Wilkinson Shaving Soap (μπωλ)

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10567
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Γιατρέ μου καλώς μας ήρθες και πάλι. Μας έλλειψες! :megagrin
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Μιλαμε για τη Μπλέ συσκευασία να υποθέσω.

Χάζευα στο Hondo σήμερα, το είδα, φτηνό ήταν, το πήρα μεταξύ αρκετών άλλων.
Μετά εδώ διάβασα οτι έχει σιλικόνη. Δε βαριέσαι λέω, ευκαιρία να βεβαιωθώ για κάτι.

Ανοίγω τα "ψώνια" να τα βάλω στο ντουλάπι, τρίβω το πρόσωπο, πιάνω κάτι "ψιλά", ας κανω μια σαπουνάδα λέω.
Βάζω κι ένα βινύλιο Savatage να γυρίζει (αυτό είναι το συλεκτικό σακατιλίκι μου εμένα) και το χέρι μου πάει στο wilkinson.

Χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασιά πιάνω τον ταπεινό χοίρο της omega και κάνω πραγματικά εξαιρετικό αφρό.

Απλώνω και ξεκινάω. Μια χαρά, κάνω ένα προς τα κάτω, αλλά αρχίζει κάτι να με ψιλοτσιμπάει στο πρόσωπο.
Στο νήμα της κρέμας Nivea είχα γράψει οτι οι δύο κρέμες της (μπλε - άσπρη) ή wilkinson (κρέμα) όταν απλώνονται, μετά από τρία λεπτά με πιάνουν τσιμπιματάκια στο πρόσωπο. Όταν περάσω δεύτερο χέρι πάλι με ενοχλεί. Το ίδιο έγινε και με το σαπούνι αλλά ομολογουμένως σε πολύ μικρότερο βαθμό. Στο δεύτερο πέρσαμα πάλι ενόχληση. Υποθέτω πως ο λόγος που συμβάινει αυτό είναι η σιλικόνη. Θα το δοκιμάσω ξανά κάποια στιγμή με περισσότερη ώρα και προετοιμασία και θα πω.

Αυτό που πραγματικά δεν μου άρεσε ήταν η ...μυρωδιά (δεν μιλάμε για άρωμα) Ψιλοαπαράδεκτη.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το εχω χρησιμοποιησει(δυστυχως) και εγω παλιοτερα στα πρωτα μου βηματα στο π.ξ.απο αφρο ειναι καλο αλλα απο ιδιοτητες και αρωμα τουλαχιστον απαραδεκτο. :dash
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

padjon72 έγραψε:Υποθέτω πως ο λόγος που συμβάινει αυτό είναι η σιλικόνη.
padjon72
Μην ορκίζεσαι, δεν είναι τόσο απλό το να βρεις ποιο συστατικό σε πειράζει...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Ηταν απο τα πρωτα σαπουνια που αγορασα. Το χρησιμοποιησα μια φορα. Απο θεμα αφρου ηταν σχετικα καλο, αλλά η μυρωδια του δεν μου αρεσε καθολου. Μετα απο λιγο καιρο, το εβγαλα απο το μπολακι του (αυτο το κρατησα) και το πεταξα στα σκουπιδια.
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εγώ πάντως με αυτό το σαπούνι και με ΣΠΛΕΝΤΙΤ (και ξυραφακια wilkinson), ξυριζόμουν κάπου 15 χρόνια, από τα 20 μου , μέχρι τα 35.
Δεν υπήρχαν άλλες επιλογές στην Ελλάδα.
Και βέβαια το value for money είναι ταβάνι.
Με 1 wilkinson , έβγαζα κάπου 2 χρόνια , καθημερινό ξύρισμα.
Και πάντα είχα πιο ... μπάνικο δέρμα από όλους τους άλλους που ξυρίζονταν με αφρούς και πλαστικο-μπιμπλίκια
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Επειδή είναι άσχημο αισθητικά και άχρηστο το θέμα , όταν έχουν χαθεί οι φωτογραφίες (λόγω άθλιου image share)
και μιας και βρέθηκαν σε back-up σκληρού μου οι φωτογραφίες που είχα βάλει όταν άνοιξα αυτό το θέμα,
τις ξαναβάζω.

Ο αφρός από το wilkinson :
DSC01412.JPG
και ο αφρός απλωμένος στο πρόσωπο:
DSC01413.JPG
(O αφρός είχε γίνει απευθείας στο μπωλ του σαπουνιού και από εκεί πήγε κατευθείαν με το πινέλο στο πρόσωπο,
χωρίς να τον χτυπήσω κι άλλο με επιπλέον νερό στο άδειο ξυριστικό μπωλ για να ενυδατωθεί περισσότερο).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μπάμπη, ξυρίζεσαι και κάτω απο το μήλο του Αδάμ ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ναι , όπου καλύπτει ο αφρός.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

giobi έγραψε:Ηταν απο τα πρωτα σαπουνια που αγορασα. Το χρησιμοποιησα μια φορα. Απο θεμα αφρου ηταν σχετικα καλο, αλλά η μυρωδια του δεν μου αρεσε καθολου. Μετα απο λιγο καιρο, το εβγαλα απο το μπολακι του (αυτο το κρατησα) και το πεταξα στα σκουπιδια.
Για να μην το πετάμε το σαπούνι όταν δεν το θέλουμε είναι προτιμότερο να το βάζουμε στον νιπτήρα να πλένουμε τα χέρια και γιατί όχι και στο μπάνιο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”