Γιάννης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Μάλλον πρόκειται για προβληματική παρτίδα Γιάννη. Η Νο 10 είναι κρέμα με ούμπαλα.
Πάντως και εμένα μου κάνει εντύπωση η διαφορά στην τιμή με τις άλλες.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Κάποια στιγμή πριν αρκετά χρόνια πήρα μια κρέμα ξυρίσματος από τον Hondo μία μάρκα που πρώτη φορά την έβλεπα αλλά πανάκριβη. Η κοπέλλα μου είπε όταν τη ρώτησα σχετικά ότι χρησιμοποιείται όπως οι άλλες κρέμες με νερό και πινέλο και κάνει αφρό. Αμ δε όμως. Ήταν από αυτές που λέει το θέμα. Την άπλωνες με τα χέρια και ξυριζόσουν καπάκι (βέβαια μιλάμε για mach3 και όχι φαλτσέτες) Τα κατάφερνε πάρα πολύ καλά.
Όμως παίδες το πινέλο είναι κυριολεκτικά άλλο πράμα. Κατ αρχήν έχει το μεγαλύτερο ατού ότι ΚΑΝΕΙ ΜΑΣΑΖ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ!! Αυτό δεν αντικαθίσταται εύκολα. Έχω χρησιμοποιήσει στη ζωή μου και τι δεν έχω. Ήμουν νιος και γέρασα. Κυριολεκτικά.
ΠΙΝΕΛΟ uber alles!!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

Πήρα πιο πολύ απο περιέργεια την Clubman Pinaud 453ml 10 ευρώπουλα απο Μιχαηλίδη ,
έκανα μερικά ξυρίσματα με άριστες εντυπώσεις.
Η μηχανή κυλάει απρόσκοπτα , μυρίζει όμορφα,το δέρμα είναι σαν να του βάζεις balm ,
και γενικά είναι μια καλή επιλογή όταν βιαζόμαστε πολύ και θέλουμε να γλυτώσουμε το χρόνο πινέλου- σαπουνάδας που όμως όπως σωστά λέει ο mitsos είναι άλλο πράμα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8026 times

Μου ειχαν κανει δωρο [αυτη την κρεμα απο τον ''Δάφνης'' νομιζοντας οτι ειναι after shave και τελικα την κρατησα.
Την χρησιμοποιησα κυριως οταν δε μπορουσα να βρω υπολοιπο αφρου ή ικανου αφρου με το Σπλεντιτ στο 3ο χερι κυριως.
Καποια στιγμη την χρησιμοποιησα και σκετη για ενα γρηγορο ξυρισματακι και δεν ειχα ερεθισμους.
Απ οτι γραφει στη συσκευασια ενδεικνυται για ξυρισμα κεφαλης. εδώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 03 Φεβ 2021, 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Τα link πρέπει να ενσωματώνονται σε μία λέξη. Για οδηγίες, κοίτα την υπογραφή του Antonis και διάλεξε το "συχνές ερωτήσειε".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”