Wilkinson Shaving Soap (μπωλ)

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Το σαπούνι ήρθε δώρο από έναν φίλο Σέρβο, ο οποίος είναι του χώρου μας.
Το βασικό πρόβλημα είναι ένα, δεν μπορώ να το συγκρίνω με σαπούνι, παρά μόνο με κάποια κρέμα. Αρωματικά αδιάφορο, θα συμφωνήσω με την άποψη ότι θυμίζει αρωματικό τουαλέτας. Η σύνθεση του μπορεί να έχει βελτιωθεί γιατί γλιστράει καλύτερα από κρέμες της σειράς του. Είναι ένα σαπούνι που δεν θα αγόραζα πάλι, αλλά δεν θα το πέταγα κιόλας.
Ordo ab chao
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

Το ειχε ο χοντος στα 3,50 περιπου αλλα ειναι σφραγιστο και δεν μπορεσα να παρω τζουρα...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Πρώτη δοκιμή για το Wilkinson,που ήρθε δώρο απο φίλο.
Η μυρωδιά του, σίγουρα "χημική", και σαφώς ανάλαφρη - καλοκαιρινή. Μου θυμίζει λίγο Κολυνός, με κάτι κιτρωδες να υποβόσκει.
Στο θέμα αφρισμου, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, με συνθετικό πινέλο. Ζητάει πολύ νερό για να έχει τη δομή που εγώ τουλάχιστον ζητάω. Αλλιώς δείχνει να λασπώνει. Ακόμη κι όταν φτάσεις στην επιθυμητή δομή, θυμίζει κάτι απο τους έτοιμους "συστημικούς" αφρούς.
Στα του ξυρίσματος τώρα.
Η δοκιμή ήταν με επιθετικό εξοπλισμό , Yaqi slant top aggressive αρματωμένη με Bic chrome platinum, και γένια τριών ημερών.
Στο γλίστρημα, τα πήγε καλά. Δεν ένιωσα την λεπίδα να σκαλωνει. Στην προστασία, κι εκεί απλά καλά. Ερεθισμούς ή κάψιμο δεν είχα (σχεδόν ποτέ δεν έχω ο γουρουνοτόμαρος), αλλά δεν μου έδινε κιόλας μια κάποια σιγουριά.
Το residual, απλά δεν υπάρχει. Με την κυριολεκτική έννοια του όρου. Απ'όπου περνούσε το ξυράφι, ήταν αδύνατο να ξαναπεράσει έστω και το δάχτυλο...
Στο post, δεν ένιωσα κάτι. Αδιάφορο, και σίγουρα κάτω του μέσου όρου.
Πάντως, το ξύρισμα ήταν βαθύ, λογικό με τέτοιο εξοπλισμό , και εν τέλει απροβλημάτιστο.
Συμπερασματικά, αν και πρώτη δοκιμή, πρόκειται για σαπούνι μάλλον αδιάφορο.
Σίγουρα θα είναι αποδοτικότερο όταν θα έχει να αντιμετωπίσει πιο mild καταστάσεις.
Vfm δεν ξέρω αν είναι, μιας και ήρθε ως δώρο.
Θα συνεχίσω να ξυριζομαι με δαύτο, δεν θα το αγόραζα, και δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον που θα έψαχνε σαπούνι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”