FIGARO – crema da barba

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Eγώ έχω την παλιά φόρμουλα και η οποία είναι όντως δυνατή από άποψη αιθέριων ελαίων.Παρόλαυτά θεωρώ οτι μάλλον μπορεί να είναι το έλαιο από το πικραμύγδαλο που δημιουργεί αυτόν τον κνησμό.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν εχω δοκιμασει την Figaro και δεν μπορω να βοηθησω ωστοσο αμφιβαλλω αν χρησιμοποιουν αιθερια ελαια, μαλλον αρωματικα ελαια βαζουν τα οποια σε ορισμενα (ευαισθητα) δερματα βγαζουν ερεθισμους.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Την είχα παλαιότερα . Ωραία κρέμα αλλά σιγά μη βάζανε αιθέρια έλαια σε προϊόν αυτής την κατηγορία τιμής......
Τα συστατικά της
INCI: aqua, palmitic acid, cocos nucifera oil, stearic acid, potassium hydroxide, propylene glycol, myristic acid, PEG-150, distearate, glycerin, simmondisa chinensis seed oil, parfum, tetra sodium EDTA, theobroma cacao seed, butter, menthol
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ουτε εγω πιστευω οτι περιεχει αιθερια ελαια η Figaro - αλλα απο την αλλη δεν αποδεικνυει κατι αυτο.

Ψιλοερεθισμους στο δερμα βγαζουν και πολυ ακριβοτερα προιοντα που περιεχουν αιθερια ελαια (τα περισσοτερα αιθερια υπο προποθεσεις μπορουν να καταστουν ακομα και καυστικα για την επιδερμιδα) και ερεθιζαν. Το να φτιαξεις προιον ευρειας κυκλοφοριας που να κανει σε ολους τους τυπους δερματος ειναι κατι δυσκολο και η χημικη του συσταση αναγκαστικα περιεχει και ουσιες ισως οχι τοσο φυσικες αλλα που δεν παρουσιαζουν αρνητικες συμπεριφορες. Ειναι μονοδρομος δηλαδη και η χρηση αρωματικων ελαιων και δεν ειναι πανακεια η απουσια τους.

Ακομα και σε artisanal ή ημιartisanal προιοντα με αιθερια ή συνδυασμο αιθεριων εχουμε παρατηρησει διαφορα "καλα" επακολουθα..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Ακριβώς όπως τα λέει ο Ηρακλής . Εννοείται οτι και τα αιθέρια έλαια μπορεί να προξενήσουν προβλήματα , δεν σημαίνει οτι επειδή δεν είναι τεχνητά είναι και "αθώα" . Απλά εγω το είπα απο την άποψη οτι τα αιθέρια έλαια κατά κανόνα συναντιούνται σε πιο ακριβά προιόντα σε σχέση με την τιμή της figaro χωρίς να αποκλείονται και κάποιες εξαιρέσεις.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Να αναφέρω και εγώ ότι είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν το πρόβλημα με την αίσθηση καψίματος στο πρόσωπο από την κρέμα Figaro. Ήταν και ο λόγος που την άφησα στην άκρη κι έχω πάρα πολύ καιρό να την χρησιμοποιήσω. Έχω την κρέμα με την παλιά formula και παρόλα αυτά μπορώ να πω ότι είχε ξεκάθαρα πολύ υψηλή απόδοση σε σχέση με το κόστος της.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Σημερα στον Χοντο Ν. Σμυρνης, 20+ κομματια απο αυτη την "Special Edition" και πάλι απο την TFS: Εικόνα

Γραφει bitter almond επάνω αλλα το μυρισα και το άρωμα μου θύμισε γλυκό-καραμελωμένο αμύγδαλο. =o

Έδειξα αυτοσυγκράτηση γιατρέ μου!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εγω δεν θα δειξω XD
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εισαστε παλιοχαρακτηρες. :d
δεν θα μας μεινει δραχμη στο πανταλονι. >:{
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Χθές την βρήκα στο Aqua Sapone για 1,48 ευρώ και δεν την πήρα ,πρέπει να ξαναπάω !!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”