10 μυθοι και πραγματικοτητα

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Βρε Μπαμπη εδω δινουμε τοσα χρηματα σε μηχανες και μαχαιρια αγοραζουμε ακριβες κρεμες και θα μας πειραξει αν καταναλωσουμε 10% παραπανω κρεμα ? Τοτε τι να πουμε για το after shave μηπως να βαζουμε
το φτηνοτερο γιατι κανει την ιδια δουλεια και οχι αυτο που μας αρεσει ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πεστε τα γιατί αρχίζω και νομίζω ότι είμαι περίεργος.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Stefanos έγραψε: Και αφού δοκιμάσει κανεις ΌΛΕΣ τις εναλλακτικές, μπορεί να εκφέρει IMHO άποψη. Το "πιστεύω" δείχνει ότι δεν το έχεις δοκιμάσει, αλλα στηρίζεται σε μια υπόθεση .
Το έχω δοκιμάσει , διαφορετικά δεν θα το έγραφα αυτό.
Αλλά δεν έχω τελειώσει ποτέ ολόκληρο σωληνάριο κρέμα αποκλειστικά σε face lathering ,
για να υπολογίσω πόσο κράτησε , συγκριτικά με άλλο ίδιο που χρησιμοποιήθηκε αποκλειστικά με μπωλάκι.
Προσωπικά με μισό πόντο κρέμα , δεν μπορώ να αλείψω όλο το πρόσωπο.
Θα μου πείς , χρειάζεται;;
Προφανώς μπορεί να βάλει κάποιος 5χλστ κρέμα στο μάγουλο ,
να την τρίψει εκεί με το πινέλο να αφρίσει
και μετά να την απλώσει!!!

Αλλά αν είναι να κάνεις μπώλ το ... μάγουλο ,
δεν νομίζω ότι έχει νόημα !!!!!

Οπότε για να περαστεί όλο το πρόσωπο με κρέμα
και να αφρίσει με λιγότερο τρίψιμο σε σχέση με το μπωλ
(στο μπωλ μπορείς να χτυπάς 2-3 λεπτά για να κάνεις αφρό , στο πρόσωπο δεν νομίζω να λέει+ το χρόνο να τον απλώσεις) θέλει τουλάχιστον 2 πόντους ή και 3-4.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BABIS την 14 Φεβ 2011, 19:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παιδιά και εγώ μαζί σας είμαι, πρωτεύει η απόλαυση. Αλλά ο Μπάμπης λέει κάτι αντικειμενικό κατά την γνώμη μου. To face lathering χρειάζεται λίγο περισσότερη κρέμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εξαρταται απο το πως το θες στο προσωπο. Εχω πει και σο παρελθον οτι προσωπικα δεν θελω να εχω 2 εκατοστα παχυ αφρο. Και κρεμα και σαπουνι, σε τελικη αναλυση εγω (και μονο για μενα μπορω να μιλαω) χρειαζομαι πιο λιγη πρωτη υλη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

TOBS Sandalwood Soap lathering problem

1. Quarter the cake with a knife.
2. Pour in 2-3 teaspoons (10-15 mL) mineral or vegetable oil.
3. Wait a day.
4. Try lathering again.

If you wish, you can melt the cake in a microwave and stir the oil in instead of cutting the cake.

The problem is that the soap either has too much surfactant ability, which the oil will reduce, or the fatty acids are too short chain or unsaturated (which is why tallow and lanolin are touted). In either case, the oil will help, and also will lubricate your face. Hand cream works well too.
http://straightrazorplace.com/forums/so ... post649591" onclick="window.open(this.href);return false;

Το εχει δοκιμασει κανεις σαν λυση στο θεμα: "δεν κανει καλο αφρο το σαπουνι μου; "

:confused
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

To συγκεκριμενο σαπουνι κανει καλο αφρο, και μαλιστα πολυ ευκολα!! Δλδ οποιος δεν καταφερνει να κανει καλο αφρο με ΑΥΤΟ το σαπουνι, ειναι ΣΤΟΚΟΣ! :dash

Αν πουμε να το γενικοποιησουμε και το διευρυνουμε στα αλλα σαπουνια.. Εχουμε πει το ποσο επικινδυνη ειναι η χρηση φουρνου μικροκυμματων (προσφατο τραγικο παραδειγμα Mama Bear). Υστερα, και η κουτσουκελα αυτη να μη συμβει, ο κινδυνος να σε χαλασει το σαπουνι, να ταγγισουν τα ελαια εκει μεσα και να το αχρηστοποιησεις ειναι τεραστιος. Ασε που η μπ[οχα απο καμμενο σαπουνι σε καιγεται στα ρουθουνια για καιρο. Τα αμερικανακια την βρισκουν με το να κανουν παπαριες (δεν θα ξεχασω το βιντεο που ενα τετοιο βλαμμενο εβαζε περιπου 30ml γλυκερινη μεσα σε ενα scuttle που ειχε ετοιμασει αφρο για ξυρισμα, στην προσπαθεια του να κανει "super lather"!)

Πιο κοντα στην πραγματικοτητα θα ελεγα οτι ερχεται η εκδοση του να βαλεις ελαχιστη κρεμα ξυρισματος και κατοπιν, βρεχεις παλι ελαφρια το ιδιο πινελο που εχει ακομητα υπολειματα της κρεμας, το φορτωνεις και να χρησιμοποιησεις στο κατοπιν το σαπουνι στο προσωπο (οχι χτυπημα σε scuttle δλδ). Το εχω δοκιμασει (απο περιεργεια) και τελικα ημουν σαν τον Αϊ Βασιλη απο κρεμα... :megagrin

Ολα αυτα βεβαια η ταπεινη μου αποψη, ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει ο,τι θελει και να πειραματιστει οπως θελει (θυμαστε πως ο Slur κατεστρεψε το MWF στην προσπαθεια του να το .. κρεμοποιησει).

Αν δεν παθεις, δεν θα μαθεις. :smilie_bad_87 :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Stefanos έγραψε: (θυμαστε πως ο Slur κατεστρεψε το MWF στην προσπαθεια του να το .. κρεμοποιησει).
Να θυμίσω ότι το είχα κρεμοποιήσει επιτυχώς και ξυριζόμουν με αυτή την κρέμα κανονικότατα και με μεγάλη ικανοποίηση.

Τη χάλασα τελείως όταν μου μπήκε η ιδέα να προσθέσω λανολίνη μέσα, και αυτό διότι την έβαλα σε μεγάλη ποσότητα :dash
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

ΙΜΗΟ ειχες ξεκινησει καπως ατελως την προσπαθεια. Ισως θα επρεπε να το εχεις τριψει πολυ λεπτα (οπως ενα γνωστο ελληνικης παρασκευης σαπουνι) στον τριφτη απο την πλευρα που ειναι για το κασερι, και σε αυτη την μορφη να το κανεις βαση για το πειραμα. Τεσπα, ακομη περιμενω να πεις οτι το αγορασες και παλι και οτι ετοιμαζεσαι να το επαναλαβεις.. Αλλα στο καταλληλο νημα! :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Stefanos έγραψε:Τεσπα, ακομη περιμενω να πεις οτι το αγορασες και παλι και οτι ετοιμαζεσαι να το επαναλαβεις.. Αλλα στο καταλληλο νημα! :megagrin
Το μόνο σίγουρο Εικόνα αν και θα αργήσει λίγο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”