Αφρός ή Ζελέ Ξυρίσματος

NickAthens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Οκτ 2012, 15:26
11
Been thanked: 5 times

Έχετε κανέναν καλό αφρό ή ζελέ να μου προτείνετε? Παίρνω από το σούπερ μάρκετ και είναι όλα μούφα και ξυρίζομαι με σαπούνι τις περισσότερες φορές :/
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερος αφρός ξυρίσματος από τον Avene.Στα φαρμακεία. Έχει και Gel αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν έρχεται στην Ελλάδα. Ο αφρός υπάρχει σίγουρα, τον έπαιζα πολύ πριν γυρίσω σε πινέλο κρέμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Clinique, Aramis Lab Series, Santa Maria Novella...
NickAthens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Οκτ 2012, 15:26
11
Been thanked: 5 times

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα τα τσεκάρω. Αvene πολύ καλή μάρκα. Δεν ήξερα ότι έχει αφρό. Και Aramis Lab Series μ' αρέσει. Γενικά τι προτιμάτε; Αφρό ή gel;
NavalArchitect

Νίκο, εδώ στο φόρουμ, το 98-99% των μελών προτιμά ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Η προτίμηση είναι σαπούνι ή κρέμα ξυρίσματος, νερό και πινέλο...
GrPsycho
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 10:39
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Και εγώ προτιμώ τα προϊόντα Aramis Lab Series. Αλλά σε γενικές γραμμές από τότε που πήρα μια ξυριστική μηχανή πέρα από After Shave δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Εγώ όταν ξυριζόμουν με τον "σύγχρονο" τρόπο, προτιμούσα τον αφρό από το τζελ, γιατί μου άρεσε περισσότερο η υφή του. Κάποιοι άλλοι πάλι, λεν ότι είναι καλύτερο το τζελ. Πραγματικά, δεν ξέρω όμως τι ισχύει.
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Έχω δοκιμάσει και τα 2 και κατά την γνώμη μου το τζελ είναι πιο οικονομικό, όχι σε τιμή αλλά σε διάρκεια.

Τα τζελ δεν με συγκίνησαν το άρωμα τους το ένιωθα σαν ένα άοσμο χημικό που γινόταν αφρός.

Ο Αφρός τον σπαταλάς πιο εύκολα σίγουρα (τουλάχιστον εγώ έβαζα αρκετό γιατί μου άρεσε) και οι πιο πολύ πιστεύω έχουνε και ωραίο άρωμα.

Απλά με τους αφρούς και τα τζελ δεν θα νιώσεις πολύ απαλό το δέρμα σου και το ξυράφι να γλιστράει όπως με μια φτηνή κρέμα.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Την εποχη που χρησιμοποιουσα γκαζομπουκαλα (περιπου μεχρι το 1999) προτιμουσα το gel. Διοτι σε συνδυασμο με το Sensor ή το Mach3, εντελως υποκειμενικα παντα, με εβγαζε το καλυτερο αποτελεσμα. Φυσικα και δεν συγκρινω την τωρινη αποδοση στο ξυρισμα με την τοτε, γιατι αλλιως θα επρεπε να παω για εξομολογηση για αμαρτιες του παρελθοντος! χαχα
Οπως και στο παραδοσιακο ξυρισμα, ετσι και στο "μοντερνο", ισχυει το ιδιο: δοκιμασε, δοκιμασε, ΔΟΚΙΜΑΣΕ!. Κατι που λειτουργει στο δερμα σου δε σημαινει οτι λειτουργει γενικα, το ιδιο και αντιστροφα. Ο,τι και να διαλεξεις, αφρο ή gel, μια πρεπει να ειναι η δουλεια που πρεπει να κανει καλα: Να προετοιμαζει (φουσκωνει, μαλακωνει) τα γενια. Δεν ειναι υποχρεωτικο να ειναι ο,τι πιο "καινουριο" της Gillette ή της Wilkinson, μαζι με το προϊον, πληρωνεις και τα εξοδα της διαφημισης που ειναι υπερογκα (ισχυει ειδικα στα πλαστικα μπιχλιμπιδια της P&G). Να λειτουργει στο προσωπο σου θελεις.

Δεν μπορω να σε εγγυηθω τι θα δουλεψει, στα ματια μου ειναι ΟΛΑ τους πεταμενα λεφτα για αχρηστη χημεια... Ξεχωρα η επιβαρυνση του περιβαλλοντος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Προσωπικα, μου άρεσε η χρήση αφρου. Προτιμούσα Καραβάκι ή Sanex. Ήταν φτηνοί και που κάνανε αρκετά καλή δουλειά, χωρίς ερεθισμούς.

Επίσης, και η κρέμα του Κορέ είναι πολύ καλή. Περιποιείται αρκετά καλά το δέρμα, χωρίς να ερεθίζει. Στα μειον της είναι η τσιμπημένη τιμή και ότι κολλάει στα εργαλεία και στα χέρια. Θέλει καλό ξέβγαλμα και με εκνευρίζει....

PSL: Η κρέμα είναι brushless σε μπουκάλι χωρίς προωθητικά αέρια.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”