Μια φορά κ έναν καιρό.....

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Δημήτρης έγραψε:Κάποια στιγμή θα ανεβάσω κ εγώ τις δικές μου! Όταν με το καλό πάω φαντάρος!

:whistle
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Άντε να δούμε!!! :megagrin
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Άντε να πω και εγώ την ιστορία μου.

Ξεκίνησα με την κρέμα Kolynos, για πολύ μικρό χρονικό διάστημα (λόγω του πατέρα μου) και συνέχισα με τον αφρό Noxzema, δεν θυμάμαι χρώμα αλλά νομίζω αυτόν για ευαίσθητες επιδερμίδες. Μετά από 7 χρόνια περίπου, το γύρισα στον αφρό Nivea, τον οποίο και κράτησα μέχρι πριν 1,5 χρόνο που την είδα αλλιώς την δουλειά. Ενδιάμεσα δοκίμασα και άλλα μπιχλιμπίδια, κάτι Prosar και τα σχετικά, αλλά μόνο περιστασιακά. Φυσικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με το τώρα...
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Antonis έγραψε:
Δημήτρης έγραψε:Κάποια στιγμή θα ανεβάσω κ εγώ τις δικές μου! Όταν με το καλό πάω φαντάρος!

:whistle
Θα ανεβάσω μετά μια-δυο να με δείτε στο στρατο, αλλά όχι με αφρούς δυστυχώς...
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

ξεκινησα με noxzema kαι bic και στην πορεια χρησιμοποιησα οτι υπηρχε και δεν υπηρχε.κρεμες,αφρους,gel,1 λεπιδα,2 λεπιδες και mach 3. ειμαστε η κατεξοχην γενια πειραματοζωο.παντως οπως λενε αμα δεν παθεις,δεν θα μαθεις. :megagrin ;)
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Ξεκίνησα στα τέλη 80's με πινέλο κρέμα κολυνός, bic μονό και after prosar (dad's kit )

Μετά αφροί κλπ. Στο στρατό (94B) Gillete με cartridges (δεν θυμάμαι ποιό ήταν τότε) και για αρκετά χρόνια από τοτε gillete blue και Noxcema κόκκινο.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ξεκίνησα μονάχος με noxzema κόκκινο αφρό και για after shave νομίζω νιβέα.Μηχανή gillette sensor.Μια μέρα μου τον πήρε ο πατέρας μου και έκτοτε έβαζα αφρό νιβέα και after shave νιβέα.Κάποια μέρα τα αφήνω στο πεζούλι του σπιτιού να κουβαλήσω κατι τσάντες 2 λεπτά και μου τα κλέβουν.Μετά πήρα mach3 και απλά άλλαξα μετα από 1 χρόνο τον Νιβέα με carrefour.Σκούριασε ο carrefour αφησα μουσι κανα 3 μηνο και μετά πέρασα έξω από ένα τροχείο.Ε μετα τα ξέρετε αρχικά kolynos και υστερα δοκιμές επι δοκιμών.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

rhtoras έγραψε:Κάποια μέρα τα αφήνω στο πεζούλι του σπιτιού να κουβαλήσω κατι τσάντες 2 λεπτά και μου τα κλέβουν.
:hystericalbs1 Συγγνώμη που γελάω αλλά δε κρατήθηκα. Το στυλ ήταν λίγο " άφησα 2 λεπτά το XT ξεκλείδωτο και μου το πήραν τα κλεφτρόνια :ranting2 " :hystericalbs1 Sorry Τηλέμαχε !!!

Και για να μην είμαι εντελώς off, αν θυμάμαι καλά ξεκίνησα με Noxzema κόκκινο. Τον μοναδικό αφρό που μου προκαλούσε ερεθισμούς και "κάψιμο" :shocking !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ούτε θυμάμαι τι χρησιμοποιούσα τα πρώτα-πρώτα χρόνια που ξυριζόμουν...
Θυμάμαι όμως τα φοιτητικά χρόνια τον MENNEN. (Αυτόν που έχω γράψει αλλού πως το στόμιό του με θύμιζε
εκτοξευτήρα ρουκετών σε μικρογραφία :bigsmilie )
Μετά ή σταμάτησε η παραγωγή του ή δεν τον φέρνανε στην Ελλάδα και....Καραβάκι Παπουτσάνη συνήθως.
Τα τελευταία χρόνια πρίν το ΠΞ που πιά (όπως ξανάγραψα) είχα βαρεθεί τη διαδικασία αφρού- sensor/blue II
και έμενα αξούριστος μέχρι και βδομάδα, (ναί βδομάδα τς τς),
έπαιρνα ότι νάναι, συνήθως του 2ευρου. Gillette, Bic, Idiotικής ετικέττας....
Πολύ καλός ο ΜΕΝΝΕΝ και επόμενα στην κατάταξη τα Καραβάκια, γαλάζιο και λευκό :hellas
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Μια φορά κι έναν καιρό ξεκίνησα το ξύρισμά μου με ξενέρα αλλά αυτό είναι για άλλη ιστοριά...
Μια άλλη φορά αλλά τον ίδιο καιρό, Mach3 με ό'τι αφτό έβρισκα στο σπίτι.. Μάρκες δεν θυμάμαι στην αρχή...
Μετά προχώρησα και στην Fusion power με χαρά και είδα οτι δεν ξυρίζει τόσο καλά...
Από αφρούς έχω περάσει από Avon, Nivea, διάφορους της Gillette και κάποια στιγμή και το Gel Gillette fusion σε ποστοκαλί τενεκέ το οποίο ομολογουμένως μου έκανε αρκετά καλό ξύρισμα σε συνδυασμό με την Fusion μου... Επειδή όμως τα 8-15 ευρώ για ανταλλακτικά συν το gel gillette μου φαινόντουσαν ακριβά, έκανα οικονομία ως φοιτητής κόβοντας το ξύρισμα. Μετά πήρα μια φτηνή κουρευτική... Και μετά μου κόλλησε η ιδέα για straight... Από 'κει και πέρα δεν είχε γυρισμό... Βρήκα και το forum και καταδικάστηκα στο π.ξ.! :bigsmilie :dance5 :dance3 :dance
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφροί και gel ξυρίσματος”