Αφρός ή gel (και άλλες συμβουλές);

Απάντηση
Exorist
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2012, 16:21
11

Καλησπέρα.Είμαι 16 χρονών και έχει 1 μήνα που άρχισα να ξυρίζομαι.Βρήκα το forum σας ενώ έψαχνα τις διαφορές μεταξύ gel και αφρού, αλλά αφού είδα πως ασχολήστε γενικότερα με τον τομέα εκτός από το παραπάνω θα ήθελα να μου δώσετε και κάποιες άλλες συμβουλές.
Καταρχάς έχω ακμή, και θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να χρησιμοποιώ ειδικό after shave που να βοηθάει, ή -έστω- να μην την επιδυνώνει.Επιπλέον, όταν βάζω after shave, νιώθω ένα τσούξιμο -στην αρχή πολύ, τώρα λιγότερο (Το after shave που χρησιμοποιώ είναι Cien Ice).
Θα ήθελα να μου απαντήσετε-συμβουλεύσετε στα παραπάνω, και αν έχετε επιπλέον συμβουλές που θα θέλατε να μου δώσετε, είναι ευπρόσδεκτες.
Ξέρω πως υπάρχουν πολλά θέματα ήδη στο forum, αλλά θα προτιμούσα να μου απαντήσει κάποιος, από το να μου δώσει δέκα links με κατεβατά για το πως να ξυριστώ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. :thnx

Edit: Τώρα θυμήθηκα πως υπάρχουν και οι κρέμες, που χρησιμοποιούνται σαν after shave.Μήπως αυτές είναι καλύτερες για την αποφυγή του τσουξίματος και την επιδύνωση της ακμής;
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά. 16 ετων και ακμή σημαίνει οτι εχουμε μια τρικυμία ορμονων η οποία οδηγεί σε αυξημένη παραγωγή σμήγματος το οποίο σε συνδυασμό με τον πλημμελή καθαρισμό της επιδερμίδας του προσώπου που οδηγει σε κλείσιμο των πόρων, εχουμε τελικά την δημιουργία των χαρακτηριστικων σπυριών.
Αρα για αρχή κράτα οτι θα πρέπει να καθαρίζεις παρα πολύ καλα καθημερινά 2-3 φορές το πρόσωπο σου
Ολη αυτή η υπερπαραγωγή σμήγματος οδηγεί σε αυξηση της λιπαρότητας του προσώπου που σημαινει οτι ξεχνάς κάθε after shave balm γιατί αυτά θα σου αυξήσουν την λιπαρότητα. Εξαιρουνται 2-3 προιόντα τα οποία τώρα 16 ετων δεν λέει να βάλεις τοσο βαθιά το χέρι στην τσεπη.
Η καλύτερη λύση ειναι after shave lotion ηπιο που να μην δημιουργει εντονο αίσθημα καψίματος γιατι αλλιώς θα αυξηθει τοπικά η φλεγμονή, και στην συνέχεια μια κρέμα oil control η οποία θα σου δώσει και απαραίτητη ενυδάτωση.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για το θέμα της ακμής θα μιλάς πάντα με δερματολόγο. Εμείς απλά μπορούμε να προτείνουμε καλής ποιότητας προϊόντα που δεν θα επιδεινώνουν την όποια κατάσταση.

Το βασικό όμως που πρέπει να κάνεις είναι το ξύρισμα σου να μην ταλαιπωρεί την επιδερμίδα σου. Και αυτό σημαίνει πολύ καλή προετοιμασία άσχετα με τι προϊόντα θα χρησιμοποιείς. Η προετοιμασία δεν είναι κάποιο κόλλημα μας εδώ, δεν σου λέω ούτε να πάρεις πινέλο ούτε παραδοσιακές μηχανές που εμείς έχουμε τρέλα. Πρέπει απαραιτήτως να προετοιμάζεις πολύ καλά το πρόσωπο σου πριν το ξύρισμα.

Πλύνε πολύ καλά το πρόσωπο σου με ένα ήπιο και σοβαρό καθαριστικό όπως αυτό

Βάλε μια μικρή ποσότητα αφρού ξυρίσματος κάνοντας απαλό μασαζ. Ασε να δράσει 2-3 λεπτα. Ξέβγαλε και ξαναβάλε αφρό αυτή την φορά κανονική ποσότητα για να ξυριστείς. Προτείνω αυτόν

Αγόρασε ξυραφάκι κλασσικού τύπου με μία το πολύ δύο λεπίδες όπως bic metal ή bic sensitive.

Ξυρίσου απαλά χωρίς πίεση με την φορά της τρίχας. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα αφού ξεπλυθείς βάλε πάλι αφρρό και ξαναξυρίσου κάθετα στην τρίχα αυτή την φορά (όχι κόντρα) και πάλι χωρίς πίεση.

Ενδιαμεσα στα ξυρίσματα και στην προετοιμασια θα χρησιμοποιείς ζεστό νερό. Στο τέλος του ξυρίσματος θα χρησιμοποιείς κρύο νερό.

Για After Shave χρειάζεσαι όπως είπε ο Άρης κατι χωρίς οινόπνευμα αλλά και χωρίς να αφήνει λιπαρότητα. Στην Ελλάδα υπάρχει αυτό απο το οποίο θα βάζεις λίγο όσο ένα φουντούκι και θα κάνεις απαλό μασαζ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα το σαπούνι που σου έστειλε ο Απόστολος το χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 χρόνια και είναι πολύ κάλο.
Τώρα για το After shave αυτό που χρησιμοποιούσα όταν είχα ακμή ήταν το Nivea Sensitive και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Σε συμβουλεύω να επισκεφτείς δερματολόγο όσο πιο άμεσα μπορείς για να αρχίσεις θεραπεία, ανάλογα με τον τύπο της ακμής σου θα σου δώσει και ανάλογή θεραπεία.
Δεν είναι να τα αφήνεις έτσι αυτά τα πράγματα γιατί αργότερα ανάλογα με τον τύπο της ακμής σου και ειδικά άμα τα πειράζεις θα αποκτήσεις σημάδια.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Όντως το καθαριστικό της avene που πρότεινε ο Απόστολος θα πρέπει να ειναι η πρώτη σου επιλογή, το χρησιμοποιεί για χρόνια ο αδερφός μου ειναι πολυ ήπιο καθαριστικό και αποτελεσματικό για την ρύθμιση της λιπαρότητας και της ακμής.Τέλος επιλογή απο τα ξυριστικά του εμπορίου :beah2 πολυ καλή σειρά ειναι η Nivea sensitive , after shave και gel η αφρός (στα άσπρα μπουκάλια) με ουδέτερο άρωμα .
θωμάς
NickAthens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Οκτ 2012, 15:26
11
Been thanked: 5 times

Kι εγώ προτείνω να επισκεφθείς δερματολόγο, κι εγώ αυτό έκανα για την ακμή. Κατά τα άλλα η avene είναι όντως καλή μάρκα κ την προτείνω κ εγώ κι επίσης η βιταμίνη Ε βοηθάει. Μου το' χε πει δερματολόγος. Έβαζα στο πρόσωπο κάθε βράδυ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”